Vali açıkladı: ‘İstanbul’da Suriye’lilere vatandaşlık verilmeye başlandı’

İstanbul valisi Vasip Şahin İstanbul’da Suriye’lilere vatandaşlık verilmesine başlandığını söyleyerek, 2 bin kişi hakkında dosyanın hazırlanarak Ankara’‘ya gönderildiğini açıkladı. (İHA)

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak Reuters’a verdiği röportajda, “Şu ana kadar belirlediğimiz vatandaşlık niteliklere uygun, işlemleri sürdürülen 20,000 küsur Suriye’li aile var. Toplam 80,000 kişiye tekabül ediyor. Bunların güvenlik kısmıyla ilgili araştırmalar sürüyor” diye konuşmuştu.

İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul’da Suriyelilere vatandaşlık verilmesine başlandığını söyleyerek, 2 bin kişi hakkında dosyanın hazırlanarak Ankara’ya gönderildiğini açıkladı.
Açıklamaya göre Suriye’liler vatandaşlığa peyderpey alınacak. İlk etapta aranan mesleki nitelikler göz önünde bulundurularak 30-40 bin kişi vatandaşlığa geçecek.
Toplamda 300 bin kişinin Türk vatandaşı olması hedefleniyor. Varsa, bu kişilerin Türkiye’deki aile fertleri de vatandaşlık hakkı kazanmış olacak.
Vatandaşlığa geçenler 1 yıl içinde yapılacak seçimlerde oy kullanamayacak.
Mevcut hükümlere göre, vatandaşlık hakkı için yabancıların Türkiye’de 5 yıl kalmış olmaları gerekiyor. 5 yıldan az süre Türkiye’de olan Suriyelilerin de vatandaş olabilmesi için düzenleme yapılabilir.

Sitemizi Sosyal Medyada takip etmek istermisiniz?

%d blogcu bunu beğendi: