Son Dakika Haberler

Vaytçaklıtmokka / Gökhan ÇELEBİ

Vaytçaklıtmokka / Gökhan ÇELEBİ
Yorum Yap

Vaytçaklıtmokka

Sıtarbaks aslında instegramın vücut bulmuş halidir. Kahve seni söz konusu bu dünyanın sınırları içinde (gönüllü) tutarak, bir nevi müzik durduğunda oturmak için kapılan sandalye oyununu oynatır.
Dur bak havalı bir cümle buldum.. ‘Kahve kapitalist dünyanın yakıtıdır.
‘”

Bilirsiniz eskiden sosyo ekonomik tespitlerde Mek danılts verilerini kullanmak modaydı şimdi bunun yerini Sıtarbakslar aldı.

Tüm dünyada 26000 üzerinde şubesi olunca ekonomik rasyoları ve sosyokültürel analizleri bu yeni trende dayandırmak elbette mantıklı.

Ben bile bazen işim gücüm yokken bi Sıtarbaksta oturup etrafı seyrederim. Ne kadar işi gücü olmayan insan var diye düşünürüm. Parasıyla bir kahve almak için 15-20 dakika bekleyen insanların ruh halini anlamaya çalışırım. Aralıksız selfi çeken ergen kızlara, kulağında kulaklık bilgisayarla çalışabilenlere şaşarım. Önünde dev karton bardak kitap okuyan tipler, sadece telefonun şarjı için oturmuş aylak gençler… Sanki herkes tanımlanmış şehirli hayatın gereklerini yerine getirir gibidir.

Hele “barista”ların -ooo isme bak baristaaaa- göz kontağı kurmadan siparişinizi alıp bardağa adınızı yazmaları, bu absürd fütüristik tiyatral ortamın özetidir. O mekana girdiğin andan itibaren sen sadece bir isim, bir sembol, kısaca bir KOD’sundur. Barista senin hangi kahveyi sevdiğini, şekerli mi, sütlü mü, sütsüz mü içtiğini bilmez. Acelen olup olmamasıyla ilgilenmediği gibi 8 liralık kahveyle saatlerce oturmanı da umursamaz. Bu standart hizmetin sürekliliği için gereklidir.

Kendini rahat ve özgür hissetmen Hansel ile Gratel’in pasta evi misali müsteriye verilen şekerlemelerdir. Sıtarbaks aslında instegramın vücut bulmuş halidir. Kahve seni söz konusu bu dünyanın sınırları içinde (gönüllü) tutarak, bir nevi müzik durduğunda oturmak için kapılan sandalye oyununu oynatır.
Dur bak havalı bir cümle buldum.. “Kahve kapitalist dünyanın yakıtıdır.”

Düşünün alkollü, alkölsüz hiçbir içecek ya da yiyecek bireysellikle bu kadar özdeşleşmemiştir. İşte bu kandırmaca ile sistem seni 15 dk kuyrukta bekletip günde 1 milyon kişiye sattığı ürüne adını yazarak seni kişiselleştirdiğine inandırıp peşinden AVM’ye salar…

Gökhan ÇELEBİ

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)