Y kuşağı para biriktirmenin bilincine yavaş varıyor - Gazeteler, Haber Manşet, Gündem
Son Dakika Haberler

Y kuşağı para biriktirmenin bilincine yavaş varıyor

Y kuşağı para biriktirmenin bilincine yavaş varıyor
Yorum Yap

Y kuşağı para biriktirmenin bilincine yavaş varıyor

Eğilimleri ve tercihleri ile eski nesilleri sürekli şaşırtan, hızlı düşünen ve hızlı karar veren Y kuşağının, emeklilik günleri için para biriktirmemesinin ve emeklilik ile ilgili özel planlar yapmamasının sebebi nedir?

Y kuşağı finansal yüklerle erken tanışıyor

Henüz üniversite başlangıcından itibaren Y kuşağının sırtına yüklenen geri ödemeli öğrenim kredileri / burs kredileri gençlerin uzun vadeli planlar yapma eğilimlerini doğrudan etkileyen bir durum. Bu nedenle bugün Y kuşağına mensup pek çok genç, emekliliği gerçek olamayacak kadar fantastik buluyor. Hiç çalışmadan her ay hesaba yatan emekli maaşı, ekonomik rekabetin en kanlı çağında hayata atılan bu kuşak için pek de gerçekçi değil.

Bu yüzden Y kuşağına mensup bireylerin önemli bir bölümü artık çalışamayacakları noktada bazı finansal desteklerle ve yardımlarla yaşayabileceklerine inanıyorlar.

Y kuşağı finansal açıdan üretken olmaya inanıyor

Bu kuşak, biriktirmekten ziyade sıcak para kazanıp bu parayı bekletmeden kullanmak istiyor.

Emeklilik ile ilgili herhangi bir finansal yatırım yapmayı tercih etmeyen Y kuşağı, bu yüzden emeklik yaşını oldukça yüksek tutmayı ve fiziksel bir engel çıkmadıkça yaşlandığında da çalışmayı planlıyor.

Y kuşağı para biriktirmenin bilincine yavaş yavaş varıyor

Yapılan araştırmalara göre Y kuşağına mensup bireylerin %56’sından fazlası, emeklilik için olmasa bile “zor günler için” kazançlarının en az %5’ini kenara koyuyorlar. Özellikle 25 yaş üzerindeki Y kuşağı bireyler, para biriktirme konusunda alternatif planlar yapmaya başlıyorlar. Ve Amerikalı finans kuruluşlarının yürüttüğü anketlere bakılırsa bu rakam, önümüzdeki yıllarda hızla artacağa benziyor.

Y kuşağı asla “tamamen” emekli olmayı düşünmüyor

Yaşam koşulları ne kadar yorucu olursa olsun Y kuşağı asla tamamen emekli olmayı düşünmüyor. Aşkla sevdikleri meslekler edinmeye fazlasıyla takıntılı olan bu kuşak; çok sevdiği mesleğini kolay kolay bırakmak istemiyor. Yine bu kuşağın bir diğer eğilimi de, esas uzmanlığın / mesleğin yanında başka finansal getirisi olan kalifikasyonlara yönelmek. Hal böyle olunca, Y kuşağına göre yaş ilerlese de yapılacak işler bitmiyor. Ayrıca bu kuşak, hiç çalışmamayı ve sürekli inziva halinde olmayı “sıkıcı” olarak tanımlıyor.

 

Kaynak: Upworthy.com

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

%d blogcu bunu beğendi: