Yandaş medya parlatsa da Erdoğan’ın ‘Afrika turu’nun Tunus ayağı tam bir hayal kırıklığı oldu 

Yandaş medya parlatsa da Erdoğan’ın ‘Afrika turu’nun Tunus ayağı tam bir hayal kırıklığı oldu 

Tunus medyasında yer alan haberlere göre, Erdoğan’ın Tunus ziyareti tam bir hayal kırıklığıyla sonuçlandı. Erdoğan’ın korumalarının kendisine eşlik etmesine izin verilmediği  ve Erdoğan’ın ‘Rabia’ işareti yapması üzerine Tunus Cumhurbaşkanı Es-Sibsi tarafından uyarıldığı yazıldı. 

Tayyip Erdoğan’ın Sudan, Çad ve Tunus gibi ülkelere yaptığı Afrika Turu, AKP medyası tarafından parlatılmış ve Erdoğan’ın ‘İslam ülkelerinin lideri’ şeklindeki propagandası yapılmış olsa da Tunus medyasında çıkan haberler, Tunus ziyaretinin hayal kırıklığı olduğunu gösterdi.

Fırat Haber Ajansı’nın (ANF), Tunisie Numerique adlı haber sitesinden aktardığı habere göre, normalde iki gün sürmesi planlanan Erdoğan’ın Tunus ziyaretinin neredeyse sadece yarım gün sürdüğüne dikkat çekildi.

Erdoğan’ın Sudan ve Çad’dan sonra geldiği Tunus’a gece 00.02 gibi indiği kaydedilen haberde, ne Cumhurbaşkanı El-Baci Kaid es-Sibsi’nin ne de Başbakan Yusef Şahid’in karşılamada bulunmadığı belirtildi. Haberde, Erdoğan’ın sadece Dışişleri Bakanı Khemaies Jhinaoui tarafından karşılandığı dile getirildi.

Haberde, “Ama Cumhurbaşkanı (Es-Sibsi) ile Başbakanın belki de sabaha doğru 01 ile 02 arasında yapacak daha iyi işleri vardı” denilmesi dikkat çekti.

“Erdoğan’ın korumaları engellendi”

Aynı haberde ayrıca Erdoğan’ın korumalarının kendisine eşlik etmesinin engellenmiş olabileceği bilgisi de yer aldı.

Erdoğan’ın gece yarısından sonra geldiği Tunus’tan ertesi gün yerel saatle akşam 18.00’de ayrılması da ilginç bir detay. Yapılan bazı görüşmeler de dikkate değer. Örneğin Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı Es-Sibsi ile sadece 30 dakika görüştüğü biliniyor.

“Es-Sibsi ‘Rabia’ işareti üzerine Erdoğan’ı uyardı”

Tunisie Numerique haberinde Erdoğan’ın soğuk karşılandığı Tunus gezisi sırasında Kartaca Sarayı’nda yaptığı, Müslüman Kardeşlere özgü ‘Rabia’ işaretine değinildi.

Haberde, Tunus Cumhurbaşkanı Es-Sibsi’nin yanında yapılan bu hareketin tepki çektiği ve Es-Sibsi’nin bu konuda Erdoğan’ı uyardığı belirtildi. Es-Sibsi’nin Erdoğan’a Tunus’un sancak ve bayrağının ‘tek’ olduğunu ve ‘Rabia da dahil başka hiçbir sembolünün olmadığı’ uyarısında bulunduğu aktarıldı.

“Erdoğan’ı İslamcı destekçilerinin beklediği yerde ağırlamadı”

Erdoğan’ın desteklediği En-Nahda benzeri partilerin laik ve demokrat partiler karşısında kaybettiği Tunus’ta yaptığı ziyarette radikal İslamcı destekçileriyle buluşmasına da izin verilmediği kaydedildi.

Tunus Halk Temsilciler Meclisi Başkanı Muhammed En-Nasır’ın normalde başkent yakınlarındaki Bardo’da yapılacak görüşmeyi de yine Kartaca’da yapmayı tercih ettiği belirtildi. Haberde, Erdoğan’ın çoğu radikal İslamcı olan gruplarca Bardo’da karşılanmak istendiği için böylesi bir yola başvurulduğuna dikkat çekildi.

Ayrıca Erdoğan’ın görüşmek istediği tüm siyasi partilerden sadece bir veya ikisinin görüşmeye geldiği verilen bilgiler arasında.

Haberde Erdoğan’ın iki ülke arasında yapılacak işbirliği anlaşmalarının imzalanmasını beklemeden ve ‘devamı gelmeyecek’ vaatler vermeden Tunus’tan ayrıldığı tespiti yapıldı.

Arap Baharı’na giden kıvılcımın atıldığı ülke olan Tunus’ta ilk seçimlerde Erdoğan’ın desteklediği En-Nahda Hareketi, ilk Kurucu Meclis seçimlerinde en büyük parti olmuştu. Ancak 2014 seçimlerinde bu parti laik, sol ve diğer partilerin ittifakı Nida Tunus karşısında gerilemişti. Müslüman Kardeşler’in (İhvan) Tunus versiyonu En-Nahda’nın AKP Türkiye’sini Tunus’a ‘model’ olarak sunmaya çalıştığı biliniyordu.

Kaynak: Sendika.org

gazetelink

Gazetelinkleri ve Güncel Medya Haberleri

Sitemizi Sosyal Medyada takip etmek istermisiniz?