Yaşamı Kırk Beş Geçe / Zeynep Derya Yıldız - Gazeteler, Haber Manşet, Gündem
Son Dakika Haberler

Yaşamı Kırk Beş Geçe / Zeynep Derya Yıldız

Yaşamı Kırk Beş Geçe / Zeynep Derya Yıldız
Yorum Yap

YAŞAMI KIRK BEŞ GEÇE

Uzun bir aradan sonra bugün kütüphanemizi düzenlemeye karar verdim. Aldığımız kitaplar üst üste yığılmış hepsi birbirine karışmış, klasikler, teori-politikler, sosyoloji-psikoloji, şiirler, romanlar.. Tam düzenleyemesem de en azından tarzları ayırmak üzere harekete geçtim. O sırada kütüphanede varlığını bile unuttuğum Yaşamı Kırk beş Geçe kitabının elime geçmesiyle düzenleme eylemim başarısızlıkla sonuçlandı.

 

Yaşamı Kırk Beş Geçe, Ayşe Çekiç Yamaç’ın öykü kitaplarından biri. Aslında daha çok kadın öyküleri de diyebiliriz. Kadını, ezilmişliği, itilmişliği, misyon yüklemeleri, yoksulluğu, çaresizliği nefis sade bir dille öyle güzel anlatmış ki yazar.
Yamaç 34 öykü ile kendi yüzümüze 34 tokat atmayı sağlamış. Radyo programlarımda defalarca okumuştum bu kadınları ve her seferinde dinleyicinin “bir daha, bir daha” istekleri ile karşılaşmıştım.
Yaşamı Kırk Beş Geçe’nin diğer öykülerden ne farkı olduğunu şöyle izah edebiliriz belki; çok gerçek, çok hayatın içinde, kahramanlar sen-ben-iş arkadaşımız, kuzenimiz. Hiç birinin kurgu olduğunu düşünmeye gerek yok. Benim-sensin-arkadaşın-üst kat komşun.

Yaşamı Kırk Beş Geçe

 

‘Ne çok sevda yandı ah! Ne çok gözyaşı’ başlığıyla yazılan ‘Eylül Fırtınası’ hepimizin dinlediği bizden öndekilerin yaşadığı ‘Eylül’ gerçeği.

‘Beş bin yıllık omuzlarımda, yangınlar yorgunu küllerim’ 12 yaşında amcasının oğlunun tecavüzüne uğrayan ve annesinin çaresizlik içinde hazırladığı zehri kızı Akgül ile içerek intihar edişini Akgül öyküsünde isyan ederek yaşıyoruz.

Beni en çok yaralayan öykü Tuz Parası galiba. ‘Yüreğim bükülmeyen bileğimde kanar, satılmayan emeğimde’ başlığı altında acı ve yoksulluğu iliklerimize kadar anlatmış Ayşe Çekiç Yamaç. Tuz parası için satılan belik belik örgülü saçlar. Bir daha hayatı boyunca tuzlu yemek yiyemeyen kadınlar..

 

Tüm bunlar okuduktan sonra şu markanın ayakkabısı, o markanın tokası, dünyanın en ünlü markasının çantası, parfümü, çamaşırı hayali ile hayatını tüketen zavallı insanlara acıyarak bakıyorsunuz. “Hey sen dünyada yaşayan herkese karşı sorumluluğun var böyle yaşamamalısın” diye anlatmak geçiyor içinizden.

Ayşe Çekiç Yamaç tutup sarsarak 34 öykü ile anlatmış bunları bize. Gökten elma falan da düşürmemiş olduğu gibi bitirmiş çünkü bu bir masal değil, bizim gerçeğimiz.

Ceylan Yayınları’ndan çıkan Yaşamı Kırk Beş Geçe şayet kitapçılarda bulabilirseniz mutlaka okumanızı istediğim ender kadın öyküleri kitaplarından başlıcasıdır.

Akgül

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

%d blogcu bunu beğendi: