Yeni bir ‘çözüm’ mü? ‘Çözüm Süreci’nin akil insanları Oslo’da!

‘Çözüm sürecinde’ AKP tarafından ‘Akil İnsanlar’ ismiyle oluşturulan heyet, Norveç’in başkenti Oslo’da bir araya geldi. Buluşmaya ilişkin fotoğrafların paylaşılması sonrası ‘yeni bir çözüm bir süreci mi başlıyor?’ sorusu soruldu.

Democratic Progress Institute (DPI) ya da Türkçe adıyla Demokratik Gelişim Enstitüsü Başkanı Kerim Yıldız, geçen aylarda yaptığı açıklamada, Kürt sorununun çözümü için umutlu olduğunu vurgulamış ve yeniden inşaya girilebileceğine dair umutlu olduğunu ifade etmişti.

Yıldız, “Süreç başlamak zorunda birileri istediği için değil, Türkiye ve bölgenin içinde bulunduğu durumdan dolayı, bir süreç başlamak zorunda. Kim başlatır? Tabi ki çatışmada yer alanlar, özellikle hükümet kesimi. Mevcut durumda ise hala umudumu koruyorum çünkü bir temel var ve üzerinde gelişebilir. Yeter ki isteyelim” diye belirtmişti.

YENİ BİR ÇÖZÜM MÜ?

Odatv’de yer alan habere göre, Kerim Yıldız’ın bu açıklamalarının yanında, Barzani yönetimine yakınlığıyla bilinen Rudaw’da çalışan gazeteci Ayser Çınar, sosyal medya hesabından dikkat çeken bir fotoğraf paylaştı.

Paylaşımında, Kürt sorununun çözümüne yönelik oluşturulan, “Akil İnsanlar” heyetinde yer alan isimlerin, Norveç’in başkenti Oslo’da “çözüm sürecinin” artılarını ve eksilerini masaya yatırdığını ifade eden Çınar, “Yeni bir süreç mümkün mü peki” diye sordu.

Ayser Çınar, paylaşımında “Akil İnsanlar heyetinde yer alan isimler şu an #Oslo’da çözüm sürecinin artılarını ve eksilerini yeniden masaya yatırıyor..Yeni bir süreç mümkün mü peki?? Malum burası Ortadoğu, bir bakarsınız kartlar yeniden dağıtılır..” ifadelerini kullandı.

Fotoğrafta, ünlü oyuncu Kadir İnanır, eski İstanbul Milletvekili Ufuk Uras, eski Yeni Şafak yazarı Ali Bayramoğlu, Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur gibi isimler yer aldı.

Ufuk Uras’ın önünde DPI logolu kağıtların olması ise dikkat çekti. Uras ise, Oslo’dan ayrılışını sosyal medya hesabından, “Oslo’ya veda” şeklinde duyurdu.

 

 

%d blogcu bunu beğendi: