Yeni Yılı Kana Buladılar / Havin Hivda

Yeni Yılı Kana Buladılar

Yeni yıl ile Noel’in farkını da anlayamadılar, ‘insan olmayı’ da…

İşte böyle geldi 2017

Yeni yıla en iyi dileklerimizle, en güzel umutlarımızla girdik. Çok şükür… Ama Tanrı, bizim tüm güzel niyetlerimizden önce kötülüğün sesini duydu. Ortalık Tanrı adına kana bulandı.. Yılın daha ilk saatleri… Anladık ki geçtiğimiz yıl geçmemiş. Anladık ki 2016 görünümlü 2017 yaşanacak. Anladık ki 2016 daha uzun bir süre yakamızı bırakmayacak.

2016…

Aşık olanlar, evlenenler, çocuğu olanlar, mirasa konanlar oldu elbette. Ama kime sorsan acı ve nefretle beynine kazıdı. Hem herkesin bir an önce tüm kötü tarafları ile unutalım dediği, hem delici şekilde hafızalarımıza kazınan yıl. Sanki hiç bitmeyecekti. Son ana kadar kanırta kanırta çektirdi. Son gün bile kötü bir habere hazırdı çevremdeki hemen herkes. Öyle kolay kolay gitmeyecek dedik. Evimize aldığımız düşmandan bahseder gibi. Takıntılı sapık bir sevgiliden bahseder gibi.  Kiralık katilimizden kaçar gibi. Bu yıl çok kaçtık ölümden.

Olmadı … Yine ölüm oldu galip gelen. İnsanların rahatlamaya ,biraz olsun gevşemeye,nefes almaya ihtiyacı vardı. Belki biraz alkol alacak, belki dans edecek, belki yemekte sohbet edip güleceklerdi. Kime ne zararı vardı bunun. Alt tarafı eğlence. Gelen yeni yıla gülerek ,eğlenerek girmekti niyet. Sonuçta nasıl girersen öyle geçerdi tüm yıl. Saçma da olsa bu umudu taşımak, tüm yıl eğleneceğine inanmak …. Bu ne kadar rahatsız edici olabilir ki…  Ne olacak şimdi, 12 ay ölüm mü konuşacağız yine ?

39 “insan” öldü;  65 “insan” yaralı…. Koskaca kulüp, tıka basa insan dolu. Birileri Noel Baba kılığında içeri dalıyor. Hedefi yok. Hedef tüm “insanlık”.   Etrafa gelişigüzel kurşun yağdırıyor. Etrafta ölü bedenler, korkup saklananlar, yaralılar, panikle boğazın karanlık ve soğuk sularına kendini bırakanlar…. Nasıl vahşilersiniz siz.

Saldırgan (lar?) Noel Baba kıyafetini çıkarıp kaçmış. Henüz yakalanamadı. Katil aramızda…  Peki yakalansalar ne olacak? Kendimizi güvende hissedecek miyiz ?  “Müslüman tecavüz etmez, hırsızlık yapmaz, kadına şiddet uygulamaz, can almaz“ diyemeyenler günlerdir  “Müslüman yeni yıl kutlamaz,  Müslüman Noel kutlamaz “  deyip durdu. Bildiri dağıtıp “hutbe” verdiler. Silahı tutup kurşunu yağdıranla bitecek mi iş? Azmettirenler hep orda . Bugün 39, yarın 40,45,50….. Parça parça, gruplar halinde ölüp gideceğiz. Ya da hasbelkader kurtulanlardan olacağız. Hasbelkader….

 

Yeter ki umutsuz olmasın hayat diyelim de rengimiz belli olsun. Sevgiyle kalın.

Havin HİVDA

%d blogcu bunu beğendi: