‘Yerli ve milli’ düşmanları! Şeker fabrikalarından sonra kömür madenleri de satılıyor

‘Yerli ve milli’ düşmanları!

Şeker fabrikalarından sonra kömür madenleri de satılıyor

Hükümet şeker fabrikalarının ardından şimdi de kömür madenlerini gözden çıkardı. Kömür madenlerinin özelleştirilmesi için de çalışma başlatıldığı ve bu yıl en az beş kömür ve linyit madeninin özelleştirileceği öğrenildi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, bu yıl en az beş kömür ve linyit madenini özelleştirmek için çalışma başlattı. Madenler, ruhsat devri suretiyle işletme hakkının verilmesi yöntemi kullanarak ihaleye çıkarılacak.

Enerji Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez, Temiz Kömür Teknolojileri zirvesinde Reuters’ın sorularını yanıtlarken, bu yöntemi kullanarak yapılacak ihale ile ilk Armutçuk Alacaağzı kömür madenin satılacağını söyledi.

Dönmez, 15-20 milyon ton rezerve sahip Armutçuk madeninin haziran ayının ilk haftasında ihaleye çıkacağının bilgisini verdi. Dönmez, “Bu ilk örnek olacak. Bunun ardından 136 milyon ton rezervi olan bir saha yatırıma açılacak. Bu sene en az beş sahayı ihale etmeyi amaçlıyoruz” dedi.

Soma A.Ş. ile sözleşme feshedilecek

Armutçuk’un ardından ihaleye çıkacak ikinci sahanın şu anda Soma Kömür İşletmeleri AŞ ile sözleşme altında olduğunu kaydeden Dönmez, ancak bu sözleşmenin fesih edilerek sahanın ruhsat devri yöntemiyle ihale edileceğini belirtti.

Dönmez bu yıl ihale edilecek sahalardan üçünün Türkiye Kömür İşletmeleri’ne (TKİ) ait kullanılmayan sahalar olacağını belirtti.

(Duvar)

Sitemizi Sosyal Medyada takip etmek istermisiniz?

%d blogcu bunu beğendi: