Yılmazer, Dink davasından yargılandı : Her şeyi Erdoğan’ın talimatıyla yaptım

İstihbarat Daire Başkanlığı C Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer, “Her şeyi Erdoğan’ın talimatıyla yaptım” dedi.

 

Agos gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin yeniden görülen davanın 10’uncu celsesinde savunma yapan dönemin İstihbarat Daire Başkanlığı C Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer, “Her şeyi Erdoğan’ın talimatıyla yaptım” dedi.

Bianet’ten Elif Akgün’ün haberine göre Yılmazer, İstanbul’da görev yaptığı 2007-2011 yılları arasında sık sık dönemin başbakanı Tayyip Erdoğan’la görüştüğünü belirterek, Her şeyi Erdoğan’ın talimatıyla yaptım. Bugün ‘kumpas’ denen Ergenekon, balyoz soruşturmaları için emir veren bizzat dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’dır ifadelerini kullandı.

 

 Yılmazer  “Hrant Dink, Orhan Pamuk gibi korunmalıydı” derken koruma görevinin İstanbul’da olduğunu belirterek: “Herkes biliyor tehdit atmosferi İstanbul’da oluşmuş. Bize gelmemiş. Olaylar İstanbul ilgili. Orhan Pamuk kararına bakın. Bilgi paylaşımı illerin sorumluluğundadır. Müfettiş raporları İstanbul ile ilgili. Benimle ne ilgisi var? Orhan Pamuk nasıl korunduysa Hrant Dink de aynı şekilde İstanbul Emniyeti tarafından korunmalıydı. Bu niye yapılmamış.” diye devam etti.

 

Yılmazer ayrıca şu iddialarda bulundu:

“Tetikçi ve çevresinin ardında örgütsel yapı var”

* Dink cinayeti engellenmemiş, hatta kasıtlı bir şekilde engellenmeyerek cinayete yol verilmiştir. Devletin büyük kusuru vardır. Devlet Dink’in hayatını koruma görevini yerine getirmedi.

* Cinayet tetikçi ve çevresi tarafından işlenmedi. Arkalarında siyasal zemin ve örgütsel bir yapı, en önemlisi de bu siyasal zeminin ve örgütsel yapının devlette de karşılığı vardı.

* Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararında İstihbarat Daire Başkanlığına ilişkin soruşturma eksikliğinden bahsedilmiyordu.

%d blogcu bunu beğendi: