Yüceer’den Romanlara 8 Nisan kutlaması

Yüceer’den Romanlara 8 Nisan kutlaması

CHP Milletvekili Candan Yüceer, 8 Nisan Dünya Romanlar Günü ile kutlama mesajı yayımladı. Yüceer, Romanlar hakkında “Birçok farklı kültürün ahenkli bir mozaik oluşturduğu ülkemizde, bu mozaiğin en renkli parçalarından biri” ifadelerini kullandı.

Yüceer’in mesajı şöyle:

Birçok farklı kültürün ahenkli bir mozaik oluşturduğu ülkemizde, bu mozaiğin en renkli parçalarından biri de Roman vatandaşlarımızdır.

Kendilerine özgü yaşam biçimleriyle bin yıldır aynı topraklarda, kardeşçe yaşadığımız Romanların kronik hale gelen sorunları bulunmaktadır.

Barınma, eğitim, sağlık ve istihdam acilen çözülmesi gereken sorunların başını çekmektedir.

Sorunlarının çözülmesi bir yana var olan sorunlara yenilere eklenmekte, Romanlar kentsel dönüşüm bahane edilerek evlerinden yurtlarından edilmekte, iktidarın rant politikalarının kurbanı olmaktadır.

1990 yılından itibaren 8 Nisan Dünya Romanlar Günü olarak kutlanmaktadır.

CHP olarak, 8 Nisan’ın Romanlar Günü ilan edilmesi için vermiş olduğumuz Kanun Teklifi, Romanları sadece seçimden seçime hatırlayan AKP oylarıyla reddedilmiştir.

İktidar, Romanların sorunları söz konusu olduğunda samimiyetsiz bir yaklaşım sergilemektedir.

Romanlar devletin tüm imkanlarından diğer yurttaşlar gibi eşit şekilde yararlanmalıdır.

Devlete karşı tüm sorumluluklarını eksiksiz yerine getiren Romanları yok saymak, görmezden gelmek, kabul edilir bir durum değildir.

Roman vatandaşlarımızın karşılaştıkları sorunlar çözülmeli, barınma, eğitim, sağlık ve istihdam alanlarında çözümler üretilmeli, sosyal hayatın içerisinde güçlendirilmeli, kültürlerini ve kendilerini özgürce ifade edecek alanlar yaratılmalıdır.

Bu düşüncelerle Roman vatandaşlarımızın 8 Nisan Dünya Romanlar Günü’nü kutluyorum.

Sitemizi Sosyal Medyada takip etmek istermisiniz?

%d blogcu bunu beğendi: