#Yunanistan’da 3 günlük yas! Orman yangını en az 74 can aldı

#Yunanistan’da 3 günlük yas! Orman yangını en az 74 can aldı

Yunanistan’da binlerce dönümlük ormanlık araziyi, sayısız ev ve arabayı kül eden yangın en az 74 can aldı. Ülkede 3 günlük yas ilan edildiği açıklandı.

Yunanistan’ın başkenti Atina’nın doğusundaki orman yangınları binlerce dönümlük ormanlık araziyi, yüzlerce ev ve arabayı kül etmekle kalmadı, en az 74 kişinin de yaşamını yitirmesine, çok sayıda kişinin de yaralanmasına neden oldu. Ülkede 3 günlük yas ilan edildiği öğrenildi.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, “Attina’nın hem doğusunda hem batısında aynı anda çıkan yangınlar kuşku uyandırıyor” dedi.

Ormanlık bölgede çıkan ancak çok şiddetli ve devamlı yön değiştiren rüzgâr nedeniyle kısa sürede Pendeli, Mati, Rafina, Vuças gibi sayfiye yerlerini saran yangın, evler ve arabalar yakmaya başlayınca itfaiye ekipleri evlerin boşaltılmalarını istedi.

Halk sahillere kaçtı

Kurtulmak için deniz kenarına inen yüzlerce insanın yardımına koşan askeri ve sivil gemiler, Yunan Sahil Güvenlik botları ve özel sandallar, onları gece boyunca Rafina Limanına çıkarmak için seferler yaptı.

Limanda bekleyen Yunan Ulusal Acil Yardım Merkezi (EKAV) araçları, limana çıkan yaralılara ilk yardımı verdikten sonra ciddi olanları yakın hastanelere nakletti, geri kalanlar ellerinde fotoğraflarla kayıp yakınları için bilgi toplamaya çalıştılar.

Hükümet Sözcüsü Dimitris Canakopulos: Aynı anda 15 değişik yerde yangın çıktı
Gece yarısından sonra açıklama yapan Hükümet Sözcüsü Dimitris Canakopulos, bölgede aynı anda 15 değişik yerde yangın çıktığını, şiddetli rüzgarın ise yangının kısa sürede kontrol dışına çıkmasına neden olduğunu söyledi.

Yangına karadan 300’e yakın itfaiyeci, 100’ü aşkın itfaiye aracı, yaya birlikleri ve gönüllülerle, havadan ise 7 Canadair uçağı ve 10 helikopterlerle müdahale edildiğini açıklayan Canakopulos, Avrupa Sivil Savunma Mekanizması’ndan hava ve karadan yardım desteği talep edildiğini, Kıbrıs ve İspanya’nın olumlu yanıt verdiğini söyledi.

Başbakan Çipras Bosna-Hersek ziyaretini yarıda kesti
Barış Ödülü ile ödüllendirilmek üzere Bosna-Hersek’te bulunan Başbakan Çipras ziyaretini yarıda bırakıp acilen Atina’ya döndü.

Çipras, acil durum toplantısında ilgili bakanlar, bürokratlar ve itfaiye teşkilatı yetkilileri tarafından bilgilendirildikten sonra yaptığı kısa açıklamada, yangına müdahale için tüm acil yardım ekiplerinin sevk edildiğini söyledi ve “Attika’nın hem doğusunda hem batısında aynı anda çıkan yangınlar kuşku uyandırıyor” dedi.

Milli Yas ilan edildi
Başbakan Çipras, yangın nedeniyle OHAL ve 3 günlük yas ilan edildiğini açıkladı.

Fotoğraflar: Atina Haber Ajansı

Evrensel

gazetelink

Gazetelinkleri ve Güncel Medya Haberleri

%d blogcu bunu beğendi: