Son Dakika Haberler

1500 kızılçam ağacının kesildiğini ortaya çıkaran kadının serasını yıktılar

1500 kızılçam ağacının kesildiğini ortaya çıkaran kadının serasını yıktılar
Okunma : Yorum Yap

Ağaç katliamına karşı çıktığı için iki dev serasının ağaçlarını kesip ağır zarar verdiler!

1500 kızılçam ağacının kesildiğini ortaya çıkaran kadının serasındaki 400 asma kesildi.

Eski Mezitli Mahallesinde yaşanan orman talanına verdiği mücadeleyle dikkatleri üzerine çeken mahalle muhtarı Veysel Kılıçoğlu’nun iki dev serası kimliği belirsiz kişilerce saldırıya uğradı.

Sera naylonlarını bıçaklarla parçalayan şahıslar, yaşı yirminin üzerinde binlerce örtü altı üzüm asmasını ise keserek yok etti.

Veysel Kılıçoğlu’nun farklı yerlerde bulunan iki serasına bu şekilde zarar verildi. Serada bulunan naylon kaplamaları kesici aletlerle parçalayan kişiler, örtü altı üzüm yetiştirilen yaşı yirminin üzerinde asma ağaçlarını keserek katletti. Seraya saldıran kişiler ağaç motorları ile sera içerisindeki tüm asma ağaçlarını gövdesinden kesti.

Komşu bahçelerin haber vermesi üzerine olay yerine giden muhtar Kılıçoğlu, gördüğü manzara karşısında adeta yıkıldı. Polis ekiplerinin de inceleme yaptığı bahçenin halini gören Kılıçoğlu ailesi gözyaşlarını tutamadı.
Güvenlik güçleri olayla ilgili geniş çaplı soruşturma başlattı.

Kılıçoğlu’na, kent protokolü ve birçok sivil toplum kuruluşu destek ziyaretinde bulundu.

Mersin’in Mezitli ilçesine bağlı Eski Mezitli Mahallesi’nde, 72 dönüm ormanlık alanda kamuoyu tepkisine rağmen kesilen çam ağaçlarının yerine limon fidanları dikildiği ortaya çıkmıştı. Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, ‘bölgede ormanların katledilip narenciye bahçesi yapılmasının önüne geçemediklerini, ileride bu alanların imara açılması durumunda orman katliamı yapanların büyük bir rant elde edeceklerini’ söylemişti.

Kılıçoğlu’na destek ziyaretleri

Kılıçoğlu’nu yalnız bırakmamak için birçok sivil toplum kuruluşu, olayın olduğu yerde basın açıklaması düzenledi. Olayın gerçekleştiği seraların önünde yapılan açıklamaya, kurum ve kuruluş temsilcileri ile çok sayıda muhtar katılarak Kılıçoğlu’na destek verdi. Vali Yardımcısı Mustafa Atsız ve Mersin İl Tarım ve Orman Müdürü Arif Abalı, ziyaretlerin ardından Kılıçoğlu’nun serasında tespit çalışmaları yaparak teknik destek yapacaklarını belirtti.

25 yıldır verdiği emeklerin bu şekilde katledilmesini sineye çekebileceğini belirten Muhtar Kılıçoğlu, “Topluma böyle zarar veren kişiler hala aramızda dolaşıyorsa, bu toplum için büyük bir yaradır. Benim emniyet teşkilatından hiçbir şüphem yok. Sağ olsun herkesin destek vereceğimden de şüphem yok. Yapan kişilerin isimlerini emniyete bildirdim. Bunların bir an önce toplum önünde cezasını çekmesini istiyorum. Bunlar cezasını çekmezse ben de insan olarak aynı hareketi onlara yapmaya çalışabilirim. Şimdi böyle bir düşünceye sahip değilim, ama bugün benim malımın başına gelen canıma da gelecektir. O yüzden umarım en kısa zamanda sonuca ulaşır. Çünkü bu olay Mersin için ve Türkiye için yüz karasıdır” dedi.

Yaşananların muhtarın şahsına olmadığını ifade eden CHP Milletvekili Alpay Antmen de şunları söyledi:

“Orman katliamına ‘dur‘ diyen, vatanını milletini seven bir insana yapılmış bir göz dağıdır. Ben emniyet güçlerimizin en kısa sürede bu olayın faillerini bulacağına inanıyorum. Ormanlar bizim akciğerimiz, ormanlar bütün devletin, bütün halkın malı. Buna göz diken kişilerin bu eylemi ortaya çıkaran ya da bu eylemi kınayan veya kendi vatanını milletini savunan bir kamu görevlisine bunu reva görenlerin yaptıkları hiç anlaşılır değil. Muhtarımıza da tekrardan geçmiş olsun, eminim ki yapanlar en kısa sürede yakalanacaktır.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)