Son Dakika Haberler

2020 tarihteki en sıcak üç yıldan biri olma yolunda ilerliyor

2020 tarihteki en sıcak üç yıldan biri olma yolunda ilerliyor
Okunma : Yorum Yap

2020 tarihteki en sıcak üç yıldan biri olma yolunda ilerliyor

Birleşmiş Milletler, 2020’nin tarihteki en sıcak üç yıldan biri olma yolunda ilerlediğini duyurdu. Raporda, “Karada, denizde ve özellikle Kuzey Kutbu’nda aşırı sıcaklıklar görüldü. Orman yangınları Avustralya, Sibirya ve ABD’de geniş alanları yok ederek dünyaya duman bulutları yaydı. Atlantik’te ve Orta Amerika’da arka arkaya eşi görülmemiş 4. kategori kasırgalar da dahil olmak üzere rekor sayıda kasırga gördük.” denildi.

BM Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO), 2020 Küresel İklimin Durumu Raporu’nda 2020’nin şimdiye kadarki en sıcak ikinci yıl olma yolunda ilerlediğini duyurdu.

Tablonun yıl bitiminde daha da netleşeceğini belirten örgüt, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 ve 2020’nin, modern kayıtların tutulmaya başlandığı 1850’den bu yana en sıcak altı yıl olduğunu açıkladı.

‘İKLİM AÇISINDAN DA OLAĞANÜSTÜ BİR YIL’

WMO genel sekreteri Petteri Taalas, “2020, ne yazık ki, iklimimiz açısından bir başka olağanüstü yıl oldu. 2020 yılında ortalama küresel sıcaklık, sanayi öncesi seviyenin yaklaşık 1.2 derece üzerinde. 2024’e kadar ise bu seviyeye 1.5 derece fark atılması mümkün görünüyor” ifadelerini kullandı.

Raporda, dünyanın ısındığına dair bir dizi işaret bulunduğunu vurgulayan Taalas, “Karada, denizde ve özellikle Kuzey Kutbu’nda aşırı sıcaklıklar görüldü. Orman yangınları Avustralya, Sibirya ve ABD’de geniş alanları yok ederek dünyaya duman bulutları yaydı. Atlantik’te ve Orta Amerika’da arka arkaya eşi görülmemiş 4. kategori kasırgalar da dahil olmak üzere rekor sayıda kasırga gördük. Afrika ve Güney Doğu Asya’nın bazı bölgelerinde meydana gelen sel baskınları, kitlesel nüfusun yerinden edilmesine ve milyonlar için gıda güvenliğinin zayıflamasına neden oldu” diye konuştu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)