Son Dakika Haberler

23 Nisan Özel oturumuna muhalefetin “güçlendirilmiş parlamenter sistem” vurgusu damga vurdu

23 Nisan Özel oturumuna muhalefetin “güçlendirilmiş parlamenter sistem” vurgusu damga vurdu
Okunma : Yorum Yap

23 Nisan Özel oturumuna muhalefetin “güçlendirilmiş parlamenter sistem” vurgusu damga vurdu


Meclis Genel Kurulu’nda 23 Nisan özel oturumunda muhalefet partileri güçlendirilmiş parlamenter sistem vurgusu yaptı.

HDP: GÜÇLÜ MECLİS, DEMOKRATİK ANAYASA VE DEMOKRATİK CUMHURİYET HEP BİRLİKTE BARIŞ İÇERİSİNDE YAŞAMAMIZIN TEMİNATIDIR 


HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar: Güçlü Meclis, demokratik anayasa ve demokratik cumhuriyet hep birlikte barış içerisinde yaşamamızın teminatıdır. O nedenle güçlü Meclis, demokratik anayasa ve demokratik cumhuriyet bu ülkede hep birlikte barış içerisinde yaşamamızın teminatıdır, temelidir.

İYİ PARTİ: İVEDİ BİR ŞEKİLDE GÜÇLENDİRİLMİŞ PARLAMENTER SİSTEME DÖNÜŞ YAPILMALIDIR

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan: Demokrasimizin kalitesini yükseltmek zorundayız. Bunun yolu ise ancak ve ancak güçlendirilmiş parlamenter sisteme dönmekten geçer. Bugün Meclis yetkileri elinden alınmış, etkisizleştirilmiş ve devre dışı bırakılmış bir meclis haline getirilmek istenmekte. Muhalefeti dışlama çabaları gün geçtikçe artmaktadır. Cumhurbaşkanlığı kararnameleri Meclisimizi itibarsızlaştırmaktadır. Bulunduğumuz coğrafya her zamankinden daha tehlikeli hale gelmişken hiçbir tek kişinin herhangi bir ülkeyi hele hele Türkiye gibi sorunlarla çevrili bir ülkeyi yönetmesi mümkün değildir. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminden bir an önce vazgeçilmeli, ivedi bir şekilde güçlendirilmiş parlamenter sisteme dönüş yapılmalıdır.

TİP: TÜRKİYE’DE BİR SARAY REJİMİ HAKİMDİR


Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Erkan Baş: Bugün Türkiye’de bir saray rejimi hakimdir. Saray rejiminde hakimiyet bugün bile sarayından çıkıp buraya gelmeye tenezzül etmeyen tek adama aittir.

DP: 100 YIL ÖNCEKİ KURUCU RUHUN YENİDEN İCRA ETMESİ GEREKMEKTEDİR


Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal:  İşte 100. Yılında bugün, Türkiye büyük Millet Meclisi’nde iktidarından muhalefetine burada bulunan tüm üyelerine, meclisin varlığının kaim olması için en üst hak arama kurumu olarak bütçe hakkından, varlığına mündemiç tüm haklarına öncelikle sahip çıkma yükümlülüğü düşmüştür. Bunun için ise 100 yıl önceki kurucu ruhun yeniden icra etmesi gerekmektedir.

DEVA PARTİSİ: GÜÇLENDİRİLMİŞ PARLAMENTER SİSTEM İÇİN BİRLİKTE MÜCADELE ETMEYE DAVET EDİYORUM


DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu: Meclis’i yeniden sistemin merkezine oturmak ve tarihi hatadan dönerek güçlendirilmiş parlamenter sistem için birlikte mücadele etmeye davet ediyorum.

SAADET PARTİSİ: YÜZDE 10’LUK SEÇİM BARAJINI KALDIRMAK MECLİSİMİZİN ÖNCELİKLİ VAZİFESİ OLMALIDIR


Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman: Milli iradenin önünde bir engel olarak duran bir engel teşkil eden yüzde 10’luk seçim barajını kaldırmak 100. Yılında Gazi Meclisimizin öncelikli vazifesi olmalıdır.
Kaynak: Tarafsız

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)