Son Dakika Haberler

30 Ağustos Zafer Bayramı yurt genelinde yasaklandı!

30 Ağustos Zafer Bayramı yurt genelinde yasaklandı!
Okunma : Yorum Yap

Her şey serbest, milli bayramlar yasak!

30 Ağustos Zafer Bayramı yurt genelinde yasaklandı!

Covid 19 salgını hızla yayılmaya devam ederken ekonomik kaygılarla kısıtlamalar kaldırıldı. “Normalleşme süreci” adı verilen yeni dönemde bayramlaşma serbest bırakılırken vatandaş tatile çıkma konusunda da cesaretlendirildi. Üniversite sınavları, düğünler, Ayasofya’nın müze statüsünden çıkarılarak ibadete açılması sebebiyle toplu namaz kılma gibi durumlarda insanların kalabalıklar oluşturması serbest bırakıldı. Ancak milli bayramlar ‘salgın’ gerekçe gösterilerek engellenmeye devam ediyor.

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 98’inci yıl dönümü etkinlikleri salgın gerekçesiyle yasaklandı.

Bayram sebebiyle yurt genelinde yapılacak etkinlikler, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından 81 il valiliklerine gönderilen genelge ile yasaklandı.

Genelgede, “30 Ağustos Zafer Bayramımızın 98. yıl dönümü münasebetiyle belirtilen program dışında herhangi bir etkinlik yapılmasına müsaade edilmemesi” ifadelerine yer verildi.

İşte o genelge’nin kararları:

30 Ağustos Zafer Bayramımızın 98. yıl dönümü münasebetiyle il/ilçelerimizde yapılacak kutlamaların içerisinde bulunduğumuz Pandemi süreci göz önüne alınarak;

-Çelenk sunma programının, Türkiye Büyük Millet Meclisinde grubu bulunan siyasi partilerden, kamu kurum ve kuruluşlarından, şehit ve gazi derneklerinden birer temsilcinin katılımıyla maske kullanımı ve mesafe kuralına riayet edilmesi suretiyle asgari düzeyde gerçekleştirilmesi,

-Valilik ve kaymakamlıklarda tebriklerin kabulü programı yapılmaması ve Valiliklerce resepsiyon düzenlenmemesi,

-Şehitlik ziyaretlerinin asgari katılımla maske kullanımı, mesafe kuralına uygun ve kısa süreli olarak icra edilmesi,

-Bütün vatandaşlarımızın evlerinin cam ve balkonlarını Şanlı Bayrağımız ile donatılmaları yönünde Valilik/Kaymakamlıklarca teşvik edici paylaşımlarda bulunulması,

-30 Ağustos Zafer Bayramımızın 98.yıl dönümü münasebetiyle belirtilen program dışında herhangi bir etkinlik yapılmasına müsaade edilmemesi,

-Programın yapılacağı alanlarda Belediye Başkan Vekili görevlendirilmesi yapılan il ve ilçeler başta olmak üzere güvenlik tedbirlerinin en üst seviyede alınması, Hususlarının başta Vali Kaymakamlar olmak üzere il/ilçedeki sıralı/sorumlu amirler tarafından bizzat takip edilmesini, ilgili kurum ve kuruluşlarla gerekli koordinasyonun sağlanmasını ve uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesini önemle arz ve rica ederim. (Süleyman Soylu)

MALAZGİRT ZAFERİNİ KUTLAMAK SERBEST, 30 AĞUSTOS ZAFERİNİ KUTLAMAK YASAK!

1071 Malazgirt Zaferi’nin 949’uncu yıl dönümünü nedeniyle Muş’un Malazgirt ve Bitlis’in Ahlat ilçelerinde Okçular Vakfı tarafından düzenlenecek etkinlikler için AKP’li Belediye Başkanları sosyal medyada çağrıda bulunarak kutlamaları destekledi.

Koronavirüs salgını koşulları nedeniyle Malazgirt Zaferi’nin 949. yıl dönümü için düzenlenecek etkinlikler serbest bırakıldı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)