Son Dakika Haberler

6 Muhalefet partisi bir araya geldi: ‘Parlamenter sisteme dönüş’ün yol haritası belirleniyor

6 Muhalefet partisi bir araya geldi: ‘Parlamenter sisteme dönüş’ün yol haritası belirleniyor
Okunma : Yorum Yap

6 Muhalefet partisi bir araya geldi: ‘Parlamenter sisteme dönüş’ün yol haritası belirleniyor…

Muhalefet partileri “Millet İttifakı fiilen genişliyor” yorumu yaptıran bir gelişmeye imza attı. 6 Partinin temsilcileri, ‘parlamenter sisteme dönüş’ için ortak metin oluşturma amacıyla İstanbul’da toplantı düzenledi.

6 muhalefet partisi ‘parlamenter sisteme dönüş’ için bir araya geldi. Yetkililer, “Amaç ittifak arayışı değil, ortak metin oluşturmak” açıklamasında bulundu.

İlki Ankara’da yapılan toplantının ikincisi dün akşam İstanbul’da yapıldı. Toplantıya partilerin hukuk ve seçim işlerinden sorumlu isimler katıldı.

Halk TV’de Genel Yayın Yönetmeni Suat Toktaş’ın haberine göre, toplantıya CHP’den Muharrem Erkek, İYİ Parti’den Prof. Bahadır Erdem, Saadet Partisi’nden genel başkan yardımcısı avukat Bülent Kaya, Demokrat Parti’den Genel Başkan Yardımcısı Bülent Şahinalp katıldı. Ardından öteki partilere de teklif götürüldüğü ve her partinin genel başkanının görevlendirmesiyle dün akşam ikinci toplantının yapıldığı aktarıldı.

“İTTİFAK ARAYIŞI YOK”

Toplantıya ilişkin kaynakların verdiği bilgiye göre; “Toplantılar bundan sonra da devam edecek. Her parti kendi parlamenter sistem önerisini masaya götürüyor, onun üzerinde görüşmeler yapılıyor. Ortak bir metin hazırlanmaya çalışılıyor. Ortak bir metin oluşturulduktan sonra belki de genel başkanlar ortak bir açıklama ile bunu kamuoyu ile paylaşacak. O açıklamanın nasıl yapılacağı henüz net değil. Ama amaç, ortak metin oluşturmak.”

Gelecek Partili ve DEVA’lı kaynaklar ise bu toplantıların amacının bir ittifak arayışı olmadığını vurgulayarak “Amaç; temel meselelerde ortaklaşılan noktaları tespit etmek, çözümler üretmek” değerlendirmesinde bulundu.

Gazeteci Kadri Gürsel ve İsmail Saymaz, Halk TV’deki “Konuşmazsak Olmaz” programında bu durumu “Millet İttifakı’nın fiilen genişlemesi, büyümesi” olarak değerlendirdi.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

slot siteleri bahis siteleri hacklink