Son Dakika Haberler

71 baro, ‘devlet benim’ zorbalığına karşı tek ses oldu!

71 baro, ‘devlet benim’ zorbalığına karşı tek ses oldu!
Okunma : Yorum Yap

71 baro, ‘devlet benim’ zorbalığına karşı tek ses oldu: Görüntüler olmasaydı bir kumpas düzenlenecekti

Ailesiyle yemek yediği sırada polislerin kimlik görmek istemesine “gerekçe” sorarak karşılık veren bu uygulama için “yasal dayanak görmek isteyen” Hatay Baro Başkanı Ekrem Dönmez‘e, 71 baro başkanı yaptıkları açıklama ile destek verdi.

71 Baro Başkanı’nın imzasıyla yayınlanan bildiride, görüntüler olmasa olayın kumpasa dönüşeceği ifade edilerek “Olay sonrasında yapılan açıklamalar gösteriyor ki; olay anına ilişkin görüntüler olmasa idi, türlü gerçek dışı tutanaklar bugün polis memurları tarafından kendi aralarında imzalanarak işleme konulacak ve medyaya servis edilecekti” denildi.

Yapılan ortak açıklama şöyle:

29 Temmuz 2020 tarihinde kendisinden kimlik isteyen polislere işlemin dayanağını soran Hatay Baro Başkanımız Av. Ekrem Dönmez’in yasaya, ahlaka ve insanlık onuruna aykırı bir şekilde gözaltına alınmasına tanıklık ettik. Bu tanıklığı ise yaşananların olay anında kaydedilmesi ve sosyal medyadan paylaşılmış olması mümkün kılmıştır. Olay sonrasında yapılan açıklamalar gösteriyor ki; olay anına ilişkin görüntüler olmasa idi, türlü gerçek dışı tutanaklar bugün polis memurları tarafından kendi aralarında imzalanarak işleme konulacak ve medyaya servis edilecekti.  Nitekim yaşanan hukuk dışı olay, görüntüler ile sabit ve bu kadar aleniyken bile çeşitli yayın organlarınca gerçek saptırılarak vatandaşa servis edilmekten geri kalınmamıştır.

KOŞULLAR OLUŞMAMIŞTIR


Hatay Baro Başkanımızın basın toplantısında değinmiş olduğu üzere mevcut mevzuat gereğince; kolluk kuvvetlerinin yolda, kafede, lokantada sıradan bir vatandaşa durdurma işlemi yapması ve kimlik sorması için kanunun aradığı koşullar oluşmalıdır. Genel uygulama dışında kimlik sorabilmesi için. İşlemi yapan polis memurunda o kişiye ilişkin makul bir şüphenin oluşması şarttır Ailece halka açık bir işletmede yemekle olan başkanımıza karşı böyle bir şüphenin oluşmadığı açıktır. Genel bir uygulamanın mevcudiyeti halinde ise bu işleme dayanak bir karar bulunması şarttır. Video görüntülerinde sabit olduğu üzere, başkanımız da ısrarla ve sabırla polis memurlarına bu yasal dayanağı görmek istediğini belirtmektedir. Kolluk görevlileri ise kararı göstermek yerine; kendilerini devlet memuru değil de “devletin ta kendisi” olarak gördüklerini beyan ederek başkanımızı gözaltına almışlardır.

SÜRECİ TAKİP EDECEĞİZ


Gözaltı işlemi sonrasında serbest bırakılan Hatay Baro Başkanımız, hukuksuz durdurma, kimlik sorma ve gözaltı işlemi yapan memurlar hakkında şikayette bulunmuş olup, soruşturma süreci tüm baro başkanlarımızca titizlikle takip edilecektir. Ne vahimdir ki, Hatay Emniyet Müdürü’nce başkanımıza geçmiş olsun denileceği yerde “Ne vardı, kimliğini gösterseydin” şeklinde serzenişte bulunulmuştur.

EMNİYET O SÖZE ‘ARKA’ ÇIKMIŞTIR


Yine Emniyet Genel Müdürlüğü’nün (EGM) açıklaması da ibretliktir. EGM, yapılan hukuksuzluk için özür dileyeceğine, sahadaki polis memurunun olay günü sarf ettiği “Biz devletiz” sözüne adeta arka çıkmış; Anayasa ve kanunları yok sayarak, yapılan hukuksuz işleme kılıf uydurmak amacıyla olayla ilgisi dahi olmayan bir yönetmeliği işlemin ana unsuru olarak gösterebilmiştir. Hiçbir biçimde kabul edilemez nitelikteki bu açıklamalar; kolluk güçlerinin hukuka aykırı davranışları sürdürmek konusundaki cüreti nereden aldıklarını göstermesi bakımından da ibretliktir. Tüm bu yaşananlar sonucunda; emniyet teşkilatı içinde Anayasamızda belirtilen ve Devletimizln temel nitelikleri arasında yer alan hukuk devleti kavramına bağlılıktan çok, polis devleti gibi bir fiili oluşuma ve bunun getirdiği ‘Ben yaptım oldu’ anlayışına yönelindiğini bir kez daha müşahade etmiş olduk. Baro başkanları olarak bizler, yılmadan ve usanmadan polis devletinde değil, hukuk devletinde yaşadığımızı ve yapılan tüm hukuksuzlukların karşısında olduğumuzu bugüne kadar haykırdık ve haykırmaya da devam edeceğiz.

KINIYORUZ


Bu vesile ile Emniyet Genel Müdürlüğü’nü ve tüm ilgilileri “biz devletiz” diyen kişinin hukuka aykırı tavrını görmezden gelen açıklamaları nedeni ile kınadığımızı belirterek; hukukun gereklerini yerine getirmeleri ve sorumluları derhal görevden alarak, haklarında soruşturma açmaları gerektiğini bildiriyoruz.

VATANDAŞIN HAKLARINI ÖĞRENMESİNE VESİLE OLDUĞU İÇİN BARO BAŞKANIMIZA TEŞEKKÜR EDİYORUZ


Yaşanan olay nedeni ile avukat ya da baro başkanı olduğunu söylemeye gerek duymayarak sıradan bir vatandaşın kolluk kuvvetleri karşısında yaşadığı mağdurıyeti resmeden ve vatandaşın haklarını öğrenmesine vesile olan Hatay Baro Başkanımız Av. Ekrem Dönmez’e teşekkür ediyor, her koşulda yanında olduğumuzu imzalarımız ile beyan ediyoruz.

Adana Barosu Başkanlığı Adıyaman Barosu Başkanlığı Afyonkarahisar Barosu Başkanlığı Ağrı Barosu Başkanlığı Aksaray Barosu Başkanlığı Amasya Barosu Başkanlığı Ankara Barosu Başkanlığı Antalya Barosu Başkanlığı Ardahan Barosu Başkanlığı Aydın Barosu Başkanlığı Artvin Barosu Başkanlığı Balıkesir Barosu Başkanlığı Bartın Barosu Başkanlığı Batman Barosu Başkanlığı Bilecik Barosu Başkanlığı Bingöl Barosu Başkanlığı Bitlis Barosu Başkanlığı Bolu Barosu Başkanlığı Burdur Barosu Başkanlığı Bursa Barosu Başkanlığı Çanakkale Barosu Başkanlığı Denizli Barosu Başkanlığı Diyarbakır Barosu Başkanlığı Düzce Barosu Başkanlığı Edirne Barosu Başkanlığı Erzurum Barosu Başkanlığı Eskişehir Barosu Başkanlığı Gaziantep Barosu Başkanlığı Giresun Barosu Başkanlığı Gümüşhane-Bayburt Bölge Barosu Başkanlığı Hakkari Barosu Başkanlığı Isparta Barosu Başkanlığı İstanbul Barosu Başkanlığı İzmir Barosu Başkanlığı Kahramanmaraş Barosu Başkanlığı Karabük Barosu Başkanlığı Kars Barosu Başkanlığı Kastamonu Barosu Başkanlığı Kayseri Barosu Başkanlığı Kırıkkale Barosu Başkanlığı Kırklareli Barosu Başkanlığı Kırşehir Barosu Başkanlığı Kilis Barosu Başkanlığı Kocaeli Barosu Başkanlığı Konya Barosu Başkanlığı Kütahya Barosu Başkanlığı Malatya Barosu Başkanlığı Manisa Barosu Başkanlığı Mardin Barosu Başkanlığı Mersin Barosu Başkanlığı Muğla Barosu Başkanlığı Muş Barosu Başkanlığı Nevsehir Barosu Başkanlığı Niğde Barosu Başkanlığı Ordu Barosu Başkanlığı Osmaniye Barosu Başkanlığı Sakarya Barosu Başkanlığı Samsun Barosu Başkanlığı Siirt Barosu Başkanlığı Sinop Barosu Başkanlığı Sivas Barosu Başkanlığı Şanlıurfa Barosu Başkanlığı Şırnak Barosu Başkanlığı Tekirdağ Barosu Başkanlığı Tokat Barosu Başkanlığı Tunceli Barosu Başkanlığı Trabzon Barosu Başkanlığı Uşak Barosu Başkanlığı Van Barosu Başkanlığı Yalova Barosu Başkanlığı Yozgat Barosu Başkanlığı Zonguldak Barosu Başkanlığı

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)