Son Dakika Haberler

80. Yılında Dersim Katliamı ve Ülkedeki Genel Durum / Turabi Saltık

80. Yılında Dersim Katliamı ve Ülkedeki Genel Durum / Turabi Saltık
Okunma : Yorum Yap

80. Yılında Dersim Katliamı ve Ülkedeki Genel Durum

Emperyalistler haksız savaşlarla, işgal hareketleriyle dün; Grenada’da, Şili’de, Arjantin’de, Folkland Adaları’nda, Vietnam’da, Afganistan’da, Balkanlar’da, Kafkaslar’da, halkların yaşamlarını, özgürlük mücadelelerini kanla boğdular. Onlar beslendikleri geri ülkelerin halklarının mücadelesini bastırmak, kendi genel çıkarlarını sağlamlaştırmak için fiili işgal hareketlerine başvuruyor, yerel işbirlikçilerle katliamlar yapıyorlar.

 

Bugün de iflas etmiş ahlaklarıyla; ırkçı, şoven söylemlerle savaş kışkırtıcılığı yaparak, kirletilmiş bir yaşamı, Suriye’de, Irak’ta, Rojova’da Kürtlerin, barışın önüne koyuyorlar. Kürtler, özgürlüklerini korumak için cesaretle sömürgecilerin boyunduruğundan kurtulmak için özgürlüklerinin, canavarca ayaklar altına alınmasına izin vermeyecekler.

 

Her haksız savaş, geride parçalanmış cesetler, sakat kalmış çocuklar, yakılmış, yıkılmış yurtlar bırakmıştır. Dünyanın ezilen halkları da Kürt halkı da; siyasi, iktisadi, kültürel, coğrafi, tarihi sorunları barışla çözecektir. Zulüm yeryüzünde olduğu gibi Dersim’de de destek görmeyecektir!

 

Dersim’de Kürt halkına, Alevilere 1938’de yapılanlar gibi bugün de yapılan baskıların üzeri örtülemeyecektir. Yirminci yüzyılın 38’inde Dersim’de yaşananlar, dünya kapitalist sisteminin içinde gerçekleştirilmiş katliamlardan, sürgünlerden ne daha acı, ne de daha zordu.

 

Dersim katliamı artık gizlenemeyecektir! Dersim; inançlarıyla, kültürüyle, etnik kimliği ve diliyle, dün Osmanlıdan Cumhuriyete ve günümüze çok özgün bir konuma sahiptir. Dünya ezilenlerinin, katledilenlerinin, sürgün edilenlerinin yaşamları gibi, Dersimlilerin yaşamları da acıydı, ızdıraplıydı.

 

Dersim, kırım ve katliamın ardından geçen onlarca yıl sonra bile kendi yaralarını kendisi sarmaya çalıştı. Her ne kadar katliam sonrası cumhuriyet sürecinde Dersim ismi Tunceli olarak vilayete dönüştürüldüyse de, Dersim orta çağdan başlayarak sürdürdüğü tüm özelliklerini yine de korudu. Zaten mirasında var olan, yaşam biçimi haline getirdiği ilerici, devrimci- demokrat düşünce yapısı ve zulme direnme kültürünü terk etmedi.

 

Bugün Dersim’de neler oluyor?

Bugün 12 Eylül diktatörlüğünün zorbalıkları gibi OHAL uygulamalarıyla çetin bir süreç yeniden başladı.

Yoğun baskılar, çalışanların görevden alınması, işlerine son verilmesi,

Seçilmişlerin cezaevlerine konulması,

Tüm antidemokratik uygulamalar; baskılar, gözaltılar, sokağa çıkma yasakları, yasak bölge ilan edilmesi,

Dersimlilerin, gözü gibi koruduğu, ormanların ateşe verilmesi…

Dersim doğasının tahrip edilmesi…

Dersim’de milli park seçilen Munzur vadisinin barajlarla yok edilmek istenmesi…

HES’ler ve siyanürle toprak ayrıştırma, madenlerle çevre ve doğanın tahrip edilmesi,

Dersim’in kimliği, dili, Alevi / Kızılbaş inançlarının yok edilmesi…

Bütün bu antidemokratik uygulamalar ve insan haklarının ihlal edilmesi…

 

Dersim kırım ve katliamını unutma unutturma: ‘TERTELE’

 

Turabi SALTIK

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)