Son Dakika Haberler

9 Eylül Oluşumun’dan kamuoyuna: “Tüm CHP’liler demokrasi bayrağı altında toplanmalı, bir tek buğday tanesi bile dışarıda bırakılmamalıdır.”

9 Eylül Oluşumun’dan kamuoyuna: “Tüm CHP’liler demokrasi bayrağı altında toplanmalı, bir tek buğday tanesi bile dışarıda bırakılmamalıdır.”
Okunma : Yorum Yap

9 Eylül Oluşumun’dan kamuoyuna: “Tüm CHP’liler demokrasi bayrağı altında toplanmalı, bir tek buğday tanesi bile dışarıda bırakılmamalıdır.”

9 Eylül Oluşumu adına kamuoyuna açıklamada bulunan Kemal Anadol, Ergün Aydoğan, Bülent Baratalı, Ersu Hızır, Şahin Mengü, Merih Şan ve Enis Tütüncü CHP’ye seslendi. “AKP Hükümeti’nin sözcüsü “Türkiye’nin 24 Haziran’da makas değiştireceğini” söylemektedir. Bu büyük tehlike karşısında halkımızın umudu, Atatürk, İnönü ve arkadaşlarının kurduğu CHP’dedir. CHP bu büyük ve tarihsel sorumluluğun gereğini dikkatle, yanlış yapmadan yerine getirmek zorundadır.” diyen oluşum, yakın geçmişten ders alınması gerektiğini hatırlattı.

Açıklama şu şekilde:

“24 Haziran 2018 günü yapılacak seçimler ülkemiz için yaşamsal ve tarihsel bir önem taşımaktadır. 9 Eylül 1922’de kazanılan antiemperyalist zaferin üstünde 29 Ekim 1923’te taçlanan Türkiye Cumhuriyeti’nin yazgısı bu seçimlerde belirlenecektir.

1950’de geçtiğimiz demokratik parlamenter sistem, ya gelişip ilerleyecek, ya da geçtiğimiz “Tek Adam” rejiminin vesayeti altında anlam, değer ve saygınlığını kaybedecektir. Türkiye’nin lâik, çağdaş ve demokratik rejimi, biçim ve anlamını yitirecektir. AKP Hükümeti’nin sözcüsü “Türkiye’nin 24 Haziran’da makas değiştireceğini” söylemektedir.
Bu büyük tehlike karşısında halkımızın umudu, Atatürk, İnönü ve arkadaşlarının kurduğu CHP’dedir. CHP bu büyük ve tarihsel sorumluluğun gereğini dikkatle, yanlış yapmadan yerine getirmek zorundadır. Yakın geçmişten ders alarak, hataları yinelemeden titiz bir çalışma ile ülkemizi esenliğe çıkarmalıdır.

CHP Tüzüğünün gerekleri yerine getirilmeden ve yetkili kurullarda görüşülmeden belirlenen ve o günlerde adını sadece üç kişinin bildiği söylenen “Çatı Adayı”nın açtığı yara bugün bile anımsanmakta, belleklerdeki yerini korumaktadır.

16 Nisan 2017 referandumundan hemen sonra Sayın Deniz Baykal’ın, “CHP’nin Cumhurbaşkanı adayını hemen belirlemesi” yolundaki önerisinin isabetini günümüzde yaşadığımız olaylar doğruluyor. Deneyime, birikime ve devlet adamlığına dayanan bu öneri dikkate alınsaydı bugün sıkıntı çekmeyecektik.

İktidarın adaletsiz, kural tanımaz uygulamaları karşısında halkın tutunacak dalı CHP’dir. CHP, ülkeye demokratik parlamenter rejimi getiren bir parti olmanın ciddiyeti ve güveni içinde olmalı, kamuoyunda tereddüt yaratmaktan kaçınmalıdır. Bu açıdan, parti yönetimine danışmadan ortaya çıkan Genel Başkan Yardımcısı ve Milletvekillerinin Cumhurbaşkanı adaylıkları, toplumda onaylanmamakta ve üzüntü yaratmaktadır. CHP yönetimi tam tersine ülkeye güven veren, “Ben” yerine “Biz” anlayışını öne çıkaran bir tutum içinde olmalıdır. Örneğin Milletvekili ve hatta parti üst yönetiminde görevli arkadaşların yaklaşan yerel seçimler için, açık veya ima yoluyla adaylıklarını duyurmaları son bulmalıdır. Belediye Başkanlığına talip olanların Milletvekili adaylıkları önlenmelidir.

Emrivakilerden uzak ve yetkili kurulların titizlikle saptayacağı, aranan niteliklere sahip bir Cumhurbaşkanı adayı etrafında birleşilmelidir. CHP bu demokrasi ve hukuk savaşının öncüsüdür. Her türlü hesaptan uzak; eski/yeni, genç/yaşlı, kadın/erkek tüm CHP’liler demokrasi bayrağı altında toplanmalı, bir tek buğday tanesi bile dışarıda bırakılmamalıdır.

CHP’lilerin her taşın üstünde, her ağacın gölgesinde, ev ev, sokak sokak bu kutsal kavgayı vereceklerini inanıyoruz. Cumhuriyeti kuran ve onu demokrasiyle taçlandıran CHP’ne düşen görev budur. Cuntalara direnen, küllerinden yeniden doğmayı başaran CHP’ye yakışan budur!”

KİMDİR?

Kemal Anadol:

K. Kemal Anadol, 25 Kasım 1941’de Karabük Safranbolu’da doğdu.

Hukukçu, Yazar; Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Serbest avukatlık yaptı. Ereğli Memleket gazetesini çıkararak, gazetenin Yazı İşleri Müdürlüğü’nü üstlendi ve köşe yazarlığını yaptı.

Emek Dergisi’nin sürekli yazarı oldu. Türkiye Barış Derneği’nin Genel Başkan Vekilliği görevini yürüttü. Yeni Yüzyıl gazetesinde hukuk, demokrasi ve çevre konulu sürekli yazılar yazdı. Yayınlanmış 6 kitabı bulunmaktadır.

Türkiye Yazarlar Sendikası ile Bilim ve Edebiyat Eserleri Sahipleri Meslek Birliği Üyesi oldu. Cumhuriyet Gazetesi “Yunus Nadi Armağanı” ile “Abdi İpekçi Barış-Dostluk Ödülü”nü aldı. Zonguldak ve İzmir Milletvekiliği yapmıştır.

 

Ergün Aydoğan:

Ergün Aydoğan, 18 Haziran 1964’te Balıkesir İvrindi’de doğdu.

Muhasebeci olarak özel bir şirkette çalıştı. Ticarete atılarak, sarraf-kuyumculuk yaptı.

Balıkesir Ticaret Odası ve Balıkesir Çağdaş Eğitim Vakfı (BAÇEV) Üyeliğinde bulundu.

Bülent Baratalı:

Bülent Baratalı, 1947’de İzmir Urla’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi.

Serbest avukatlık yaptı. İzmir Barosu Genel Sekreterliği görevinde bulundu. Urla Belediye Başkanı, Urla Kent Senatosu Kurucusu, Ege Belediyeler Birliği Kurucusu ve Yönetim Kurulu Üyesi, Yarımada Belediyeler Birliği Kurucusu ve Başkanı, Kıyı Ege Belediyeler Birliği Kurucusu ve Başkan Yardımcısı, Türkiye Kent Kooperatifleri Kurucusu ve Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı.

“Çevre Teşvik”, “İzmir ve Ege’nin en başarılı Belediye Başkanı”, “Son 20 Yılın En Başarılı Belediye Başkanı”, “Abdi İpekçi Dostluk ve Barış” ile 2007’de “Yılın Milletvekili” ödüllerini aldı.

22. Dönem İzmir Milletvekili.

Ersu Hızır:

Antalya 1956 doğumlu. 1979 yılında Gazi Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. İş hayatına, EGO Genel Müdürlüğü Otobüs Daire Başkanlığı’nda Mühendis olarak başladı. 1980 yılında Makine Mühendisleri Odası Ankara Şube Yönetimine seçildi. Daha sonra görevine EGO’da Atölye Şefi olarak devam etti.

Türkiye’de ilk kez Ankara’da başlayan Doğalgaz uygulamasında Endüstri ve Kazan Dönüşüm Grup Başkanı ve Bölge Müdürü olarak görev yaptı. 1996 yılında Ankara Makine Mühendisleri Odası Başkanlığına seçildi.

1999 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesinde ESHOT Genel Müdür Yardımcısı olarak göreve atandı. 2000 yılında Genel Müdür oldu. ESHOT Genel Müdürlüğü görevini sürdürürken, 2005 yılında Universiade oyunlarında Ulaşım Grup Başkanı olarak da görev yaptı.

Endüstri ve Merkezi Isıtma Sistemleri , Doğalgaz ve Ulaşım konularında birçok projede yurtiçi ve yurtdışında eğitim programlarına katıldı, seminerler verdi.  Özellikle Ulaşım ve Doğalgaz konularında yayımlanmış makaleleri bulunmaktadır.

Gerek Ankara’da gerekse İzmir’de almış olduğu bu görevler süresinde; değişik spor dallarındaki Federasyonların Yönetin Kurulu Üyeliği, Kulüp Başkanlığı ve Sivil Toplum Örgütlerinde görev yapmış ve yapmaya devam etmektedir.

2007 yılı sonlarında atandığı İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterliği görevini halen sürdürmektedir.

Şahin Mengü: 

Şahin Mengü, 4 Nisan 1948 tarihinde Kastamonu, İnebolu’da doğmuştur. Şahin Mengü, 1966 yılında TED Ankara Koleji’nden mezun oldu.

1972 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Mezun olduktan sonra serbest avukatlık yapmaya başladı. 1975 yılında Ankara Barosuna kayıtlı oldu. Türkiye Barolar Birliği Genel Sekreterliği ve Türk Eğitim Derneği Genel Başkan Yardımcılığı yaptı. Şahin Mengü, aynı zamanda Uluslararası Avukatlar Birliği, Türk Hukuk Kurumu, Türk Eğitim Derneği, TED Ankara Koleji Mezunlar Derneği üyesidir.

Av. Doç. Dr. Hasan Bıyıklı, Av. Şahin Mengü ve Av. Prof. Dr. Güven Vural tarafından 1982 yılında kurulan “BMK Hukuk Bürosu”nun ortaklarından oldu.

1994-1996 yılları arasında Ankara Barosu Yönetim Kurulu Üyeliği, 1995-1997 yılları arasında TED Yönetim Kurulu Üyeliği, 2001-2005 yılları arasında Türkiye Barolar Birliği Genel Sekreterliği,

Şahin Mengü, 23. dönem CHP, Manisa milletvekili oldu ve 2007-2011 yılları arasında milletvekili olarak görev yaptı.

Şahin Mengü, Avukat Burak Mengü ve Spiker Nevşin Mengü’nün babasıdır.

Merih Şan:

14 Mart 1955 tarihinde Atburgazi Beldesi’nde dünyaya geldi. Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi bölümünden mezun oldu. Daha sonra Ege Üniversitesinde Radyosyon Onkoloğu olarak yüksek lisansımı tamamladı.

Mesleki yaşamına Diyarbakır Çermikte iki yıl mecburi hizmetimi yaparak başladı.

Askerlik sonrası Yeşilyurt (Atatürk) Devlet Hastanesi Radyosyon Onkolojisi Kliniği’nde göreve başladı. 2005 yılında Radyosyon Onkolojisi Kliniği Sorumlusu olarak emekli oldu. Aynı yıllar içersinde Antalya Akdeniz Ünv. Yrd. Doçent olarak tayini çıktı.

Sağlık Grupları İşletmeciliği’ne başlayan Merih Şan, hala görevini sürdürüyor.

Sol gelenekten gelen bir kişi olarak CHP saflarında önce üye olarak ve daha sonra İl Sekreteri olarak hizmet etti.

CHP Konak İlçe Örgütü Sağlık Komisyonu’nda aktif olarak görev aldı.

2007 seçimleri ardından İl Sekreterliği görevinde bulundu. Daha sonra yapılan İl Kongresi’nde Yönetim Kurulu Üyeliği’ne seçildi.
2010 yılı referandumda da Seçim Kurulu’nda Yürütme Kurulu Başkanı olarak yer aldı.

Referandum sürecinde ve Yerel Seçimler’de  Güzelyalı’da bir CHP Seçim Bürosu açtı.

Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Posta, Yenigün, Egelife dergisi gibi bir çok gazetede ve dergide partisini anlatan görüş ve değerlendirmeleri yer almıştır.

Enis Tütüncü

Enis Tütüncü, 16 Ağustos 1943’te Tekirdağ Malkara’da doğdu.

Ekonomist ve Plancı; İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ni bitirdi. Yüksek lisansını İngiltere Manchester Üniversitesi’nde Ekonomik Kalkınma konusunda tamamladı. ABD’de Dünya Bankası Ekonomik Kalkınma Enstitüsü’nde Ulusal Ekonomi Yönetimi seminerlerine katıldı.

Devlet Planlama Teşkilatı Uzmanı, OECD-Paris, SOPEMİ Uzmanlar Komitesi Üyesi, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Çalışma Turu (Pakistan, Endonezya, Güney Kore) Raportörü ve Başbakanlık Özel Danışmanı olarak görev yaptı. Türkiye İş Bankası ile Türkiye Sınaî Kalkınma Bankası’nın Yönetim Kurulu üyeliklerinde bulundu. Planlama alanında tez, inceleme ve makaleleri yayınlandı. SODEP kurucu üyesi, 18. ve 22. Dönem Tekirdağ Milletvekili.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

canlı sohbet hattı hint filmleri bahis siteleri beylikdüzü escort teen porno bahis sitesi seks hikayeleri seks hikayeleri seks hikayeleri seks hikayeleri