Son Dakika Haberler

ABD’de 54 senatörden, Biden’a ‘Türkiye mektubu’: Hükümete baskı yapın

ABD’de 54 senatörden, Biden’a ‘Türkiye mektubu’: Hükümete baskı yapın
Okunma : Yorum Yap

ABD’de 54 senatörden, Biden’a ‘Türkiye mektubu’: Hükümete baskı yapın…

ABD’li 50 senatör Biden’a Türkiye hakkında mektup gönderdi;

•Hükümete baskı yapın
•İnsan hakları ihlalleri var
•Muhalefet marjinalleştirildi
•Karşı Medya susturuldu
•Gazeteciler hapiste
•Partizan yargıçlar atandı
•YPG’ye saldırdı, S400 aldı
•E. Kanter’in peşine düşüldü

ABD’de 54 senatör ABD Başkanı Joe Biden’e gönderdikleri mektupta Türkiye’ye sert eleştirilerde bulundu. Senatörler söz konusu mektupta “Erdoğan, sistematik olarak ülkedeki muhalefeti ötekileştirdi, eleştirel medya kuruluşlarını susturdu ya da sistemin bir parçası haline getirdi, bağımsız hakimlerden kurtularak yerlerine partisine yakın isimleri atadı ve birçok gazeteciyi hapse attı” ifadesini kullandı.

İmzacı senatörler ABD’nin Türkiye’nin önemli müttefiklerinden biri olduğunu belirterek, bu nedenle “Türkiye’nin insan hakları sicilini etkileme fırsatına sahip olduğu”nu kaydetti.

Senatörler Biden yönetimine seslenerek, “Türkiye ile insan hakları ve demokrasideki gerileme konusunda açıkça konuşulması gerektiğini” vurguladı.

“BASKIYA SON VERME…”

DW Türkçe’nin haberine göre, mektupta Biden yönetimine, “Erdoğan ve hükümetine ülkede ve yurtışında bulunan muhalefete yapılan baskıya son verme, siyasi tutukluları serbest bırakma ve otoriter çizgisinden dönme vurgusunda bulunmanız çağrısı yapıyoruz” denildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın izlediği dış politikanın giderek daha “kavgacı” hâle geldiği belirtilen mektupta, “Türkiye’nin Suriye’de IŞİD’le savaşan ABD destekli Kürtlere saldırdığı, Amerikan teknolojisiyle uyumlu olmadığı konusundaki uyarılara rağmen Rus hava savunma sistemlerini aldığı, Azerbaycan’ı Ermenistan’la toprak anlaşmazlığını çözmesi için şiddet kullanmaya teşvik ettiği” ifade edildi.

Mektupta Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2016 yılındaki darbe girişiminden sorumlu tuttuğu yurt dışındaki Türk vatandaşlarının susturulmasını istediği savunularak, buna örnek olarak da FETÖ lideri Fethullah Gülen’in “manevi oğlum” dediği, FETÖ’cü NBA oyuncusu Enes Kanter gösterildi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)