Son Dakika Haberler

ABD’deki ‘Stop Erdoğan’ ilanlarına soruşturma

ABD’deki ‘Stop Erdoğan’ ilanlarına soruşturma
Okunma : Yorum Yap

ABD’deki ‘Stop Erdoğan’ ilanlarına soruşturma …

-Amerika merkezli insan hakları kurumu Advocates of Silenced Turkey (AST), New York’un en kalabalık bölgesi Manhattan’da ilanlar verdi. Bu ilanların Türkiye’deki insan hakları ihlallerine ve artan kadın cinayetlerine dikkat çekmek için olduğu iddia edilirken ilanın FETÖ (Fethullahçı Terör Örgütü) mensupları tarafından organize edildiği düşünülüyor. AKP, ilanların FETÖ projesi olduğunu söyleyerek olaya sert tepki gösterdi.

ABD’nin ve dünyanın en ünlü meydanlarından biri New York’taki Times meydanında, Cumhurbaşkanı Erdoğan karşıtı reklamlar yayınlandı. ABD’de faaliyet yürüten “Advocates of Silenced Turkey” oluşumu tarafından verilen ilanların yayınlandığı reklam panolarında “Stop Erdoğan” yazıldı. AKP Sözcüsü Ömer Çelik, ilanlara tepki göstererek bunun FETÖ projesi olduğunu söyledi.

Çelik’in tepkisi şöyle:

“FETÖ Terör Örgütü, Türkiye düşmanı bir ihanet şebekesidir. FETÖ, Türkiye’ye düşmandır, bu nedenle Cumhurbaşkanımıza düşmandır. Bu ihanet şebekesi, New York’ta ‘stop Erdoğan’ başlıklı yalan dolu ilanlarla Sayın Cumhurbaşkanımızı hedef alarak ihanetlerine yeni bir sayfa ekledi. Bu ihanet şebekesi Türkiye’yi durduramaz, Cumhurbaşkanımızın kararlı yürüyüşünü durduramaz. FETÖ ihanet planlarının önünde en büyük engel olarak Cumhurbaşkanımızı gördüğü için dünyanın her yerinde Erdoğan düşmanlığı yapıyor. FETÖ terör örgütü Türkiye düşmanı tüm ihanet projelerinin gönüllü kölesidir. FETÖ yöneticileri tıpkı PKK gibi insanlık düşmanı ve Türkiye düşmandır. Bunların Cumhurbaşkanımıza saldırıları milletimize düşman oldukları içindir.

Cumhurbaşkanımızın arkasında milletimizin iradesi ve desteği var. FETÖ’nün arkasında ise Türkiye düşmanı şebekeler var. FETÖ ile mücadele milli bir seferberliktir. Cumhurbaşkanımızın dirayetli yönetimi ile bu terör ve ihanet şebekesi ile mücadele sonuna kadar sürecektir.”

TBMM Dijital Mecralar Komisyon Başkanı Hüseyin Yayman da sosyal medyadan yaptığı açıklamada ilana tepki gösterdi.

Soruşturma başlatıldı

DHA’nın haberine göre; Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, ABD’nin New York kentinde bazı caddelerde bulunan reklam panolarında Türkiye’ye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik ifadeler içeren ilanların yer aldığı belirtildi.

Açıklamada, “Bu ilanların giderlerinin Türkiye’deki ‘sessizler’ tarafından karşılandığı ve organize edildiğine dair videoların bazı sosyal medya hesaplarında paylaşılması üzerine, yapılan paylaşımlar ihbar kabul edilerek reklam ilanlarını veren ve organize eden kişiler hakkında soruşturma başlatılmıştır” denildi.

‘Love Erdoğan’lı yanıt

Saraybosna’daki reklam panolarından, ABD’nin New York eyaletinde reklam panosunda yer alan “Stop Erdoğan” ifadesine yanıt olarak “Love Erdoğan” ilanı yansıtıldı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)