Son Dakika Haberler

ABD’ye tepki gösteren Dışişleri’ne Rahip Brunson hatırlatması!

ABD’ye tepki gösteren Dışişleri’ne Rahip Brunson hatırlatması!
Okunma : Yorum Yap

ABD’ye “Hiç kimse Türk mahkemelerine yargı süreçleri hakkında emir veremez” diye tepki gösteren Dışişleri’ne Rahip Brunson hatırlatması!

-Dışişleri, Osman Kavala’nın serbest bırakılması çağrısı yapan ABD’ye “Hiç kimse Türk mahkemelerine yargı süreçleri hakkında emir veremez” diyerek tepki gösterdi; sosyal medyada Rahip Brunson hatırlatması yapıldı: “Brunson örneği duruyorken büyük laf etmeyin derim. Bu arada bağımsız (!) Mahkemelerimize yurtiçinden de emir verilemiyor değil mi?”

Dışişleri Bakanlığı, iş insanı ve Anadolu Kültür Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala’nın “derhal serbest bırakılması için çağrıda bulunan ABD Dışişleri Bakanlığı’na “Hiçbir devlet veya hiç kimse Türk mahkemelerine yargı süreçleri hakkında emir veremez” yanıtını verdi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Osman Kavala’nın serbest bırakılması çağrısı yapan ABD Dışişleri Bakanlığı’na yanıt verdi.

Aksoy’un açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Osman Kavala’nın serbest bırakılması çağrısı yapan açıklamasına yanıtımızı 28 Temmuz 2020 tarihinde vermiştik. Aynı içerikteki ikinci açıklamanın da hukuk devleti ilkesiyle bağdaşmadığını tekrar hatırlatmak isteriz.

Osman Kavala hakkında bağımsız mahkemelerce yürütülen yargı süreçleri devam etmektedir. Herkes bu süreçlere saygı duymak zorundadır.

AİHM’in Osman Kavala kararının icrasının takibi Avrupa Konseyi Delegeler Komitesi’nin insan hakları konulu toplantısında gerçekleştirilmektedir. Hükümetimiz bu çerçevede gerekli bilgileri sunmaktadır.

Türk demokrasisine darbe girişiminde bulunan FETÖ elebaşının ülkemize iadesi konusunda hukuki süreçleri bahane gösteren bir ülkenin, Türkiye’de devam eden bir hukuki sürece müdahale etme gayreti ilkesiz ve tutarsız bir yaklaşımdır.

Türkiye bir hukuk devletidir. Hiçbir devlet veya hiç kimse Türk mahkemelerine yargı süreçleri hakkında emir veremez”

Herkes o örneği verdi

Dışışleri’nin yaptığı bu açıklama ABD’nin isteği üzerine serbest bırakılan Rahin Brunson’u hatırlattı. 4 bin tweet ile hatırlatılan Rahip Brunson gündemde en çok konuşulan konular arasına girdi.

Bazı paylaşımlar şöyle:

Gazeteci Erk Acerer: “Türkiye’ye kimse yargı süreçleri kapsamında emir veremez!”
Aynen aynen. Rahip Brunson’dan da biliyoruz zaten! Halkbank sopası çıksın, verir mi veremez mi görürüz!

Gazeteci Mehmet Ali Güller: Dışişleri’nden ABD’ye Kavala tepkisi: “Hiçbir devlet Türk mahkemelerine yargı süreçleri hakkında emir veremez”

Trump’tan Rahip Brunson’a: “Uzun süre orada kalacaktın ve son derece masumdun. Erdoğan, birkaç kez görüştükten sonra, en nihayetinde serbest bırakılmanı kabul etti”

Siyasetçi Cem Toker: Toker, şu haber görselini paylaşarak şunları sordu:

Peki dönemin ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Rahip Brunson ile ilgili bu bilgiyi kimden, nasıl almıştı?
Bu beyanatı kime, neye dayanarak vermişti?
Ve haklı çıktı!!!

Ekonomist Mustafa Sönmez: Ama yargıya emri ancak Sarayımız verir.
Rahip Brunson’u da 2018’de Trump’ın tehditiyle biz, Sarayımız bırakmadı,
mahkeme bıraktı!!
Ne diyordu Sadri Alışık;
Hey yavrum hey! :))

Suna Varol: -Trump’ın tweeti ile Rahip Brunson
-Merkel’in telefonları ile Deniz Yücel
-Macron’un ricaları ile gazeteci

serbest kaldı.

Adalet Bakanı: Türk yargısıyla dalga geçilemeyeceğini tüm dünya öğrenecek.

Avukat Efkan Bolaç: Valla kedinin bacağını önceden ayıracaktınız. Rahip Brunson örneği duruyorken büyük laf etmeyin derim.

Bu arada bağımsız (!) Mahkemelerimize yurtiçinden de emir verilemiyor değil mi?

Gazeteci Yeliz Koray: Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, O. Kavala’nın derhal serbest bırakılmasını isteyen ABD’ye,

“Türkiye bir hukuk devletidir. Hiçbir devlet veya hiç kimse Türk mahkemelerine emir veremez” demiş.

Bu cümleyi en son Rahip Brunson için kurmuş, üç gün sonra serbest bırakmıştık

Gazeteci Müyesser Yıldız: Rahip Brunson olayının sonucunu ve sonrasında Trump’ın, “Erdoğan, birkaç kez görüştükten sonra, en nihayetinde (serbest bırakılmanı) kabul etti.” dediğini hatırlıyoruz, değil mi?

Gazeteci Emre Kızılkaya: 26 Temmuz 2018’de ABD Başkan Yardımcısı, Türkiye’nin Rahip Brunson’ı serbest bırakmasını istemişti.

Dışişleri Bakanlığı çok sert tepki göstermiş ve yargının bağımsızlığına vurgu yapmıştı.

Bu arada Brunson cezaevinden eve çıkarılmış, 12 Ekim’de özel uçakla ABD’ye gönderilmişti.

Ne olmuştu?

Rahip Brunson davası ve Erdoğan’ın açıklamaları:

İzmir’de ‘FETÖ ve PKK adına suç işlediği’, casusluk yaptığı iddiasıyla tutukluluğu ev hapsine çevrilen ABD uyruklu rahip Andrew Craig Brunson hakkında ‘örgüt içi hiyerarşik yapıda olmamasına rağmen örgüt üyeliği’ suçundan 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verildi. Brunson’ın hakkındaki ‘yurt dışına çıkış yasağı’ ve ev hapsi kararları da kaldırılarak tahliye edilmesi akıllara Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuya ilişkin yaptığı önceki açıklamaları getirdi.

“Ver papazı, al papazı”

Erdoğan’ın bu konuya en dikkat çeken açıklaması 28 Eylül 2017’de yaptığı bir konuşmada, Brunson’ın serbest bırakılmasını Fethullah Gülen’in ABD’den iadesiyle bağdaştıran ifadeler kullanmasıydı. Erdoğan konuya ilişkin “Pensilvanya’daki nasipsiz adamın arkasından giden profesörler de var. Sen nasıl profesörsün? Sen profesör olsan ne yazar? ‘Papazı verin’ diyorlar. Bir papaz da sizde var, bize verin, yargılayalım, biz de onu size verelim. ‘Onu karıştırma’ diyorlar” dedi.

Bu açıklamalar The Economist dergisi tarafından “Brunson, ABD ile Türkiye arasındaki kavgada bir piyon” olarak nitelendirildi.

Erdoğan, bu konudaki bir başka açıklamayı ise 24 Haziran seçimleri öncesinde partisinin Yalova’da düzenlediği mitingde yaptı. Buradaki konuşmasında ABD’de bulunan ‘FETÖ’ üyelerine atıfta bulunan Erdoğan, “Yatıp kalkıp Brunson diyip duruyorlar, bizden onu vermemizi istediler, dedim ki kusura bakmayın yargı kararını verir. Biz o karara uyarız. FETÖ serbest neden vermiyorsunuz?”

“Takas için anlaşıldı” iddiası

Temmuz 2018’e gelindiğinde mahkeme, Brunson’ın sağlık sorunlarını gerekçe göstererek, tutukluluğunun ev hapsine çevrilmesine hükmetti. Ancak mahkemenin bu kararı Ankara’daki, ABD ile ilişkilerin normalleşeceği beklentisinin aksine, ABD ile tarihin en gerilimli dönemlerinden birine girilmesine neden oldu. Tam da bu dönemde Amerikan Washington Post gazetesi Erdoğan ve Trump’ın, NATO Zirvesi’ndeki görüşmede Brunson’a karşılık İsrail’de yargılanan Ebru Özkan’ın serbest bırakılması konusunda anlaştığı iddiasını haberleştirdi. İddia ABD Başkanı Donald Trump tarafından da Reuters’a verdiği mülakatta doğrulandı. Erdoğan ile “bir anlaşma yaptıklarını” söyleyen ABD Başkanı, bu çerçevede kendisinin İsrail’de tutuklu Türkiye vatandaşı Ebru Özkan’ın serbest kalmasını sağladığını, buna karşılık da Erdoğan’ın Rahip Brunson’ı salıvereceğini düşündüğünü söyledi. Trump, “O’nun için (Erdoğan) o kişinin serbest kalmasını sağladım. O’nun da (Erdoğan) bu çok masum ve mükemmel insanı, müthiş bir baba ve iyi bir Hristiyan olan o adamı (Brunson) Türkiye’den çıkarmasını bekledim” açıklamasında bulundu.

Erdoğan’dan takas iddiasına yalanlama

Erdoğan, Trump’ın açıklamasına Güney Afrika ziyareti sırasında gazetecilere yaptığı açıklama ile cevap verdi. Erdoğan, “Tavır değişikliği Trump’ın sorunu. Söylenmeyen şeylerin söylenmiş gibi ortaya konulmasını doğru bulmayız. Dışişleri Bakanımız aracılığıyla, Ebru Hanım’ın İsrail’den çıkışına yardımcı olunması iletilmiştir. Ebru serbest bırakılmış ama pasaportuna el konulmuştu. ABD’lilere pasaportunun verilerek Türkiye’ye dönüşüne yardımcı olabileceklerini söyledik. ‘Karşılığında Brunson’u vereceğiz’ demedik. Bu tür bir pazarlık olmadı” dedi. Özkan’ın serbest bırakılması konusunda Trump’ın devreye girdiğini doğrulayan Erdoğan, “İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun, ‘Bana Trump telefon etti, biz de bıraktık’ açıklaması oldu.

Türkiye’deki yargı, Brunson hakkında, hastalığını göz önüne alarak, iyi niyetle ev hapsi yönünde karar vermiş. Karara saygı duymak yerine, konuyu Türkiye’ye yaptırım meselesi haline getiriyorlar. Yaptırımlarla geri adım attıramazsınız” şeklinde konuştu.

“ABD tehdit etti” dedi!

Washington ile Ankara arasındaki bu anlaşma krizini ABD’nin Türkiye’ye yönelik yaptırım kararları takip etti. ABD, Brunson’ın serbest bırakılmamasına en üst düzeyden tepki gösterirken, iki Türk bakan hakkında yaptırım kararı alındı, Türkiye’nin de yapımında rol aldığı F-35 savaş uçaklarının teslimatı ertelendi. Rahip Brunson’ın 3 yıllık yargılama süreci boyunca, Erdoğan’ın konuya ilişkin en dikkat çekici konuşmalarından biri de bu gerilimin hemen ardından geldi.

“ABD’nin rahip Brunson’ın serbest bırakılması konusunda Türkiye’ye saat ve tarih vererek tehdit ettiğini” açıklayan Erdoğan, 11 Ağustos 2018’de yaptığı konuşmasında ABD’ye “Tehdit ediyor ya… Yarın saat 18:00’e dek göndereceksiniz. Burası çatladıkapı ülkesi mi ya, burası Türkiye, ne yapıyorsunuz?” diye seslendi.

“Terör örgütleriyle münasebetleri olduğu için tutuklanmıştır”

Erdoğan, 26 Eylül 2018’de Birleşmiş Milletler zirvesine katılmak amacıyla gittiği ABD’de yaptığı açıklamada ise Brunson’ın ‘terör suçlaması” ile yargılandığına dikkat çekti. Erdoğan, Reuters haber ajansına verdiği mülakatta Brunson’ın ismini anmadan şunları söyledi: “İsmini andığımız zat, terör örgütleriyle münasebetleri olduğu için tutuklanmıştır. Şu an bu tutukluluk içerisindedir. Sağlık nedeniyle yargı kendisinin eve çıkmasına izin vermiştir. 12 Ekim’de mahkemesi var. Mahkemede yargı ne karar verir bunu bilemem. Buna siyasiler de karar veremez. Benzer şeyler özellikle ABD’de olmuş durumda. Örneğin, ABD’de şu anda Türkiye’de 251 kişi, darbe girişiminde bulunan FETÖ ABD’dedir. ABD’de olan bu zat şu an yargılanmıyor. Biz dosyalarını gönderdiğimiz halde, yargılanmamakta buradaki yetkililer ne yazık ki direnmektedir. Türkiye ile ABD arasında suçluların iade anlaşması vardır. Buna rağmen burada Fethullah Gülen denen şahıs rahatlıkla bırakılabilecekken bırakılmamaktadır. Brunson şu an yargılanmaktadır. Yargılanan bir kişiye bıraktım, git demeye ne ben, ne başkaları yetkilidir. Bu yetki hakimlerindir. 12 Ekim’de mahkeme ne karar veriri bilemem. 12 Ekim gelsin göreceğiz.”

Erdoğan’ın son açıklaması

Erdoğan’ın son açıklaması ise Brunson, hâkim karşısına çıkmadan bir gün önce geldi. Macaristan dönüşü uçakta gazetecilere açıklamalarda bulunan Erdoğan, Rahip Brunson’ın 12 Ekim’deki davasının hatırlatılması ve Amerikalıların serbest kalması yönünde yüksek bir beklenti içerisinde olduklarının ifade edilmesi üzerine “Türkiye Cumhuriyeti’nin bir hukuk devleti olması sebebiyle, ben yargıya müdahale edecek konumda değilim. Yargı ne karar verirse, o karara uymak zorundayım. O işin muhatabı olanlar da yargı kararına uymak zorunda” dedi. (T24)

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

dedektif
Alanya escort Manavgat escort Fethiye escort Kemer escort Didim escort Çanakkale escort Aydın escort Muğla escort Tekirdağ escort Manisa escort Balıkesir escort Trabzon escort Elazığ escort Ordu escort Kütahya escort Isparta escort Rize escort Kahramanmaraş escort Yalova escort Giresun escort Yozgat escort Tokat escort Şanlıurfa escort Sivas escort Batman escort Erzurum escort Sinop escort Kırşehir escort Karaman escort Kırıkkale escort Bolu escort Amasya escort Niğde escort Uşak escort Edirne escort Çorum escort Osmaniye escort Zonguldak escort Van escort Erzincan escort Söke escort Bodrum escort Çerkezköy escort Akhisar escort Bandırma escort Ayvacık escort Akçaabat escort Karakoçan escort Altınordu escort Tavşanlı escort Eğirdir escort Ardeşen escort Afşin escort Altınova escort Bulancak escort Sorgun escort Erbaa escort Viranşehir escort Zara escort Kozluk escort Aziziye escort Ayancık escort Kaman escort Ermenek escort Keskin escort Gerede escort Göynücek escort Bor escort Banaz escort Havsa escort Osmancık escort Bahçe escort Alaplı escort Başkale escort Kemah escort Nazilli escort Fethiye escort Çorlu escort Alaşehir escort Altıeylül escort Biga escort Araklı escort Kovancılar escort Fatsa escort Simav escort Yalvaç escort Çayeli escort Dulkadiroğlu escort Çiftlikköy escort Espiye escort Sarıkaya escort Niksar escort Suruç escort Yıldızeli escort Sason escort Horasan escort Boyabat escort Mucur escort Sarıveliler escort Yahşihan escort Göynük escort Gümüşhacıköy escort Çamardı escort Eşme escort İpsala escort Sungurlu escort Hasanbeyli escort Çaycuma escort İpekyolu escort Refahiye escort Kuşadası escort Marmaris escort Süleymanpaşa escort Turgutlu escort Susurluk escort Gelibolu escort Of escort Ünye escort Domaniç escort Fındıklı escort Elbistan escort Çınarcık escort Tirebolu escort Akdağmadeni escort Turhal escort Eyyübiye escort Suşehri escort Yakutiye escort Gerze escort Mengen escort Merzifon escort Ulukışla escort Sivaslı escort Keşan escort Kadirli escort Ereğli escort Özalp escort Tercan escort Efeler escort Didim escort Çine escort Dalaman escort Menteşe escort Milas escort Ortaca escort Seydikemer escort Ergene escort Kapaklı escort Malkara escort Salihli escort Şehzadeler escort Soma escort Yunusemre escort Ayvalık escort Bigadiç escort Burhaniye escort Gönen escort Karesi escort Çan escort Yenice escort Ortahisar escort Yomra escort Perşembe escort Pazar escort Onikişubat escort Pazarcık escort Türkoğlu escort Eynesil escort Görele escort Piraziz escort Yağlıdere escort Çayıralan escort Boğazlıyan escort Zile escort Siverek escort Karaköprü escort Haliliye escort Akçakale escort Şarkışla escort Gemerek escort Oltu escort Palandöken escort Mudurnu escort Suluova escort Taşova escort Toprakkale escort Kilimli escort Tuşba escort Üzümlü escort