Son Dakika Haberler

Adelet Bakanı Gül’den Bahçeli’ye ‘AYM’ desteği

Adelet Bakanı Gül’den Bahçeli’ye ‘AYM’ desteği
Okunma : Yorum Yap

Adelet Bakanı Gül’den Bahçeli’ye ‘AYM’ desteği: Demokrasi ve hukukun üstünlüğüne kavuşmak için her türlü değişiklik yapılabilir

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) lideri Devlet Bahçeli’nin “Anayasa Mahkemesi’nin yeni hükümet sisteminin doğasına uygun şekilde yeni baştan yapılandırılmalı” mesajına destek verdi.

Bakan Gül, Anadolu Yayıncılar Derneğinin programında yaptığı konuşmada, “Demokrasi ve hukukun üstünlüğüne kavuşmak için her türlü değişiklik yapılabilir. Bunu yapacak olan da milletin seçtiği parlamentodur” ifadelerini kullandı. Bakan Gül ayrıca, “Türk milleti adına karar veren yargı Türk milletine sırtını dönemez. Yargının ‘pardon’ deme lüksü yoktur” dedi.

Ne olmuştu?

Devlet Bahçeli, AYM’nin yapısının değiştirilmesine yönelik şunları söylemişti: Anayasa Mahkemesi’nin son zamanlarda verdiği kararlar sancılı ve sakattır. Hak ihlalleri adı altında, milli haklara ve adalet duygusuna telafisi imkansız zararlar verilmektedir. Türkiye darbelerle yüzleştikçe, darbelerin demokrasi karşıtı kurumlarıyla hesaplaştıkça istikbal ve istiklalini sarsılmaz biçimde güvenceye alacaktır. Yeni Yasama Yılının başlangıcında bu konunun samimi, sağduyulu, önyargısız, demokrasi ahlakına ve milli gerçeklere münasip ölçülerde değerlendirilip tartışmaya açılması halisane beklentimizdir. Geçmişin hüzünlü ve kaotik dönemlerinden hukuken, fiilen, fikren ve ruhen kurtuluş bu şekilde sağlanacaktır. Anayasa Mahkemesi’nin son zamanlarda verdiği kararlar sancılı ve sakattır. Hak ihlalleri adı altında, milli haklara ve adalet duygusuna telafisi imkansız zararlar verilmektedir. Türkiye darbelerle yüzleştikçe, darbelerin demokrasi karşıtı kurumlarıyla hesaplaştıkça istikbal ve istiklalini sarsılmaz biçimde güvenceye alacaktır. Yeni Yasama Yılının başlangıcında bu konunun samimi, sağduyulu, önyargısız, demokrasi ahlakına ve milli gerçeklere münasip ölçülerde değerlendirilip tartışmaya açılması halisane beklentimizdir. 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)