Son Dakika Haberler

Reza Zarrab’da film bitmiyor: Adını değiştiren itirafçı Zarrab, yeni lüks yaşamıyla gündemde

Reza Zarrab’da film bitmiyor: Adını değiştiren itirafçı Zarrab, yeni lüks yaşamıyla gündemde
Okunma : Yorum Yap

Reza Zarrab’da film bitmiyor: Adını değiştiren itirafçı Zarrab, yeni lüks yaşamıyla gündemde

Reza Zarrab (Rıza Sarraf)’ın yeni hayatı yıllar sonra ortaya çıktı.

Reza Zarrab’ın ABD’deki davada itirafçı olduktan sonra ismini Aaron Goldsmith olarak değiştirdiği ve Florida’da Next Level isminde bir at çiftliği kurduğu ortaya çıktı.

ABD’de tutuklanan ve itirafçı olduktan sonra tahliye edilen Reza Zarrab’ın, Aaron Goldsmith adını alarak bir binicilik merkezi kurduğu ortaya çıktı.

İranlı Zarrab’ın Yahudi ismi olan Aaron‘ı, İbranice ‘mükemmel’, eski İngilizce’de ise “altın/metal işi yapan kişi” anlamına gelen ‘Goldsmith’i seçmesi ise dikkat çekti.

AKP iktidarı Zarrab’ı ‘Hayırsever iş adamı’ olarak kamuoyuna tanıtmış ve Zarrab’a ödüller vermişti. Zarrab, gözaltına alınıp bırakıldıktan sonra arkasına Türk Bayrağı konularak ‘Vatansever’ propagandası yapılmıştı. Dönemin İçişleri Bakanının ise ‘Önüne yatarım’ diyerek güvence verdiği Zarrab, Aaron Goldsmith olarak değiştirerek ABD’de ‘Next Level’ adında şirket kurdu.

NE OLMUŞTU?

ABD’de, İran’a yönelik ambargoları delmek ve kara para aklamak suçlamasıyla açılan davada gözaltına alınarak tanık sıfatıyla ifade veren Sarraf, mahkeme ile anlaşarak itirafçı olup serbest kalmıştı.

17 ARALIK OPERASYONUNDA TÜRKİYE’DE TUTUKLANDI

Rıza Sarraf, 17 Aralık operasyonunda Türkiye’nin İran’dan aldığı gaza karşılık sattığı altın ticaretine aracılık ederek, 87 milyar euroluk kara para trafiğini yönettiği, altın kaçakçılığı yaptığı, bakanlara yüklü miktarlarda rüşvet karşılığında kamudaki sorunlarının çözümü için kendisine imtiyazlar sağladığı iddiasıyla tutuklanarak 70 gün hapis yatmıştı.

17 Aralık’ta başlayan yolsuzluk ve rüşvet operasyonu öncesinde Rıza Sarraf’ı, hakkında MİT ve Maliye’de bir soruşturma olmadığı konusunda telkin etmeye çalışan dönemin İçişleri Bakanı Muammer Güler’in Sarraf’a “Abicim hiç sen o konuda sen rahat ol sen rahat ol… Vallahi böyle bir şey varsa senin önüne ben yatarım ya… Senin İçişleri Bakanlığı’nda bir şeyin yok MİT’te bir şeyin yok, Mali de bir şeyin yok.” ifadelerinin ses kaydı medyaya düşmüştü.

ÖDÜLE LAYIK GÖRÜLDÜ!

17 Aralık rüşvet ve yolsuzluk soruşturmasının kilit ismi olan Reza Zarrab, başkanı olduğu Volgam Gıda ve Kuyumculuk şirketi ile 2014 yılında en çok ihracat yapan bin firma arasında 13’üncü oldu. Zarrab’ın şirketi mücevher sektöründe ihracat şampiyonu olması nedeniyle Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından ödüle ayık görüldü. Ödül töreni, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla İstanbul’da gerçekleştirildi.

ÖDÜLÜNÜ İKİ BAKANIN ELİNDEN ALMIŞTI

Zarrab’a ödülünü Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş verdi. Ancak aynı Zarrab’ın, vergi rekortmenleri arasında olmadığı ortaya çıktı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)