Son Dakika Haberler

Ağbal, 130 milyar doları araştırdığı için gönderilmiş!

Ağbal, 130 milyar doları araştırdığı için gönderilmiş!
Okunma : Yorum Yap

Ağbal, 130 milyar doları araştırdığı için Saray’daki ‘hizip’ tarafından gönderilmiş!


Naci Ağbal’ın Merkez Bankası (MB) başkanlığı görevine atandıktan sadece dört ay sonra görevden alınmasında AKP ve cumhurbaşkanlığı içindeki ‘hizipler’ rol oynarken, iki gün önce yaptığı son faiz artırımı ‘bardağı taşıran son damla’ymış. 

Reuters’ın ismini vermediği altı kaynağa dayanarak yazdığı habere göre; üst düzey hükümet ve MB yetkilileri, Ağbal’ın MB başkanlığına hızla yükselişi ve aynı hızla görevden alınmasında, ekonomi politikalarına karşı takındığı farklı tutumun ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı ve önceki Hazine ve Maliye bakanı Berat Albayrak’a karşı tehdit olarak görülmesinin etkili olduğunu belirtti. 

Erdoğan, Albayrak’ın istifa etmesinden hemen önce eski maliye bakanı Ağbal’ı MB başkanlığına, sonrasında da Lütfi Elvan’ı Hazine ve Maliye bakanlığına atamıştı.

130 milyar doları araştırmış


Adının açıklanmasını istemeyen üç kaynağa göre Ağbal’ın 2019’da Albayrak’ın Hazine ve Maliye bakanlığı döneminde başlayan ve ülkenin döviz rezervlerinde yaklaşık 130 milyar dolar kayba neden olan döviz satışını inceleme kararı şubat ayında Erdoğan’ın dikkatini çekti ve cumhurbaşkanlığında rahatsızlık yarattı. İnceleme tam da Erdoğan’ın Albayrak’ın arkasında durduğunu art arda beyan ettiği ve damadın hükümete döneceğine yönelik söylentilerin arttığı bir döneme denk geldi.

Kaynaklardan biri, “Bunun rahatsızlığı oluştu mu? Evet bence oluştu. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde bu etkili konulardan biriydi” dedi.

Doğrudan bilgisi olan diğer bir kaynak da, “Bildiğim kadarıyla araştırma konuları belli aşamaya gelmişti ve oradan bir soruşturma çıkabilirdi” dedi.

Ağbal ve Albayrak’ın 20 yıldır iktidarda olan AKP içindeki iki farklı kanadı yansıttığı düşünülüyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)