Son Dakika Haberler

Ah o modern taraklar…

Ah o modern taraklar…
Okunma : 7 Yorum

Ah o modern taraklar…

Reçel Blog’da yayımlanan bu fotoğraflar misyoner Sıdıka Avar‘ın Dersimli kız çocuklarını ‘insan yaratma’ adı altında Türkleştirme projesinin tarihsel itiraflarından biridir.

4 Mayıs Dersim Tertelesi’nin yıl dönümü. Bu tertelenin aynı zamanda Dersimli kadınların ve kız çocuklarının Türkleştirilmeye devşirilmesi için özel bir milat olduğu bilinen bir gerçek.

Sıdıka AVAR

Terteleden sonra küçük çocuklara evlatlık olarak el kondu, daha büyük kız çocukları Sıdıka Avar emrinde Türkleştirme amaçlı Elazığ Kız Ensitüsü’ne gönderildi. Avar, bir Türklük misyoneri olarak atandığı Kürt coğrafyasında ve özellikle Dersim’de kız çocuklarının ve genç kadınların Türkleştirilmesinde çok özel bir rol oynadı.

Ulus devletin inşa sürecinde 1939 yılında Elazığ Kız Enstitüsü’ne öğretmen olarak atanan Avar, Dersim Tertelesi’nden üç yıl sonra Elazığ Kız Enstitüsü müdürü olarak tayin edildi. Yıllar sonra kaleme aldığı anılarında Türklüğü modernlik ve insanlıkla özdeşleştirdiğini, dolayısıyla Türk olmayanların (özellikle de Kürtlerin) insan olmaktan da uzak kaldığı fikrini benimsediğini görürüz. Nitekim Avar’ın bütün çabası köylerden topladığı çocukları “tedavi” edip Türklüğe kazandırmaktır.

Şöyle der:


“Bunların çoğu, isyanla [Dersim] ilgili olayların yaşandığı köylerin kızlarıydı. Güzeli de, çirkini de, kabası da, asisi de nihayet insan yavrusuydu. Bu yaralı küçük gönüller sevgi ve şefkatle tedavi edilmeli, Türklükle kaynaştırılmalıydı.”


Kemalist modernliğin “sevgi ve şefkat yüklü” misyoneri Sıdıka Avar anılarında tertele yetimi iki kız çocuğuna dair gizleyemediği düşmanlığını şu sözlerle anlatır:

“Kurşuna dizilenlerin, yasak bölge dağlarına kaçan çocuklarından sekizi yakalanmış, yaşları küçük olanlar Çocuk Esirgeme Kurumuna verilmiş, ikisinin yaşları büyükmüş, şimdi bize gönderiliyorlarmış. Bakımları okulca idare edilecekmiş. Anbar açılana kadar iaşeleri için Müfettişlik 10 lira gönderiyormuş. Bu kızlar ‘şerefsiz asiler’in çocukları olduğu için okutulmayacaklar, okul işlerinde kullanılacaklarmış. İki kız geldi. Biri iri yarı, ismi Geyik, ne hain bakışlı… Saçları karmakarışık. 7 ay dağda, tarağı nerde bulacaklar ki. Sırtında; etekleri dizlerine, kolları pazularına kadar parçalanmış, deseni belirsiz bir basma elbisenin sırtı çürüyüp parçalanmış, sağ küreğe yapışık, göğüs kısmının yırtmaçları göbeklerine kadar yırtılmış. Bellerinde birer urgan bağlı. Küçük de aynı. Yalnız elbisenin sırtı sağlam. Yüzlerindeki deri insan derisine benziyor, diğer yerlerindeki deriler sanki kahverengileşmiş birer ağaç kabuğu.”

Köylülerin “Avar kızımı da götür” diye atının üzengisine yapıştığını iddia etse de, laf arasında gerçekleri de ağzından kaçırır Avar. Yine kendisinin yazdığı kitapta çocuklarını Avar’a vermemek için bir gecede onlarca kızın küçük yaşta evlendirildiğini yazar. Örneğin Karlıova’ya gittikleri günün akşamı kazada 12 düğün olduğunu itiraf eder. Karlıovalılar Avar’ın köylere çıktığını duyar duymaz, 12 yaşındaki kızlarını evlendirmeyi tercih etmiştir.

Dersim Tertelesi öncesinde, tertele sürerken ve sonrasında Kürt/Alevi kadınlara, kız çocuklara yönelik cinsiyetçi, Türk/İslamcı ve militarist politikaların uygulandığı artık sır değil.

İdam edilen, katledilen, tecavüze uğrayan ve tecavüze uğramamak için intihar eden, korkudan kendi bebeklerini boğan tüm can’ları saygıyla anıyoruz.

Sağ kalıp direnen, terteleyi anlatarak bugünlere taşıyanları da saygıyla selamlıyoruz.

Tertelede ve sonrasında tüm canlara, özellikle de kadınlara, kız çocuklarına, oğlan çocuklarına karşı işlenen suçlar dahil olmak üzere tüm suçlar ile yüzleşilsin.

17+ Alevi Kadınlar

Kaynaklar:
-Bir insan yaratmanın hikayesi- Reçel Blog
-Dağ Çiçeklerim – Sıdıka Avar