Son Dakika Haberler

Ahmet Şık, orman yangınlarını üstlenen HBİM’e tepki gösterdi

Ahmet Şık, orman yangınlarını üstlenen HBİM’e tepki gösterdi
Okunma : Yorum Yap

HDP Milletvekili Ahmet Şık, orman yangınlarını üstlenen HBİM adlı örgüte tepki gösterdi

Halkların Birleşik İntikam Milisleri (HBİM) adlı örgütün, Dalaman-Göcek bölgesindeki ve İstanbul’daki orman yangınlarını üstlenmeleri sonrası yapılan sabotaja HDP Milletvekili Ahmet Şık tepki gösterdi. PKK’nın da içinde olduğu örgüt “Kürdistan’daki işgal saldırıları ve doğa katliamlarının hesabı misliyle sorulacaktır” tehdidinde bulunurken Türkiye’ye gelen turistleri de uyararak “bu bölgenin artık güvenli olmadığı uyarısında bulunuyoruz.” demişti.

“Halka düşman olmaktır”

Ahmet Şık konuya paylaştığı bir tweetle tepki gösterdi. Şık, PKK’ya yakın yayın organı ANF’nin haberini paylaşarak, “Ağaca, suya, doğaya saldırmak da halka düşman olmaktır” ifadelerini kullandı.

Ne olmuştu?

İstanbul ve Muğla’daki orman yangınlarını PKK’nın da içinde olduğu HBİM üstlendi

Örgüt açıklamasında, yüzlerce hektar ormanı ve içinde yaşayan binlerce canlıyı yok etmekten övgüyle söz etmiş, ayrıca turizmin sekteye uğramasından ve bölgedeki iş makinalarının yok olduğundan bahsetmişti.

Valiliğin yaptığı açıklamaya göre ise yangın “Çocuklar tarafından” çıkartıldı.

İstanbul Valiliği, Aydos ormanındaki yangının arazide çakmak bulan 13 ve 11 yaşlarındaki 2 çocuk tarafından çıkarıldığını, duyurmuştu. Valiliğin açıklamasında, “İl emniyet müdürlüğümüzce yürütülen yangının çıkış sebebine ilişkin soruşturmada; K.A. (13) ve F.Ş. (11) adlı çocukların, arazide buldukları çakmağı denemek üzere kağıt yaktıkları, rüzgarın tesiriyle yangının büyümesi üzerine korkarak, olay yerinden uzaklaştıkları tespit edilmiştir. Adı geçen çocuklar, Çocuk Büro Amirliği’ne getirilerek adli tahkikatına başlanmıştır” denilmişti.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)