Son Dakika Haberler

Ahmet Şık: Pelikan çetesinin yeni hedefi Adalet Bakanı Gül; AKP içindeki savaş sertleşecek

Ahmet Şık: Pelikan çetesinin yeni hedefi Adalet Bakanı Gül; AKP içindeki savaş sertleşecek
Okunma : Yorum Yap

Ahmet Şık: Pelikan çetesinin yeni hedefi Adalet Bakanı Gül; AKP içindeki savaş sertleşecek…

HDP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun istifasını tetikleyen “Pelikan çetesi”nin yeni hedefinin Adalet Bakanı Abdülhamit Gül olduğunu söyledi. Şık, “Parti içindeki çatlakları gören, Pelikancılara karşı yükselen öfkeyi arkasına alan Gül, ‘Aynı maklubeye kaşık sallayanlar’ diye tarif ettiği Pelikan çetesi ile savaşın sertleşeceğinin mesajını verdi” dedi.

John Grisham’in, ABD’de iki yüksek yargıcın öldürülmesi üzerine hükümete uzanan sırların ortaya çıkarılmasını ele alan ve beyaz perdeye de aktarılan kitabına atıfla, Mayıs 2016’da WordPress’te açılan bir blogdan adını alan “Pelikan doyası/çetesi” uzun süredir gündemdeki yerini koruyor.

Davutoğlu’nu iktidardan indiren bildiri olarak akıllarda kalan, AKP içindeki bazı isimlere yönelik operasyonel içerik üretip bunu sosyal medyadan yayan oluşum olarak da bilinen “Pelikan”, bu kez Adalet Bakanı Gül’ün adının yer aldığı bir olayla konuşulmaya başlandı.

Bugün (18 Eylül 2019) sabah saatlerinde Ankara’da bir konuşma yapan Adalet Bakanı Gül, “Daha düne kadar FETÖ’cülerle aynı maklubeye kaşık sallayanlar bugün çıkıp bize FETÖ ile mücadele dersi vermeye, asil şerefli Türk yargısına saldırmaya kalkmasın” dedi.

Gül’ün bu sözleri akıllara Sabah yazarı Dilek Güngör’ün önceki gün “Yargıda tehlikenin farkında mısınız!” yazısını getirdi. Güngör o yazıda birkaç gündür yargıda tuhaf işler olduğunu bazı ‘FETÖ’cülerin de kritik noktalara getirildiğini iddia etmişti.

“Şu anda yargıyı ele geçiren bu grupların içine sızan FETÖ’cüler eliyle 17-25’teki gibi yeni bir kumpas davası hazırlansa o zaman kim, ne diyebilecek?” diye soran Güngör, “Tarih tekerrür ediyor ama kimse yargıdaki tehlikenin büyüklüğünü fark edemiyor” ifadesini kullanmıştı.

Ahmet Şık: İşler iyice karıştı

HDP’li Ahmet Şık, yaşananlara dair Twitter’dan geniş bir açıklama yaparak “hanedanlık mafyası” olarak tanımladığı oluşum ve Abdülhamit Gül çatışmasını “işler iyice karıştı” sözleriyle değerlendirdi.

Şık Twitter’dan şunları kaydetti:

-Hanedanlık mafyasında işler iyice karıştı. @Ahmet_Davutoglu ’na darbe yapan Pelikan çetesinin (@BosphorusGlobal) hedefinde şimdi de Adalet Bakanı @abdulhamitgul var. Filmi geri sararak özetlemeye çalışalım:
-Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan’ın önderlik ettiği girişimlerle en az üçe bölüneceği kesin görünen AKP’de, hem parti içindeki çatlağın derinleşmesini yavaşlatmak hem de yaşanan krizlerin üzerini örtmek için 7 Haziran 2015 seçimlerinden sonrakine benzer bir hamle geldi.
-2015’te savaş yeniden diriltilmiş. Böylece, geçmişin kanlı hafızası üzerinden kolayca kazınan Kürt nefreti devreye sokularak AKP’nin yeniden iktidar olması sağlanmıştı. 2019 yerel seçim hezimetinden sonra da benzer plan devreye sokuldu. Hedefte yine Kürt hareketi vardı.
-Yerel seçimlerde muhalefet blokları arasında kapanan makası yeniden açmak için, bir çatlak yaratma gayesiyle HDP’li belediyelere kayyım darbesiyle el konuldu. Bu gaspı meşrulaştırma görevi tetikçi medyanındı.
-Muhalefet bloğu içinde olup da havuz diye anılan AKP medyasının yazdığı hiçbir şeye inanmayıp Kürtler söz konusu olduğunda her şeyi doğru kabul edenlerin kolayca etkileneceği düşünülmüştü.
-PKK’nin 1990’lardaki kundaklama sabıkası da düşünülerek kayyım kararını içine sindiremeyenleri etkilemek için, aylardır çıka(rıla)n tüm orman yangınlarını kendilerinin yaptığını öne süren Ateşin Çocukları ismi verilen bir grup bu nedenle ortaya çıktı/çıkarıldı.
-Plan kısmen etkili olsa da kayyım darbesi kamusal destek görmedi. Muhalefet partilerinin eleştirel açıklamaları, Ekrem İmamoğlu’nun tutumuyla birleşince bu kez de, AKP’nin yeni kullanışlı aparatçiki Aydınlık grubunun da desteğiyle Diyarbakır’da annelerin eylemi organize edildi.
-AKP, annelerin çocuklarına yönelik haklı bir talebi istismar malzemesi haline getirirken medyadaki tetikçileri de yıllardır barışta ısrar eden anneler ve hatta Cumartesi Anneleri ile kıyas konusu yaptılar. İstenen olmayınca da kullanışlı yüzler ile bakanlar dahi gitti eyleme.

-Yine de amaçlanan olmadı. HDP’li bazı vekillerin dokunulmazlıkların kaldırılacağı, HDP’nin kapatılacağı tehditleri dile getirildi. Kanımca, hiçbir plan tutmazsa en son çare olarak bu plan devreye sokulacak. Ama şimdilik beklemede kalmayı tercih ediyorlar.
-Bu arada yüksek yargıdan ilk derece mahkemelerinin hükümlerine tezat kararlar çıkmaya başladı. Barış bildirisi imzacısı akademisyenlerle ilgili davalar, Cumhuriyet gazetesi komplosu davası ve tekil bazı örneklerde yaygın kuralın aksine hukuk normları işletildi.
-Kürt hareketiyle organik bağı olmayan ama HDP’ye yakın duranlar, davalarda verilen beraat kararlarıyla siyasal olarak ayrıştırılmak istendi. Böylece HDP yalnız bırakılmış olacaktı.

-Tasfiyesinin ardından Davutoğlu’nun açıklamaları, Gül-Babacan çevresinde öbeklenenlerin hamleleri AKP içindeki çatlağın daha da derinleşeceğinin işaretlerini arttırdı. Kabine değişikliği söylentileri, AKP’nin aile şirketi gibi yönetildiği eleştirileriyle dillendiriliyordu.
-AKP’de Abdülhamit Gül’e yakın olan bazı isimler Berat ve Serhat Albayrak’ı sıklıkla eleştiriyordu. Üzeri çizileceği iddia edilenlerden ilk isim olarak sürekli Berat Albayrak dile getirilince, Süleyman Soylu’yla da savaş içinde olan Albayrak için Pelikan Çetesi devreye girdi.
-Berat Albayrak’ın sağladığı milyonlarca liralık kaynakla @BosphorusGlobal
çatısı altında bazı sosyal medya hesaplarını yöneten, havuz medyasında tetikçiler istihdam ederek hesap gören, rakip azaltan Pelikan Çetesi ile Albayrak’larla ilişkisine dair: (https://medium.com/@efekerem/pelikan-derneği-berat-albayrak-ahmet-davutoğlunu-neden-devirdi-5fabad6dc7de)
Kısa süre önce Yargıtay üyelikleriyle ilgili Sabah’ta yapılan şu haber sabah.com.tr/gundem/2016/10 Pelikan Çetesine ait yerlerden de dolaşıma sokulmuştu: (http://fetogercekleri.com/ozel-haber/fetoyu-teror-orgutu-olarak-tanimayan-yargitay-uyesi/)
-AKP’nin hukuksuzluklarını meşrulaştırma görevindeyken, Yani Şafak’ın bile tahammül edemediği ve Pelikan Çetesinin hedefindeki Canan Kaftancıoğlu ile ilgili yazısı nedeniyle yolu ayrılan Özlem Albayrak ile Hilal Kaplan arasındaki karşılıklı suçlamalar olacakların habercisiydi.

-Ahmet Davutoğlu’na darbe yapan Pelikan Çetesi, yakın geçmişte Sanayi Bakanı Mustafa Varank ile eski AKP’li vekil Aydın Ünal’ı hedef almışlardı.
-Fitili ateşleyen, Pelikan çetesinin merkez üssü olan Albayrak Grubuna ait Sabah gazetesinden Dilek Güngör oldu. (https://www.sabah.com.tr/yazarlar/dilek-gungor/2019/09/17/yargida-tehlikenin-farkinda-misiniz)
-Güngör, “FETÖ”yle mücadele eden hakim ve savcılar kızağa çekilirken, onların yerine telefonunda ByLock çıkanlar, ByLock listelerinden isimlerini sildirenler, darbeci akrabaları olanlar ve benzerlerinin getiriliyor” iddialarında bulundu.

-Güngör’ün iddialarını, geçmişte yaşanan kimi olaylara atıfla somutlaştıran ise Müyesser Yıldız oldu: (https://odatv.com/su-an-gorevde-olan-1509-hakim-ve-savci-feto-suphelisi-17091940.html)
Cem Küçük şu yazısıyla, m.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/cem-k konuya dahil olurken, kankası Fuat Uğur ve Hilal Kaplan’ın kayınbiraderi Selman Öğüt de sosyal medya desteği sağlıyordu.
Abdülhamit Gül ve çevresindekiler ise dün gece twitter üzerinden karşı hamleye girişti. #AbdulhamitiYedirmeyiz hashtagi ile yürütülen kampanya ile AKP içinde Pelikan Çetesi hedef alındı. Ancak kimse eşyayı adıyla çağırmadığı için Pelikan Çetesi’nin adı dillendirilmedi.
-Olası kabine değişikliğinde üzeri çizilmeye çalışılan Bakan Gül ekibinin Twitter kampanyasında yazılanlar komplo kurulduğu iddialarını anlatıyordu. Kimse adlarını anmadı ama kastedilen “hainler” Pelikan Çetesi idi.
-Parti içindeki çatlakları gören, Pelikancılara karşı yükselen öfkeyi arkasına alan Abdulhamit Gül, “Aynı maklubeye kaşık sallayanlar” diye tarif ettiği Pelikan Çetesi ile savaşın sertleşeceğinin mesajını verdi: (https://t24.com.tr/haber/adalet-bakani-gul-kimse-asil-serefli-turk-yargisina-saldirmaya-kalkmasin,839876)
-Bir bakıma, AKP-Cemaat iktidar ortaklığının sonunu getiren mal paylaşımı kaynaklı savaşın benzeri yaşanıyor. Parti içi çatlakları ve krizi daha da derinleşecek olan AKP kaçınılmaz sonuna hızla yaklaşıyor.

-Büyük sermaye gruplarının adının geçtiği soruşturma ve davalarda dönen dolapların esas nedeninin söz konusu tartışmalarla ilgisi yok. Avukatlar cesaret edip anlatsa da “FETÖ Borsası” diye anılan yağmada kimler kimlerle berabermiş herkes öğrense.
-“Son cephe savaşını kim kazanır?” diye soranlara Pelikan çetesinin merkezinde çekilmiş bir fotoğrafla yanıt verelim:

 

-Pelikan Çetesi’ni yakından ilgilendiren bir haber: (https://www.tarafsizhaberajansi.com/2019/09/18/fettah-taminceye-yeniden-sorusturma-takipsizlik-karari-verilmisti)

-Ahmet Davutoğlu ekibinden Pelikan Çetesi değerlendirmeleri:

 

-“Aynı maklubeye kaşık sallayanlar”

 

 

Pelikan Dosyası nedir?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu arasında yaşanan anlaşmazlıklara dair iddialar içeren ve Davutoğlu’nun istifasına da neden olduğu öne sürülen “Pelikan dosyası” 2016’da yayınlanmıştı.

“Pelikan Dosyası” adıyla WordPress’te açılan bir blogda Erdoğan ve Davutoğlu arasında yaşanan anlaşmazlıklara dair iddialar, medyada geniş yer bulmuştu. Yazıda, Erdoğan “Reis”, Davutoğlu “Hoca” olarak tanımlanıyordu. Pelikan dosyasının Cem Küçük, Cemil Barlas, Hilal Kaplan, Haşmet Babaoğlu ve Melih Altınok tarafından hazırlandığı iddia ediliyordu.

İslamcı yazarlar arasında başlayan tartışmada Kaplan’a Akit yazar Kenan Alpay tarafından, “Pelikan Şebekesi namıyla maruf ateş topu gibi bir komitacılık türü doğdu. Hayır, E Tipi veya F Tipi komitacılık gibi yaygın ve köklü değil, onlar gibi tecrübe ve görgü sahibi değiller. Ama onlardan daha büyük ihtirasları, onları geride bırakmaya azmetmiş ‘acilci’ bir tarzları var” bile denmişti.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)