Son Dakika Haberler

Ahmet Şık: “Silivri’nin bizden sonraki konukları bu dönemin tetikçileri olacak” “Sabahın bir sahibi var”

Ahmet Şık: “Silivri’nin bizden sonraki konukları bu dönemin tetikçileri olacak” “Sabahın bir sahibi var”
Okunma : Yorum Yap

Ahmet Şık: “Silivri’nin bizden sonraki konukları bu dönemin tetikçileri olacak”

Oda TV davasından tahliye edildiği gün Silivri Cezaevi’nin kapısında yaptığı açıklama nedeniyle tekrar yargılanan Cumhuriyet gazetesi muhabiri Ahmet Şık davada savunmasını yaptı. “Silivri’nin bizden sonraki konukları bu dönemin tetikçileri olacak” diyen Ahmet Şık’ın davası 26 Nisan’a ertelendi.

Cumhuriyet Gazetesi’nde yer alan habere göre; Oda TV davası kapsamında beş yıl önce, 375 gün tutuklu kalan Cumhuriyet Gazetesi muhabiri Ahmet Şık, Silivri Cezaevi’nin kapısında yaptığı, “Bu komployu kuran, yürüten polisler, savcılar, hâkimler bu cezaevine girecek” açıklaması nedeniyle yargılanıyor.

 

DAVAYI AÇANLAR FETÖ’DEN TUTUKLU

Dava, Ahmet Şık’ın söz konusu ifadesiyle kendilerini tehdit ve kendilerine hakaret ettiğini ileri süren 38 polis, savcı ve yargıcın şikâyetiyle açılmıştı. Şikâyetçi olan görevlilerin 30’u darbe girişiminin ardından “FETÖ kumpası” suçlamasıyla tutuklandı; kalan 8 şikâyetçi arasında da firarda olanlar bulunuyor. Firarda olanların dışındaki diğer isimlerin hiçbiri davaya katılmadı.

 

HAKİM: BU MAHKEMEDE GÖREVLENDİRİLDİĞİMİ 10.30-11.00 GİBİ ÖĞRENDİM

2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davaya bakan hakim, Avukat Can Atalay’a geçici olarak görevlendirildiğini söyleyerek “Sulh ceza hakimiyim. Bu mahkemede görevlendirildiğimi bu sabah 10.30 – 11.00 gibi öğrendim” diyen hakim, “Adaletin tecellisi açısından dosyayı incelemeden karar vermek doğru olmaz” ifadelerini kullandı. Hakim duruşmayı 26 Nisan’a erteledi.

 

GAZETECİ AHMET ŞIK’IN SAVUNMASI ŞÖYLE:

– Şu anki tutukluğumun sorumlusu olan hakim ve savcılar da Silivri Toplama Kampı’na girecek. Beraatimi istiyorum.

– AKP iktidarı 15 yıllık tarihinde yol arkadaşlarından vazgeçmiştir. Tetikçilerinden de vazgeçecektir.

– Silivri toplama kampının bizlerden sonraki konukları, bu dönemin tetikçiliğini üstlenen her meslekten işbirlikçiler olacaktır.

 

“Sabahın bir sahibi var”

Ahmet Şık duruşma salonundan ayrılırken kendisine destek için davayı izlemeye gelen gazeteci arkadaşlarına, Cumhuriyet’i susturma operasyonunda tutuklanan Cumhuriyet Gazetesi avukatı Bülent Utku ile her sabah birbirlerine “Sabahın bir sahibi var” dediklerini anlattı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)