Son Dakika Haberler

Ahmet Türk’ten Önder’e tepki: Siyasette saklı kalması gereken bazı şeyler vardır

Ahmet Türk’ten Önder’e tepki: Siyasette saklı kalması gereken bazı şeyler vardır
Okunma : Yorum Yap

Ahmet Türk: İktidar suni gündem peşinde koşarken Sırrı Süreyya Önder’in açıklamasını hayretle karşıladım; siyasette saklı kalması gereken bazı şeyler vardır

HDP’li Sırrı Süreyya Önder’in İyi Parti ile ilgili açıklamalarını, iktidar suni gündem peşindeyken doğru bulmadığını söyleyen Ahmet Türk, “Bu açıklamayı (Sırrı Süreyya Önder’in açıklaması) hayretle karşıladım. Siyasette saklı kalması gereken bazı şeyler vardır” dedi.

Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı iken yerine kayyım atanan Ahmet Türk, iktidarın suni gündemler peşinde koştuğuna dikkat çekerek, HDP’li Sırrı Süreyya Önder’in İyi Parti ile girdiği tartışmayı doğru bulmadığını söyledi.

Türk, Mezopotamya Ajansı’nın “İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in ‘Türkiye Masası’ çağrısı yaparken, HDP’yi dahil etmemesi sonrası Sırrı Süreyya Önder’in ‘Bize aracı gönderdiler’ açıklaması oldu. Yaşananları nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna şu yanıtı verdi:

“Ne İyi Parti’den ne iktidardan beklentimiz yok”

Bu açıklamayı (Sırrı Süreyya Önder’in açıklaması) hayretle karşıladım. Siyasette saklı kalması gereken bazı şeyler vardır. Şahsen bu dönemlerde yerelde politika yaptığım için böyle bir ilişkinin olup olmadığı konusunda bir şey söyleyemem. Buna şahit olmadım. Ayrıca bugün iktidarın eline bu gibi kozları vermek, suni bir gündem yaratmak için de böyle bir açıklamayı çok yerinde ve zamanında bulmadım. Bundan dolayı da biraz rahatsızlığımı da ifade ettim. Çünkü siyaset öyle bir şey ki; gerçekten gelecekle ilgili, projelerle ilgili, demokrasi talepleriyle ilgili anlaşmamız gereken bir şey. Zaten bizim ne İyi Parti’den ne iktidardan fazla bir beklentimiz yok. Bizim aradığımız ortak demokratik değerler etrafında buluşacak olan kesimi güçlü bir hale getirmek. Onlarla bir diyalog ortamını yaratmak ve Türkiye’nin geleceğini, değişim ve dönüşümü sağlamaya yönelik projeler ortaya koymak. Bu konuda çalışmalar yapmaktır.

“Başkalarının işine yarayacak söz ve eylemler”

“Bunun dışındaki gelişmeler siyasette çok prim yapacak şeyler değil. Ancak başkalarının işine yarayacak söz ve söylemlerdir. Bu konuda arkadaşlarımızın her şeyi hesaplayarak açıklamalar yapması istiyorum. Sırrı Süreyya’nın gerçekten önemli bir emeği olmuştur bu partide, büyük bir çabası olmuştur. Ama böyle bir süreçte ekonomik sıkıntının olduğu, korona virüsünün olduğu, iktidarın adeta insanları aç bıraktığı bir dönemde böyle bir tartışmayı ve böyle bir gündem yaratılmasını, gündemi saptırmaya dönük, bilinçli olarak değil ama iktidarın kendisine can simidi olarak görebileceği zamansız bir tartışmayı çok doğru bulmadım ve böyle bir tartışmanın da içinde olmadım. Bununla ilgili de herhangi bir bilgiye de sahip değilim. İktidar, tıkandığı, halkın bugün yoksulluğa ve açlığa mahkum olduğu bir dönemde her gün farklı bir şeyleri yaratarak, gündemi saptırarak bu işi götürmeye çalışıyor. Mesela bugüne kadar kimse darbeden söz etmiş değil ve darbeyi destekleyecek hiçbir şey yok Türkiye’de. Herkes darbeye karşı ama bugün bir darbe meselesini gündeme getirerek, bugünkü durumu saklamaya ve halkın korona virüsü ile ilgili ekonomik krizle ilgili beklentilerini farklı bir noktaya çekmeye yönelik bir amaç güttüğünü görüyoruz.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)