Son Dakika Haberler

AKP fırsatçılığı: Tam kapanma bahane edilerek alkol satışı yasaklandı!

AKP fırsatçılığı: Tam kapanma bahane edilerek alkol satışı yasaklandı!
Okunma : Yorum Yap

AKP fırsatçılığı: Tam kapanma bahane edilerek alkol satışı yasaklandı!

Alkol satışı yasağının ardından tepkiler büyüyor. Yasak, AKP’nin fırsatçılığı ve halkın nabzını tutarak alıştırmaya çalıştığı şeklinde yorumladı.

Türkiye’nin salgın nedeniyle tam kapanmaya gideceği 30 Nisan-17 Mayıs tarihleri arasında alkol satışı yasaklandı. Tekel Bayileri Platformu yasağı kabul etmediklerini belirterek, dava açacaklarını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 29 Nisan 19.00-17 Mayıs 05.00 arası tam kapanmaya geçileceğini duyurmasının ardından, hafta sonları uygulanan alkol satışı yasağının akıbeti tartışma konusu oldu.

Tekel esnafı: Bunun adı esnaf kapama

Tekel Bayileri Platformu Başkanı Özgür Aybaş, 29 Nisan Perşembe gününden itibaren yasak sonuna kadar alkol satışının yasaklandığını açıkladı. Öte yandan konuyla ilgili İçişleri Bakanlığı’nın yayımladığı genelgede ise alkol satışına ilişkin hiçbir hüküm yer almadı.

Genelgede yok ama… İçki satışı kapanma boyunca yasak!

Aybaş “Bu alınan yasak tamamen otoritenin yeme içme kültürüne, özel yaşama yapmış olduğu bir müdahaledir. İdeolojik alınmış bir karardır” dedi.

Ramazan ayı ve pandeminin ‘gerekçe gösterilerek, insanların özel yaşamına müdahale edildiğini’ söyleyen Aybaş, “Korona ile alkolün bir bağı olduğuna dair herhangi bir bilimsel açıklama olmamasına rağmen böyle bir yasak alındı” diye konuştu.

“Vergisini peşin ödediğimiz yasal ürünleri satamıyoruz. Bu bir akıl tutulmasıdır”

Yasağın 17 Mayıs’a kadar sürmesinin tekel bayileri için ‘felaket’ olduğunu söyleyen Aybaş, “Bizlere açacaksınız, ama satmayacaksınız gibi bir yaptırımla gelmek tamamen bizlerin batmasına, kepenk indirmesine neden olacaktır. Biz bu durumu kabul etmiyoruz, gerekli davalarımızı açacağız” ifadelerini kullandı.

Aybaş, kendilerine pandemi döneminde yardım da yapılmadığını kaydederek, “Vergisini peşin ödediğimiz yasal ürünleri satamıyoruz. Bu bir akıl tutulmasıdır” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)