Son Dakika Haberler

AKP’de mekan basmaya varan iç savaş: Game of Thrones/ Trollerin Savaşı!

AKP’de mekan basmaya varan iç savaş: Game of Thrones/ Trollerin Savaşı!
Okunma : Yorum Yap

AKP’de mekan basmaya varan iç savaş: Game of Thrones/ Trollerin Savaşı!

  • AKP eski Milletvekili Metin Külünk’ün adamlarının İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun adamlarının mekanını basmasının perde arkasında ne var?l

  • Berat Albayrak’la kıyasıya bir rekabete giren Soylu, bundan sonra ne yapacak?

  • Soylu, MHP’nin başına mı geçecek?

AKP içindeki savaş kızışarak büyüyor. Bağımsız Milletvekili Ahmet Şık ile Avrasya Araştırma Şirketi sahibi Kemal Özkiraz, Eski AKP Milletvekili Metin Külünk ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu arasında yaşanan olaylara ışık tuttu.

Geçtiğimiz günlerde AKP eski İstanbul Milletvekili Metin Külünk’e bağlı “Maske” adlı bir hesap Süleyman Soylu’yu hedef almıştı. Bunun üzerine Soylu’nun yakın olduğu ‘Milli Beka Hareketi’ adlı dernek ‘Maske’ adlı hesabın gerçek kimliğini, adresini ve bu hesabın kimler için çalıştığını açıkladı. Milli Beka Hareketinin iddiasına göre, ‘Maske’ adlı hesap Metin Külünk’ün dolayısıyla Berat Albayrak’ın güdümünde bir hesaptı. Ardından Külünk’ün adamlarının Milli Beka Hareketi derneğini basarak oradakileri tartakladığını gösteren bir video gündeme düştü. Peki bu olayların perde arkasında esasen ne var?

Önce, Kemal Özkiraz’ın Halkweb’de yaptığı değerlendirme ile başlayalım. Avrasya Araştırma Şirketi’nin sahibi Kemal Özkiraz, Soylu’nun AKP’den uzaklaştırılmak istediğini iddia ettiği açıklamasında mekan basma olayına giden süreci ve sonrasını şöyle anlattı:

“Başlığa ‘Game of Thrones-trollerin savaşı’ dedim. ‘Maske‘ isimli bir hesap var. Bu hesabın sahibi kendini tek yerli ve milli hesap zannediyor ve önüne gelene saldırıyor. Geçmişte bana da saldırdı. Bu kişi, özellikle Süleyman Soylu ile ilgili, Soylu’nun Mardin’e atadığı kayyuma Soylu’nun talimatı ile Soylu’nun bir akrabasının sahip olduğu bir şirkete yolsuzluk yapılarak çok büyük fiyatlarla iş verildiğini yazdı. Sonra ‘Milli Beka Hareketi‘ adlı uyduruk derneğin başındaki isim ise, tuttu bu Maske isimli trolun hem adresini hem kişisel bilgilerini yayınladı. Hem de daha ilginç olanı kime çalıştığını yayınladı; onların deyimiyle ‘sahibinin kim olduğunu’ yayınladı. Maske adlı hesabın sahibinin, eski İstanbul Milletvekili Metin Külünk olduğunu söyledi.

Metin Külünk’ü nerden hatırlıyoruz? 17/25 Aralık yolsuzluk soruşturmalarından sonra “İnsanların günah işleme özgürlüğü var. Polisler bunu dinleyerek insanların günah işleme özgürlüğüne müdahale etmiştir.” sözüyle hatırlıyoruz.

İşte bu hesabın sahibinin Metin Külünk olduğunu ve onun yönlendirmesi ile Süleyman Soylu’ya vurduklarını söyledi. Hatta iddia odur ki, Külünk’ün Berat Albayrak güdümünde çalıştığını söyledi. Peki bunu söyleyen Milli Beka Hareketinin başındaki isim kime bağlı? Öbür tarafın iddiasına göre, o da Süleyman Soylu’ya bağlı. İşte şimdi geldik mi trollerin savaşına!

Şimdi bu iddilar doğruysa Soylu’ya bağlı bu hareketin küçük küçük trol hesaplar yönettiği ve İçişleri Bakanlığına bağlı bu küçük küçük mafyacıkların tahsilat yaptığını söylediler. Metin Külünk’e bağlı Maske hesabı, “bu Milli Beka Hareketi Süleyman Soylu’nun güdümündedir ve çek-senet tahsilâtından adam kaçırmaya kadar yapmadıkları mafyacılık da yoktur” dedi.

Şimdi ne anlarız bunlardan? AKP’nin içinde herkes küçük küçük bir Tayyip Erdoğan. Her bakan kendini Tayyip Erdoğan gibi görüyor. Ve her bakan kendisini Tayyip Erdoğan’ın çevresindeki küçük halkaya sokmaya çalışıyor.

Birileri Süleyman Soylu’yu AKP’nin dışında bırakmaya ve hatta parti kurdurarak Cumhur ittifakını genişletmeye çalışıyor olabilir. Belki fitne ateşi yakıyoruz, bunlar sadece tevatür ama kulislerde konuşuluyor.

Soylu, MHP’nin başına mı geçecek?

Devlet Bahçeli sonrası Süleyman Soylu’yu MHP’nin başında görmek isteyen bir güruh var. Bunlar, Bahçeli siyaseti bıraktığında MHP’nin başına geçecek kişinin AKP ile uyumlu, cumhur ittifakında kalacak birinin olmasını istiyor. Berat Albayrak tarafı ise Soylu’nun MHP’nin başına geçerek güç kazanmasını, AKP ile oy oranı denk olacak şekilde bir partinin başında olmasını istemiyorlar. Bunu nerden anlıyoruz? Bu Külünk’ün güdümünde, dolayısıyla Berat Albayrak’ın güdümünde olan Maske hesabı, yıllar önce MHP Fatih ilçe başkanlığının Soylu hakkında hazırladığı cinsiyetçi afişi gündeme getirdi. Soylu’ya ‘dönme’ göndermesi yapılan “Siyasetin SiSi’si Süleyman Soylu, medyanın SiSi’si Seyhan Soylu” afişini yeniden yayınladılar. Sonra yine bu hesap, Bahçeli’nin önerdiği Ekmeleddin Ihsanoğlu’nun çatı adaylığı döneminde Soylu’nun Bahçeli hakkındaki sözlerini gündeme getirdi. Soylu, “Devlet Bahçeli, MHP’yi CHP’nin metresi haline getirdi” demişti. Soylu’nun cinsiyetçi ve çirkin sözleri yeniden gündeme geldi.

Yani olay Erdoğan’ın yerine kim geçecek sorusundan çıkıyor, MHP’nin başına kim geçecek tartışmasına dönüyor.”

Ahmet Şık’ın olaylara dair verdiği bilgiler ise şöyle:

“Büyük mafyaya eklemlenmiş küçük mafya grupları rant bölüşümünde sorun yaşıyor olsa gerek. Kendilerine @millibeka (Milli Beka Hareketi) adını veren ve @suleymansoylu ekibi olduğu öne sürülen grubun başkanı @muratsahin2023 saldırıyı @mkulunk (Metin Külünk) ve adamlarının yaptığını duyurdu:

Bir grup trol hesapla birlikte @millibeka, Saray saltanatına karşı kendisi bir güç odağı olmaya çalışan @suleymansoylu tarafında. @mkulunk ve ekibi ve trol çetesi ise son günlerde @BeratAlbayrak güzellemelerine hız veren Pelikan çetesinin tarafında. Son kavganın esas nedeni belirsiz ancak fitili ateşleyen, @zea_111 hesabını kulllanan Erdal Yılmaz’ın birkaç gündür @suleymansoylu hakkında “eleştirel” paylaşımlar yapması olmuş görünüyor.

“HDP’den gaspedilerek kayyım atanan Mardin Büyükşehir Belediyesi(BŞB)’nin bir ağaç/fidan ihalesindeki yolsuzluklarla ilgili paylaşımlar yapan @zea_111, yolsuzluğa karışan firmanın istanbul temsilcisinin de @suleymansoylu’nun kuzeni olduğunu öne sürdü.”

“Mardin BŞB’de iki dönem kayyımlık yapan Vali Mustafa Yaman kızak görevle merkeze çekildikten sonra yolsuzluk operasyonu yapılmıştı.
Kadıköy’de Rana Batı isimli kadına yönelik polis şiddeti büyük eleştiri konusu olmuştu.

Soylu tarafından açığa alınan polisler kısa süre sonra görevlerine iade edildiler. Ancak polislerin açığa alınmasından sonra Pelikan çetesi trollerinin, polislere sahip çıkıyor görüntüsüyle @suleymansoylu aleyhine başlatığı kampanyada @zea_111 de vardı.

Karşı hamle @suleymansoylu trollerinden gelmekte gecikmedi. @zea_111 hesabını kullanan Erdal Yılmaz’ın “FETÖ’cü” olduğunu öne süren çeşitli paylaşımlar kimlik bilgileri ve adresiyle birlikte dolaşıma sokuldu.

Erdal Yılmaz’ın iddiasına göre sadece içişleri bakanlığı ve emniyet teşkilatında olan bu bilgiler @suleymansoylu tarafından trollere servis ettirilmişti.

Erdal Yılmaz telefonla görüştüğü @suleymansoylu’nun, kendisine hakaret ettiğini ve “abine git” (abi=metin külünk) dediğini belirten paylaşımlar da yaptı.

Erdal Yılmaz’ın, @suleymansoylu ile ilgili paylaşımları bunlarla sınırlı kalmadı. Soylu’nun Cemaat borazanlığı yaptığı geçmişini anımsatarak “eleştirilerini” sürdürdü.

Twitter’daki @maske3g rumuzlu bir trol hesabın Erdal Yılmaz tarafından kullanıldığını ilk olarak @samiltayyar27 yazmıştı. Son kavganın ardından @millibeka başkanı @muratsahin2023 de @suleymansoylu cephesinden tartışmaya dahil oldu.

15 Temmuz kalkışması sonrasında ortaya çıkan @millibeka’nın başındaki isim olan ve @mkulunk baskını sonrasında şikayetinin twitter’da @suleymansoylu’ya yapan @muratsahin2023 şöyle bir habere de konu olmuştu:

Murat Şahin’in arabasında yapılan çevirmede Şahin’in arabasından çakar, siren, polis amblemi olan cüzdan, telsiz, basın tanıtım kartı çıktı (Kaynak: Yeniçağ Gazetesi)

Bir eski milletvekili olan @mkulunk ve adamlarının mafya raconuyla, İçişleri Bakanı ile ilişkili olduğu öne sürülen dernek görünümlü bir başka teşkilata saldırmasının esas nedeni ise şimdilik bir dedikodudan ibaret.

Dedikodu şu: Damat bakana yönelik doğalgaz rezervleri bulunduğu iddiasıyla reklam çalışmalarının nedeni parti içinde güçlendirilmesine yönelik bir sürecin başlangıcı. Umduğunu bulamayan @suleymansoylu’nun da AKP’den ayrılma hazırlığı/görüşmeleri (yeni parti/ittifaklar) yaptığı.

Emekli uzman çavuş olan Erdal Yılmaz gözaltına alınmış.

Erdal Yılmaz’ın, Mardin BŞB ile ilgili yosuzluk dokümanlarını nereden temin ettiği ile ilgili soruşturulduğu öne sürülüyor.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)