Son Dakika Haberler

AKP’den çalışma: “Kullanılan oy, sistem kapatılmadan değiştirilebilecek”

AKP’den çalışma: “Kullanılan oy, sistem kapatılmadan değiştirilebilecek”
Okunma : 8 Yorum

GELECEĞE YATIRIM: PUSULANIN KONULDUĞU ZARF KALKACAK, KULLANILAN OY DEĞİŞTİRİLEBİLECEK!

AKP’den çalışma: “Kullanılan oy sistem kapatılmadan değiştirilebilecek” …

AKP, teknolojik gelişmelere göre oylama sisteminin değişmesiyle ilgili çalışma yapıyor. Bu çerçevede öne çıkan görüş oy pusulalarının konulduğu zarfın kaldırılması. Yeni çalışmada yer alan bir diğer düzenleme ise elektronik oylama. Bu değişim uygulanırsa kullanılan oyun sistem kapatılmadan iptal edilebilmesi ya da değiştirilebilmesi mümkün olabilecek.

AKP Seçim Kanunu’nda yapılacak değişiklikle birlikte oy verme sisteminde değişikliği de gündemine aldı. 

Milliyet’ten Ayşegül Kahvecioğlu’nun haberine göre seçim sisteminde yapılacak her değişikliğin “Seçimi kaybedeceklerini anladılar; o yüzden sistemi değiştiriyorlar” algısı yaratabileceği endişesini de dillendiren AKP’li yetkililer, “Bu yönde düzenlemelerin seçimlerden hemen sonra yapılması uygun. Bu çalışma da 2023 seçimlerine değil daha sonraki seçimlere yönelik. Kimsenin endişesi olmasın. Türkiye’nin en iyi yaptığı işlerden biri seçimlerdir. Hiçbir şaibe yok. En güvenilir sistem, şu anda kullandığımız sistem” yorumunu yapıyor.

ZARFSIZ PUSULA

Çalışmaya göre, oy pusulalarının, içine konularak sandıklara atıldığı zarflar tarihe karışacak. Türkiye’nin dünyada oy verme sırasında zarf kullanan iki ülkeden biri olduğuna işaret eden kaynaklar, “Oy pusulaları verilen oyun gizliliği sağlanarak kapatılacak ve sandıklara atılacak. Böylece her seçimde ortaya çıkan mühürlü-mühürsüz oy, zarf ve pusula sayısı birbirini tuttu-tutmadı tartışması da bitecek” görüşünü dillendiriyor.

ELEKTRONİK OYLAMA

Yeni çalışmada yer alan bir diğer düzenleme ise elektronik oylama. Yeni çipli kimlik kartları üzerinden kurgulanan modele göre, vatandaşlar seçim gününde her sandık başına kurulacak kiosk’larda parmak izi okutarak oy kullanacak. Kullanılan oyun sistem kapatılmadan iptal edilebilmesi ya da değiştirilebilmesine de imkân tanıyacak modelde, vatandaşın kullandığı oy hem sisteme kaydedilecek hem de kiosk’tan pusulanın çıktısı alınarak kurulan sandıklara atılacak. Böylelikle oy kullanan her vatandaşın oyu iki taraflı olarak teyit edilmiş olacak. Yetkililer, “Bu yöntemle özellikle Doğu ve Güneydoğu’da başkasının yerine oy kullanma, turnike sistemi gibi problemlerin önüne geçilebilir” değerlendirmesini yapıyor.