Son Dakika Haberler

AKP’li başkan: Komünist Başkan’dan proje istedim ama ben nohut versem geri alamam

Okunma : Yorum Yap

AKP’li başkan: Komünist Başkan’dan proje istedim ama ben nohut versem geri alamam

Şanlıurfa Akçakale ilçesinin AKP’li Belediye Başkanı Mehmet Yalçınkaya, Tunceli’nin “Komünist Başkan” olarak tanınan TKP’li Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu’dan uyguladığı projeleri kendi ilçesinde de uygulamak için görüş aldığını açıkladı. Yalçınkaya, “Alevi inancı çok sağlam bir inanç. Yani, hakkı, hukuku bilen adamlar. Adam getirip veriyor. Şimdi ben versem bir daha alamam. ‘Ne olmuş baba yani bize 5 kilo nohut verdin diye, başımıza her gün kakirsin’ derler” dedi.

21. dönem DYP milletvekili ve 2019’da Akçakale Belediye Başkanlığı koltuğuna oturan Mehmet Yalçınkaya, geçtiğimiz günlerde Şanlıurfa’da yayın yapan Edessa kanalının Gündem Özel Programı’na konuk oldu.

Yayın sırasında, yapımcı Şeref Toprak’ın çiftçilere yönelik hizmetlerini sorması üzerine çalışmalarını anlatan Yalçınkaya, dikkat çekici ifadeler kullandı.

“BEN NOHUT VERSEM GERİ GETİRMEZLER”

Söz konusu görüntüler için TIKLAYIN

Yayında, yapımcı Toprak’ın, “Tunceli benzeri projeler mi uyguluyorsunuz?” sorusunu yanıtlayan Akçakale Belediye Başkanı Yalçınkaya şunları söyledi:

“Gittim ben. Tunceli Belediye Başkanı ile de görüştüm. Dedim ki, ya çıkar senin şu modelini. Belki bize bir faydası olur. Çıkardı adam. Şimdi adam nohutu vermiş, mazotu vermiş. 5 dönümde nohut ekecek. Hasatta geri getirecek.

Şimdi bu model burada işlemez kardeşim. Alevi inancı çok sağlam bir inanç. Yani, hakkı, hukuku bilen adamlar. Adam biliyor. 5 dönüm nohut ekecek. Gitti, beş dönümün nohutunu aldı, mazotunu aldı. Getirip veriyor, başkan da pazarlıyor. Parasını veriyor, karını veriyor.

Şimdi ben versem ne mazotu alabilirim, ne nohutu alabilirim. ‘Ne olmuş baba yani bize 5 kilo nohut verdin diye (Alaylı bir ifadeyle) başımıza her gün kakirsin’ derler. Bu Tunceli modeli burada olmaz. Biz kendimize göre model bulmalıyız. Gittim, inceledim yani her şeyi.”

“URFALI NE CENNETE, NE CEHENNEME VERİYOR”

Konuşmasının devamında, Şanlıurfalıların yaşadıkları yere sosyal yardımda bulunmadıklarını da savunan Yalçınkaya şöyle devam etti:

“Aha burada tıp fakültemiz var. Urfalı bir tane kapı vermiş mi, bırak tıp fakültesi kurmayı? Ben anlamadım. Şimdi bir valimiz vardı, Allah selamet verdi. Diyordu ‘Ben bu Urfalıları anlamadım. Diyorsun Balıklıgöl’e gel para ver, vermiyor. Urfaspor’a ver vermiyor. Ne cennete veriyor, ne cehenneme veriyor.’ Bilmiyorum yani, çözemedik yani.

Kayseri’de, Almanya’da çalışmış bir işçi, para biriktirmiş. Köyüne sağlık ocağı yapıp, hediye etmiş. Urfa’nın bir köyünde bir Urfalı’nın yaptığı sağlık ocağı var mı ya? Böyle bir yer. Böyle zor bir yer.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)