Son Dakika Haberler

AKP’li eski Bakan Bayraktar: Babanız sayesinde bizlere horozluk yaptınız

AKP’li eski Bakan Bayraktar: Babanız sayesinde bizlere horozluk yaptınız
Okunma : Yorum Yap

AKP’li eski Bakan Erdoğan Bayraktar’dan dikkat çeken paylaşım: Babanız sayesinde bizlere horozluk yaptınız

“Şimdi partinizin başındasınız, ateşin üstündeki kazan gibi” …


17-25 Aralık yolsuzluk soruşturmalarında adı geçen ve ardından istifa eden eski Şehircilik ve Çevre Bakanı ve AKP milletvekili Erdoğan Bayraktar, sosyal medya hesabından dikkat çeken bir çıkış yaptı. Erdoğan Bayraktar, “Bayrak asarak geldik, mancınıkla atıldık” dedi.

Eski Şehircilik ve Çevre Bakanı Erdoğan Bayraktar sosyal medya hesabından isim vermeden eleştirilerde bulundu. Bazı kişilerin ‘babaları’ sayesinde kendisine ‘horozluk’ yaptığını söyleyen Bayraktar’ın mesajı şöyle:

“Biz ilçe teşkilatlarında çalışarak, elektrik direklerine bayrak asarak partili olduk. Sonunda mancınıkla atıldık. Siz ise; zekânız, eğitiminiz ve babanız sayesinde bizlere horozluk yaptınız. Şimdi ise “parti”nizin başındasınız. Tıpkı ateşin üstündeki kazan gibi. Hadi bakalım, hadi!” 

 

17-25 Aralık yolsuzluk operasyonlarında adı geçmişti: 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) ile Gülen yapılanması arasındaki kırılma noktası olarak kabul edilen 17 Aralık’taki operasyonlarda, dönemin İçişleri Bakanı Muammer Güler’in oğlu Barış Güler, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın oğlu Salih Kaan Çağlayan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın oğlu Abdullah Oğuz Bayraktar ve İran asıllı Türk işadamı Reza Zarrab’ın da aralarında bulunduğu 89 kişi gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınanlara ‘rüşvet’, ‘görevi kötüye kullanma’, ‘ihaleye fesat karıştırma’ ve ‘kaçakçılık’ gibi suçlamalar yöneltildi.


25 Aralık 2013’te ikinci dalga operasyon için düğmeye basıldı. Bu defa da 96 kişiye ‘suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve yönetmek’, ‘ihaleye fesat karıştırmak’ ve ‘rüşvet’ suçlamaları yöneltildi. İkinci dalga operasyonda, dönemin başbakanı Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan hakkında şüpheli sıfatıyla ifadeye çağrı evrakı hazırlandı.

O dönemde ayrıca bakanlar Muammer Güler, Zafer Çağlayan, Erdoğan Bayraktar ve Egemen Bağış da dahil olmak üzere pek çok kişiye ait olduğu iddia edilen ses kayıtları sosyal medyaya servis edildi.

Operasyonların ardından Egemen Bağış, sürdürmekte olduğu Avrupa Birliği Bakanlığı görevinden alındı. İçişleri Bakanı Muammer Güler, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ise bakanlık görevlerinden istifa etti.

Adı yolsuzluk iddialarına karışan dört bakanın Yüce Divan’a gönderilmesi için 20 Ocak 2015’te Meclis’te oylama yapılsa da teklif, oy çokluğuyla reddedildi. Görevlerinden ayrılmalarının ardından dört bakanın düşük profilli bir medya mevcudiyeti sözkonusu oldu.

Bayraktar inşaat sektörüne geri döndü


Adı yolsuzluk iddialarıyla anılanlar arasında bulunan bakan Erdoğan Bayraktar, yolsuzluk iddialarından sonra inşaat sektörüne geri döndü.

Dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı Bayraktar, yayınlanan tapelerle ilgili olarak diğer bakanlar ve dönemin başbakanı Tayyip Erdoğan’dan farklı ifadeler kullanmıştı. AKP’li diğer isimler tapelerin gerçek olmadığını, farklı konuşmaların montajladığını savunsa da “Başbakan Erdoğan’dan habersiz bir şey yapmadım” diyen Bayraktar’a göre kendisiyle ilgili tapeler, yolsuzluğa karışmadığının kanıtıydı. Öyle ki, Bayraktar tapelerle ilgili şöyle diyordu: “Kayıtlar incelendiğinde, her konuşmamda ‘devlet’ demişim, ‘üretim’ demişim. Tapelerde usülsüz bir iş yaptığım var mı?”

O dönem Başbakan Erdoğan’ın talimatıyla bakanlıktan istifa eden Bayraktar, milletvekilliğinin sona ermesinin ardından 1973’te kurduğu Bayraktar İnşaat ve Taahhüt adlı aile şirketinin başına tekrar geçti. Müteahhitliğe devam eden eski bakanın Twitter’daki profilindeyse “inşaat yüksek mühendisi” ve “kentsel dönüşüm ve gayrimenkul geliştirme uzmanı” olduğu yazılı.

Kanser ilaçlarının temini için yardım isteyen Dilek’e para vererek tepki çekmiştiDönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, kendisinden kanser ilaçlarının temini için yardım isteyen kanser hastası Dilek Özçelik’e para vererek tepkilerin hedefi olmuştu.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)