Son Dakika Haberler

AKP’li Hüseyin Çelik’ten iktidara gönderme: Mühim olan insanlar hür oldukları zaman onları idare edebilmek

AKP’li Hüseyin Çelik’ten iktidara gönderme: Mühim olan insanlar hür oldukları zaman onları idare edebilmek
Okunma : Yorum Yap

AKP’li Hüseyin Çelik’ten iktidara gönderme: Mühim olan insanlar hür oldukları zaman onları idare edebilmek…

-Çelik: “Genellikle dikta yönetim kuranların hepsi ‘Devlet’in bekası için’ gibi bir bahaneye sarılır. İster devletin bekası için, ister saltanatın bekası için, ister şahsının ve ailesinin bekası için hiç kimse istibdatı meşru ve mazur gösteremez.”…

“Bizim dizide Abdülhamit, İngiliz Büyükelçisine tokat atıyor değil mi? Sultan Vahdettin’den de önce İngilizlere sığınan Osmanlı Padişahı Sultan Abdülhamit’tir”…

58. Hükümet’te Kültür Bakanlığı, 59. Hükümet’te Millî Eğitim Bakanlığı yapmış olan AKP’li Hüseyin Çelik, iktidara göndermelerde bulundu. İsim vermeden konuşan AKP’li Çelik, “Genellikle dikta yönetim kuranların hepsi ‘Devlet’in bekası için’ gibi bir bahaneye sarılır” dedi.

Prof. Dr. Hüseyin Çelik, Medyascop’ta Tarık Çelenk’in konuğu oldu. “Türk sağı ve II. Abdülhamid tartışmaları” başlıklı Sağduyu özel programında konuşan Çelik, önemli açıklamalarda bulundu.

AKP’li Çelik iktidara göndermelerde bulunarak, “Yani siz insanları böyle hapishanelere tıkarak ben onları zapt ediyorum dediğiniz zamandan mühim olan insanlar hür oldukları zaman onları idare edebilmek esas sanattır” diye konuştu.

Çelik şöyle devam etti:

“Genellikle dikta yönetim kuranların hepsi ‘Devlet’in bekası için’ gibi bir şeye sarılır. İster devletin bekası için, ister saltanatın bekası için, ister şahsının ve ailesinin bekası için hiç kimse istibdatı meşru ve mazur gösteremez. Yani siz insanları böyle hapishanelere tıkarak ben onları zapt ediyorum dediğiniz zamandan mühim olan insanlar hür oldukları zaman onları idare edebilmek esas sanattır.”

Çelik muhafazakâr mahallenin Abdülhamid’i ile tarihteki Abdülhamid arasındaki farklara da açıklık getirdi:

-1854’ten 1923’e kadar 41 kere borçlanıldı, bunun 20’si Abdülhamit dönemindedir.
-Abdülhamit döneminde kaybedilen topraklar bugünkü Türkiye Cumhuriyeti’nin 2 katından daha büyüktür.
-Düyun-u Umumi Abdülhamit döneminde kuruldu, borçları 1954’e kadar ödendi.

Osmanlı, Kıbrıs’ı nasıl kaybetti?

-“Bizim dizide Abdülhamit, İngiliz Büyükelçisine tokat atıyor değil mi? Sultan Vahdettin’den de önce İngilizlere sığınan Osmanlı Padişahı Sultan Abdülhamit’tir. 1878’deki Çırağan baskınından sonra İngiliz Büyükelçisini huzuruna çağırıyor ve diyor ki ‘Bu sadece Ali Suavi ve birkaç yüz muhacirin yapacağı bir şey değil, bunun arkasında ordu var, bunun arkasında yüksek bürokrasi var, beni ve çoluk çocuğumu tahtan indirip Topkapı’nın loş odalarına kapatacaklar ve bizi perişan edecekler. Bana ve aileme karşı daha ileri bir hareket yapılırsa İngiltere beni korur mu?’ diyor. Büyükelçi görüşmeler yapıp iki gün sonra Sultan Abdülhamit’e dönüyor. Onların şifre sistemi var malumunuz. Diyor ki; ‘Majeste, Kraliçe, Majestelerin sadece şahsını ve ailesini değil, bütün küçük Asya’daki topraklarını da korumaya taliptir.’ Tabi Sultan Abdülhamit buna memnun oluyor fakat küçük bir şartı var (elçinin). (Büyükelçi) ‘Girit Adası’ndan Malta Adası’ndan donanmamızı sevk edip getirip burada Ruslara karşı cephe oluşturmamız zordur, siz bize Kıbrıs’ı verirseniz biz bu işi daha rahat yaparız.’ diyor. Bu görüşme 24 Mayıs 1878’de yapılıyor. 4 Haziran 1878’de Sultan Abdülhamit’in talimatıyla biz Kıbrıs’ı İngiltere’ye verdik.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)