Son Dakika Haberler

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni eleştiren AKP’li İhsan Arslan, ihraç talebiyle disipline sevk edildi

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni eleştiren AKP’li İhsan Arslan, ihraç talebiyle disipline sevk edildi
Okunma : Yorum Yap

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni eleştiren AKP’li İhsan Arslan, ihraç talebiyle disipline sevk edildi


Geçtiğimiz günlerde BBC’ye verdiği röportajda Berat Albayrak’ın istifası ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi hakkında çarpıcı açıklamalarda bulunan eski AKP Diyarbakır Milletvekili İhsan Arslan, AKP MYK tarafından oy birliğiyle partiden ihracı için Merkez Disiplin Kurulu’na sevk edildi.

AKP’nin kurucuları arasında yer alan 22 ve 23’üncü Dönem Diyarbakır Milletvekili İhsan Arslan, AKP Merkez Yürütme Kurulu tarafından oy birliğiyle Merkez Disiplin Kurulu’na sevk edildi.


Ne olmuştu?


AKP’nin kurucularından İhsan Arslan: İhvan’dan çok İhvancılık yaptık, Araplara bizim küçük kardeşimiz gözüyle bakmaya başladık


Eski AKP Diyarbakır Milletvekili ve Erdoğan’a en yakın isimlerden Mehmet İhsan Arslan, Kürt sorunu konusunda hazırladığı raporların ve eski yazılarının yer aldığı “Ardımda Kalan” isimli kitabında, çok çarpıcı itiraflarda bulundu. Arslan, İsrail – Filistin meselesiyle ilgili olarak “Arabulucu rolden çıkıp, Filistin’den çok Filistincilik yaptık. İhvan’dan çok İhvancılık yaptık” derken Osmanlıcılık’a heveslenildiği itirafında da bulunarak Arslan, “Araplara bizim küçük kardeşimiz gözüyle bakmaya başladık. Büyük abilik hevesine yapıldık” dedi.

AKP’nin kuruluşundan beri Recep Tayyip Erdoğan’ın yakınında olan eski AKP Diyarbakır Milletvekili Mehmet İhsan Arslan’ın kısa bir süre önce tüm hayat hikayesini anlattığı ve gazeteci Ayşe Karabat’ın yayına hazırladığı “Aklımda Kalan” ile Kürt Sorunu konusunda hazırladığı raporların ve eski yazılarının yer aldığı “Ardımda Kalan” isimli kitapları basıldı.   Arslan, kitabında Orta Doğu’yla ilgil olarak “ABD’nin yeni Orta Doğu projesinde kendilerine yardımcı aktör olarak rol verdiğini ancak baş aktör olduğunu söylediğini” aktarırken, “Rolümüzü fazla abarttık ama başaktör olmadığımızı göremedik” itirafında bulundu.

Arslan, “Büyük Afrika’yı yönetebileceğimiz zehabına kapıldık. Son dönemde Orta Doğu’da abilik yapmaya başlamıştık… Mısır’daki dengeleri gözetmeden, İhvan’ın gücünü doğru hesaplamadan hareket ettik. İhvan’ın iktidara gelmesini açıktan destekledik” ifadelerini kullandı.

Arslan, kitabındaki ifadeler şöyle: 

“Gezi eylemcilerini de dış mihraklara bağladık. Onların şehir hayatında arzu ettikleri özgürce yaşam ortamının eksikliğini protesto ettiklerini düşünmek yerine bunun siyasi bir başkaldırı olduğunu düşünüp meseleyi gömdük.”

“(Osmanlıcılık) Resmen heveslendik. Araplara bizim küçük kardeşimiz gözüyle bakmaya başladık.”

“Arabulucu olduğumuz İsrail Filistin meselesinde, bu rolden çıkıp, Filistin’den çok Filistincilik yaptık. İhvan(Müslüman Kardeşler)’dan çok İhvancılık yaptık.”

İhsan Arslan, Kürt sorunuyla ilgili olarak, “Genlerimize işlemiş Kürt karşıtı zihniyet, (Salih) Müslüm’le daha yakın, daha samimi ilişki kurmamıza engel oldu. Müslüm, Türkiye ile ilişki kurmak, destek almak istiyordu. Türkiye ona samimiyetle kucak açsaydı illa da PKK yanlısı bir yapı ortaya çıkmayabilirdi. Suriye’deki Kürt muhalefetiyle işbirliği Türkiye’nin uzun vadeli çıkarları açısından daha doğru bir politika olabilirdi” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)