Son Dakika Haberler

AKP’li Kenan Sofuoğlu, pandemide kirasını ödeyemeyen kiracısına haciz getirtti

AKP’li Kenan Sofuoğlu, pandemide kirasını ödeyemeyen kiracısına haciz getirtti
Okunma : Yorum Yap

AKP’li Kenan Sofuoğlu, pandemide kirasını ödeyemeyen kiracısına haciz getirtti…

AKP’nin lüks araba tutkusuyla tanınan motosiklet yarışçısı Milletvekili Kenan Sofuoğlu, Sakarya’da sahibi olduğu dükkanın kirasını alamayınca içindeki kadın esnafa haciz getirtti. Pandemi nedeniyle kirasını ödeyemeyen kadın esnafın işyerindeki eşyalarına haciz konulurken, Sofuoğlu’nun adamı olduğu iddia edilen kişilerin ise kiracı kadın A.K.’yi darp ettiği iddia edildi.

Alican ULUDAĞ’ın Ankaragazeteci’sindeki haberine göre; AKP’li Kenan Sofuoğlu, Sakarya’nın Serdivan ilçesinde İstiklal Mahallesi’nde bulunan dükkanını kiraya verdi. KOSGEB’den aldığı destekle burayı kiralayan A.K. adlı girişimci, işyerinde kafe açtı. Ancak pandemi, kadın girişimciyi de vurdu. Koronavirüs tedbirleri kapsamında kafelerin kapalı olması nedeniyle para kazanamayan A.K. kirayı Sofuoğlu’na ödeyemedi. Bu nedenle Sofuoğlu’na 15 bin 555 TL kira borcu oldu. A.K. yasaklar kalktıktan sonra kafesini yeniden açtırdıktan sonra borcunu ödeyeceğini söyledi. Ancak sözü dinlenmedi.

Sofuoğlu’nun avukatı, A.K. hakkında icra takibi başlattı ve mahkemeden haciz kararı çıkarttı.

15 Ocak 2021’de A.K’nin kapalı olan işyerine habersizce giden haciz memurları, çilingir aracılığıyla kapıyı açtı. Buradaki buzdolabı, fırın, çamaşır makinası, güvenlik kameraları ile masa ve sandalyelere el konuldu.

“Pandemi var dedik, dinlemediler”

A.K’nin avukatı Zafer Kazan, avukatları aracılığıyla Sofuoğlu’na defalarca bilgi göndermelerine ‘Bugüne kadar size borcu yoktu ama iş yerleri kapandığı için borcunu ödeyemedi.’ diye açıklama yapmalarına rağmen “Sofuoğlu’nun hiçbir şekilde taviz vermediğini” ifade etti.

“Sofuoğlu’nun adamı darp etti”

Yaşadıklarını anlatan A.K. ise İstanbul’da özel bir okulda öğretmenlik yaparken anne ve babasının hastalığı nedeniyle Sakarya’ya yerleştiğini söyledi. Gıda teknikeri de olduğu için burada sağlıklı beslenme üzerine KOSGEB’ten aldığı bir krediyle kafe açtığını ifade eden A.K.,  şunları söyledi:

“İşyerini açarken dükkanın sahibinin Kenan Sofuoğlu’nun olduğunu bilmiyorduk. İkinci yıldan sonra Selim Akburak adlı kişi işyerimin üzerine taşındı. Bu kişi, Sofuoğlu’nun malını mülkünü koruyan biri sözde. Kira gecikmelerini bahane ederek bizi taciz ve tehdit etmeye başladı. Bu ay kirayı ödememişsin diye baskılarda bulundu. Daha sonra da pandemiye yakın süreçte müşteriler varken masa sandalye üzerime atıldı. Darp edildim. Bu kişiye dava açıldı. Güzel giden bir işyeri böyle berbat bir duruma geldi.”

Araya başkalarının girmesine karşın Sofuoğlu’nun masaya oturmadığını ifade eden A.K,  “Beni baskıyla çıkarmaya çalıştılar. Ben hiç kimsenin yerinde zorla kalamam. Benim bir sürem var. KOSGEB desteği kapsamında burada 3 yıl kalmam lazım. Sürem dolduktan sonra çıkayım dedim. Bu süreden önce çıkarsam, KOSGEB desteğini geri ödemek zorunda kalacağım. Bunu onlara anlatamadık” ifadesini kullandı.

Saldırılardan sonra işyerini açamadığını söyleyen A.K, “Üstüne de pandemi denk geldi. 3 Mart’tan bu yana baskı, tehdit, tacizlerden dolayı dükkanımı açamadım. Pandemi de girince araya, 11 aylık kiramı ödeyemedim. Uzlaşmaya çalıştım çalıştım, yanaşmadılar” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)