Son Dakika Haberler

Düzelteyim derken yine çam devirdi: AKP’li Tamer, ‘asgari ücretliler’ açıklamasını düzeltti!

Düzelteyim derken yine çam devirdi: AKP’li Tamer, ‘asgari ücretliler’ açıklamasını düzeltti!
Okunma : Yorum Yap

Düzelteyim derken yine çam devirdi: AKP’li Tamer, ‘asgari ücretliler’ açıklamasını düzeltti!


“Artık asgari ücretlinin evinin önünde arabası mevcut, cep telefonlarını altı ayda bir değiştiriyorlar” diyen AKP’li Tamer, açıklamasını düzeltmeye çalışırken yine çam devirdi. Tamer, “Ben o sözleri apartman görevlileri için söyledim” dedi.


Her gün iktidarın halktan koptuğunu, sokakla bağının kesildiğini kanıtlayan  bir gelişme yaşanıyor. Bunun son örneklerinden birini AKP Kayseri Milletvekili İsmail Tamer vermişti. Tamer, tepkiler üzerine asgari ücret açıklaması ile ilgili düzeltme yapmak isterken yine tepki çekecek ifadeler kullandı.

Tamer, çıktığı bir televizyon programında, “Bakıyoruz, eleştiren insanlar cep telefonlarını altı ayda bir değiştiriyorlar, arabalarını yılda belki de ikinci yılda değiştiriyorlar. Artık asgari ücretlinin evinin önünde arabası mevcut” ifadelerini kullanmış, bu sözler tepkilere neden olmuştu. Tamer, tepkiler üzerine sözlerine açıklık getirmeye çalışarak “Ben o sözleri apartman görevlileri için söyledim” dedi.


Gazeteci Recep Bulut’un köşesinde aktardığına göre, Tamer o sözleri kimler için söylediğine şöyle açıklık getirdi:

“İnanın bu sözleri ne zaman ve hangi kanalda söyledim onu bile hatırlamıyorum. TV Kayseri’de mi yoksa Kanal 38’de mi bilmiyorum. Dün akşam da TV Kayseri’deydim. Ama inanın hangi kanal olduğunu hatırlamıyorum! Benzer şeyler söyledim, doğru. Söyledim söylemesine de ben esas bu sözleri apartman görevlileri için söyledim. Çevrenize bakın her apartman görevlisinin kapısında bir araba var. Sonra ben bu sözleri bizden önceki yani 2002 önceki hükümet döneminde asgari ücretlinin alım gücünü mukayese etmek için kullandım. 2002 öncesi asgari ücretlinin alım gücü 100 dolar civarındaydı. Oysa bugün 400 Dolar civarında. Bunu ifade etmeye çalıştım.”

“EVİNİN ÖNÜNDE ARABASI MEVCUT”


Katıldığı bir yerel televizyon programda Türkiye ekonomisi ve asgari ücrete ilişkin eleştirilere yanıt veren İsmail Tamer, şunları söylemişti:

“Asgari ücret geçmişte 100 dolar civarında bugün ise 400 dolarlara çıkmış. Az, yeterli değil. Bu ülke zengin olsa da asgari ücreti üst seviyede verse. Türk ekonomisi sıkıntılı süreçte bile büyüyor ve bu ilerlemeyi yok sayamayız. İşsizlik oranı zaman zaman düşüyor zaman zaman yükseliyor, biliyoruz. Bazı sıkıntıların bu pandemi döneminde olduğunu söylemek lazım. Sıkıntılı süreç içerisinde Türk ekonomisinin yüzde 3’lerin üzerinde büyüdüğü bir gerçek de söz konusu. İlerlemeyi yok sayamayız. Bugün bakıyoruz, bu eleştiren insanlar cep telefonlarını 6 ayda bir değiştiriyorlar. Arabalarını yılda bir, belki de ikinci yılda değiştiriyorlar. Artık asgari ücretlimizin evinin önünde arabası mevcut.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)