Son Dakika Haberler

AKP’li Zengin kesin dille reddetti; Özkan çıplak aramaya belge istedi!

AKP’li Zengin kesin dille reddetti; Özkan çıplak aramaya belge istedi!
Okunma : Yorum Yap

AKP’li Zengin kesin dille reddetti; Özkan çıplak aramaya belge istedi!

AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin, birkaç hafta önce ödenmemiş ücretleri için mücadele eden maden işçilerinin Ankara’da kendisiyle görüşmesinden sonra polis müdahalesiyle karşılaşmasına tepki göstererek, “Açık söyleyeyim ben bunu anlamakta zorlanıyorum” demiş ve bu sözleriyle tepki çekmişti. Zengin, şimdi de cezaevlerindeki çıplak aramaları inkar ettiği için tepki çekiyor. AKP’li Cahit Özkan ise çıplak arama için belge istedi.

Cezaevlerinde çıplak arama için AKP’li Özlem Zengin, “İnanmıyorum” derken, Cahit Özkan, “Çıplak arama iddiası varsa belgesini getirsinler” dedi.

Meclis Genel Kurulu’nda devam eden 2021 yılı bütçe görüşmelerinde, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun cezaevlerinde ve emniyette yapılan çıplak aramaları gündeme getirmesi üzerine AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin’in Euronews’e verdiği demeç tartışmalara neden oldu.

Beştaş: “Her zamanki gibi gerçeklikten uzak”

Zengin’in, “Ömer Faruk Gergerlioğlu kadar Meclis’i terörize eden başka bir milletvekili görmedim. Türkiye’de çıplak arama olduğuna asla inanmıyorum, yok böyle bir şey” sözlerini hatırlatan HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, “Her zamanki gibi gerçeklikten uzak, asılsız bir açıklama. Ömer Faruk Gergerlioğlu milletvekilimizi açıkça itham etmiş, sadece haberin manşetini söylüyorum. Bunun sebebi, Ömer Gergerlioğlu vekilimiz, Uşak’ta 30 üniversite öğrencisinin çıplak aramaya maruz kaldığını ifade eden başvurular yapmıştı, açıklamalar yapmıştı ve bu konuda -yani şu anda dinletemiyorum- kadınların kendi yüzleriyle yapmış oldukları açıklamalar var ‘Çıplak aramaya maruz kaldık’ diye” ifadelerini kullandı.

Meclis resmi raporlarını hatırlattı

“Sayın Zengin hızını alamamış ‘Biz, kadının böyle aranmasına tahammül edebilir miyiz? Çıplak aramaya inanmıyorum, Türkiye’deki cezaevleri muhteşemdir; bu, bir siyasi propagandadır’ diye Gergerlioğlu’na saydırmış” diyen Beştaş, şöyle devam etti:

“Ben, size somut, resmî veriler söylüyorum. Gülistan Koçyiğit vekilimizin Plan-Bütçedeki sorusuna Adalet Bakanlığının yarın belgesini sunacağım cevabı aynen şöyle; ‘İnsan onuruna saygı çerçevesinde yapılan aramalar, kurumların güvenliğinin sağlanması için tedbir amaçlı yapılmaktadır.’

Benim İnsan Hakları Komisyonu üyesi olarak bizzat gittiğim Bakırköy Cezaevinde -resmî raporda da var, raporun tarihini de söyleyeceğim, 9 Kasım. Orada da çıplak arama var ve ben bizzat dinledim ‘Çıplak arama var’ diyenleri. Yine, resmî, İnsan Hakları Komisyonu Elâzığ raporunda var çıplak arama. En son, Sincan Cezaevi raporunda var, bunlar resmî bilgiler. 3 tane de isim veriyorum; Aslıhan Gencay, Elif Kaya, Sadiye Eser’i de çıplak aranmış.”

Savcı çıplak aramayı uygun bulmuş

Çıplak aramaya maruz kalan gazeteci Sadiye Eser’in suç duyurusuna gelen cevabı da paylaşan Beştaş, “Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı ‘Hukuka uygundur’ diye reddetmiş. Aslıhan Gencay Bünyan’dan Sivas’a giderken çıplak aramaya itiraz ettiği için bir yıllık denetimli serbestlik hakkı yakıldı ve bir hafta sonra dışarı çıkacaktı, sırf itiraz ettiği için infazı yakıldı. Bunların hepsi somut bilgi. Yine, TİHV ve İnsan Hakları Derneğinin raporunda açıkça çıplak aramanın sistematik hâlde devam ettiği tespit edilmiş. ‘Çıplak arama var’ demek hoşumuza gitmiyor. Ama çıplak arama var; bu, yönetmelikte var; bu, Adalet Bakanlığının cevabında var; bu, gittiğimiz cezaevlerindeki beyanlarda var; bu, resmî raporlarda var. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarında var” ifadelerinde bulundu.

‘Çıplak arama işkencedir’

AKP’li Zengin’in Gergerlioğlu’nu itham ettiği için derhal özür dilemesi gerektiğini belirten Beştaş, “Gergerlioğlu, bir insan hakları savunucusudur ve kim olursa olsun kimliğine bakmadan herkesin hakkını savunur. İnsan hakları savunuculuğu yapan parlamentonun bir üyesine bu şekilde ithamda bulunmak kabul edilemezdir. Özlem Zengin, işçilerin neden tartaklandığını da anlamamıştı, bir anlama sorunu var gerçekten, herhâlde çıplak aramayı anlaması için bir elli, yüz yıl geçmesi lazım. Çıplak arama işkencedir, işkence insanlığa karşı bir suçtur ve bu suçu şu anki iktidar sistematik bir şekilde uyguluyor” dedi.

AKP’li vekil çıplak aramaya belge istedi

Bunun üzerine söz alan AKP Denizli Milletvekili Cahit Özkan, “Bu noktada, eğer bir Grup Başkanvekilinin böyle bir iddiası varsa -biraz önce ifade ettikleri gibi- bunun belgelerini getirirler, verirler; bizler de tahkikat yaparız, araştırırız, varsa bir hukuka aykırılık bunun hesabını hep beraber sorarız” diye konuştu.

‘Çıplak aramanın belgesi mi olur?’

Özcan’ın çıplak arama belgesi sözlerine karşı cevap veren HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, “Çıplak aramanın belgesi mi olur Sayın Başkan? Nerede görülmüş çıplak aramanın belgesi? Çıplak aramalar, kameranın önünde mi olacak?” ifadelerini konuştu. Beştaş ise, “Çıplak aramanın belgesi Bakırköy Cezaevine yaptığımız ziyaretin raporudur. Sincan’ın raporudur, Elâzığ’ın raporudur, CPT’nin bu konudaki yayınlarıdır ve Avrupa Konseyine bağlı CPT’nin 2016-2017 raporları, işkence raporları hâlâ yayınlanmadı, izin verilmediği için. ‘Çıplak arama yönetmeliğe uygundur’ diye Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğünün resmî yazıları var. Ya, inanmak ne demek ben belge sunuyorum, yasa sunuyorum, rapor sunuyorum, delil sunuyorum; inanmak ne demek?” diye sordu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)