Son Dakika Haberler

AKP’nin ‘darbe algısı’ oluşturmasına yanıt: Darbeyi AKP yapacak!

AKP’nin ‘darbe algısı’ oluşturmasına yanıt: Darbeyi AKP yapacak!
Okunma : Yorum Yap

AKP’nin ‘darbe algısı’ oluşturmasına yanıt: ‘Darbeyi AKP yapacak çünkü tek şansı bu!’

AKP iktidarının ve yandaş basının ‘darbe’ algısı yaratmaya ağırlık verdiği şu günlerde yandaş yazarlar tarafından da ‘darbe olabileceği’ iddiası köpürtülüyor. Deniz Harp Okulu Komutanı emekli Tuğamiral Türker Ertürk ise bu iddialara karşılık şu yorumu yaptı: “AKP iktidarı için tek yol kaldı. O da darbe.”

Sabah yazarı Melih Altınok bugünkü, “Darbe söylentileri üzerine” başlıklı yazısında, “Son günlerde çeşitli mecralarda bir darbe söylentisi üzerine yorumlar yapılıyor… İddialar fısıltı gazetelerinde manşetler arasında. Bu iddialar içeride İlker Başbuğ’un ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘siyasi ayak’ çıkışlarıyla ilişkilendiriliyor…” ifadelerini kullandı ve yazısının son bölümünde “Darbeye karşı uyanığız” dedi.

Işıkçılar Cemaati’nin yayın organı Türkiye gazetesinin yazarı Cem Küçük de, bugünkü köşesinde “Darbe imaları, hesap soracağız söylemeleri, AK Parti FETÖ’nün siyasi ayağıdır, ithamlarını sürdüren herkes kaybetmeye mahkûmdur” ifadelerini kullandı ve “Eğer cunta heveslileri varsa, 27 Mayıs’taki gibi hücre yapılanmasına gidenler varsa yargı zaten bunların yakasına yapışır” diyerek yazısını sonlandırdı.

Yeni Şafak gazetesi yazarı Yusuf Kaplan da, “Geliyorum diyen tehlike: Darbe!” başlıklı bir yazı kaleme aldı. “Darbeci Rand Şirketi’nin Türkiye Raporu’nda açık açık darbe çığırtkanlığı yapılıyor!” diye yazan Kaplan, “Yeni bir darbenin ayak sesleri her yerden işitiliyor!” diyerek yazısına son verdi.

Dün Hürriyet gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi de konuya ilişkin, “1- Kılıçdaroğlu ile İlker Başbuğ’un aynı merkez tarafından harekete geçirildiği düşünülüyor. 2- Ergenekon sürecinde FETÖ mağduru olan emekli askerlerin hazırlayacağı zemin üzerinden askeri vesayetin yeniden güçlenmek istediği yönünde değerlendirmeler yapılıyor. 3- En önemlisi ise FETÖ’nün siyasi ayağı tartışması üzerinden askeri vesayetin yeniden güç kazanmak için hamle yaptığı düşünülüyor” diye yazmıştı.

ERTÜRK’TEN DARBE İDDİALARINA DESTEK: “AKP YAPACAK”

2008 – 2010 yılları arasında Deniz Harp Okulu Komutanlığı görevini yürüten eski tuğamiral Türker Ertürk, son günlerde yandaş medyadaki kimi isimler tarafından pişirilen “yeni darbe” söylentilerine ilişkin bir açıklama yaparak şöyle dedi:

“Darbe söylentilerinin arkasında iktidar önünde ise tetikçileri var! Amaç kumpas kurarak darbe yapmak ve önde gelen isimleri susturmak. Artık iktidarın seçim kazanmasına imkan yok! İktidarın kötü giden süreci tersine çevirebilme şansı da yok! Tek şansı darbe yapmak! Hazırlık bu!”

İşte o açıklama:

Ertürk, Deniz Harp Okulu Komutanlığı görevinde iken Fethullahçı yapılanmanın TSK’daki tasfiyeleri karşısında komuta kademesine tepki göstererek istifa etmişti.

Haberyuzdeyuz

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)