Son Dakika Haberler

AKP’nin eski bakanı Günay ‘erken seçim’ talebi konusunda uyardı: Muhalefet tuzağa çekiliyor!

AKP’nin eski bakanı Günay ‘erken seçim’ talebi konusunda uyardı: Muhalefet tuzağa çekiliyor!
Okunma : Yorum Yap

AKP’nin eski bakanı Günay ‘erken seçim’ talebi konusunda uyardı: Muhalefet tuzağa çekiliyor, muhalefet kendi sözünün esiri olmamalı!

Türkiye’de erken seçim tartışmaları giderek büyüyor. AKP ile ortağı MHP, seçimlerin zamanında yapılacağı konusunda ısrarcı ancak muhalefete göre gidişat erken seçime doğru… Erken seçim tartışmalarını değerlendiren AKP hükumeti eski Kültür ve Turizm Bakanı ve Artı Gerçek yazarı Ertuğrul Günay, “İktidarın seçimi 2023’e bırakmaya niyeti de imkânı da yok. Muhalefet, ‘erken seçim’ söyleminin cazibesine kapılırsa, Cumhurbaşkanının üçüncü kez adaylığının yolunu açmış olur” diye uyardı.

Gazeteci Yavuz Oğhan’ın radyo programına katılan Ertuğrul Günay, yazısına konu ettiği bu uyarının nedenlerini anlattı.

“Erken seçim mi, zamanında seçim mi?” başlıklı yazısında muhalefeti uyaran Günay, Oğhan’ın programında da bu uyarıyı yineleyerek “muhalefet kendi sözünün esiri olmamalı” dedi.

Günay’ın açıklamaları şöyle:

“Alıştığımız siyaset açısından zor bir durum. Biz şimdiye kadar muhalefetin sürekli seçim istemesine, iktidarın da uygun bir konjonktürde evet demesine alıştık. Hayır dese de iktidarın sonunda bir şekilde evet demesine tanık olduk. Ama şimdi başka bir durum var. İktidar, Meclis’te belirmiyor, şu andaki anayasaya göre iktidar yürütme, yani Cumhurbaşkanı tarafından beliriyor.

Anayasanın 101. Maddesine göre cumhurbaşkanı halk oyuyla iki kez seçilebiliyor. Sayın Erdoğan 2014 ve 2018’de bu 2 kez cumhurbaşkanı seçilme hakkını kullandı. Ama AKP için ve MHP için önemli olan Erdoğan’ın yeniden seçilmesi. Erdoğan için de, siyaseti şu an belirleyen temel figür olduğu için en önemli olan yeniden aday olup olamayacağı. Onun için son Anayasa değişikliklerinde 2017’nin 16 Nisan’ında bir fıkra getirildi. 116. maddenin 3’üncü fıkrası. Orada diyor ki “cumhurbaşkanlığının 2. döneminde eğer Meclis erken seçim kararı verirse cumhurbaşkanı 3. defa aday olabilir.” Bu madde, bugünler düşünülerek getirilmiş bir madde, bundan önce böyle bir şey yoktu.

Başlangıçta bizde Cumhurbaşkanlığı 7 yıl içindi. 7’den sonra 5 yıl ve iki döneme indirildi. 5+5 iki dönem ve halk oyuna indirgendi. Halk oyu hükmü değişmedi ama Erdoğan’ın üçüncü dönem tekrar seçilmek isteyeceğini düşünerek oraya bir madde koymuşlar. Meclis, erken seçim kararı alırsa Cumhurbaşkanlığı süresi tamamlanmamış olur, böylece 3. defa cumhurbaşkanı adayı olunabilir diye.

Burda aslında muhalefet açısından zor bir durum var. Muhalefet, erken seçim ister ancak iktidar ‘evet’ dese de ‘hayır’ dese de sonunda erken seçime gidilir, ben bundan farklı bir durum görmedim. 2014’ten bu yana bakarsanız 2018’deki mesela erken seçimdir. 2015’te iki seçim yapıldı. Bu iktidarın “hayır seçim zamanında yapılacak” sözlerine katiyen inanmayın.

İktidar muhalefeti belli bir yere çekiyor. Bugün Fehmi Koru da aynı şeyi yazmış, Anayasa hukukçuları da bu görüşe katılıyorlar. Erdoğan’ın yeniden aday olabilmesi için Meclis’in erken seçim kararı alması gerekiyor. Erken seçimi MHP veya AKP dile getirirse muhalefet ‘Hayır’ diyecek. Ama öyle bir oyun kuruyorlar ki muhalefet adım adım kendi sözünün esiri olacak hale getiriliyor.

2021’in Haziran ayından itibaren iktidarın da bunu düşüneceğini var sayıyorum. Bu tarihten sonra iktidar uygun gördüğü bir konjonktürde, bahar ortamında, biraz ekonomik rahatlık ortamında, belki dış politikada başarı gibi sunulabilecek bir eşikte erken seçimi gündeme getirebilir. O zaman Erdoğan aday olmayacak diyemezsiniz, 116’ya 3’te böyle bir imkan var; ‘Hayır seçim istemiyoruz diyemezsiniz’ çünkü seçim istemişsiniz; onun için diyorum ki biraz temkinli olmakta fayda var.

Bir de seçim yapılsa iktidarın değişeceğinin garantisi kimsede yok. Yani seçim yapılacak, Meclis’te çoğunluk muhalefete geçecek, Cumhurbaşkanlığı seçimi başarıyla sonuçlanacak diye bir güvence varsa o zaman evet seçim yapalım. Sokaklara dökülelim, seçime kadar evimize girmeyelim. Böyle bir garanti de yok.

Bir de anayasaya göre seçim eşiğinde, Erdoğan, Cumhurbaşkanı vasfıyla kampanya yapacak, bundan önce de yaptı. Şimdi daha acımasız yapacak. Daha büyük olanaklarla yapacak. Daha büyük maddi imkanlarla ve medya imkanları ile yapacak. Yani parlemento Erdoğan’ın aday olamayacağı bir seçime kadar sabredebilse belki çok önemli bir sorunu, bir biçimde aşmış olacağız. Ve bu kez, sadece muhalefet değil, iktidar da ‘kim cumhurbaşkanı adayı olacak’ derdine düşecek. Muhalefetin öyle bir derdi var şu anda. Orada da böyle bir arayış başlayacak.

(Oğhan: Meclis’te iktidarın erken seçim kararı alabilmesi için AKP, MHP oyları yeterli değil. Muhalefetin de buna ‘evet’ demesi lazım.)

Günay: Geçen gün zenginler şükretsin, yoksullar da sabretsin dedi ya, muhalefetin de sabretmesi lazım. Belki sabırlı olmakta yarar var. Şunu söyleyeyim, ben seçimin 5 yılla kalacağını çok zor görüyorum. Bunu o yazıda da yazdım, Türkiye’de hiç 5 yılda bir seçim olmadı, 4 yılda bir seçim olur. Muhalefet, kendi sözünün esiri olmasın, iktidar erken seçim yapalım dediğinde onun önüne koyacağı bir şey olsun. Erdoğan aday olmasın, olursa biz zamanında seçim yapalım desin. İktidar neleri aştı geldi, muhalefet de uzun vadede böyle böyle bir strateji kurabilsin.

Peki muhalefet ne yapsın? Muhalefet ekonomi ile ilgili çok ciddi çalışmalar yapsın, parlamentoya getirsin. Her hafta toplantılarda yeni konular açmanın anlamı yok, ekonomi gibi çok temel konular var, bunları sık sık dile getirsin. 80 milyonluk ülkede herkes her grup toplantısını izlemiyor, gazete okumuyor insanlar. Televizyon tartışmalarını dinlemiyor, kimin çıktığına bakıyor, ne söyleyeceğini baştan bilip kapatıyoruz. Onun için ‘efendim bu konuyu biz söylemiştik’ demenin anlamı yok. Hayır, eğer ben duymamışsam sizin söylemenizin hiçbir değeri yok. Muhalefetin artık Meclis, Meclis televizyonu kıskacından kurtulması gerekir. Muhalefet artık halka ulaşacak bir yöntem denemeli.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)