Son Dakika Haberler

Al-Monitor: Türk yetkililer S-400’lerin ‘iç güvenlik nedenleriyle’ satın alındığını açıkladı

Al-Monitor: Türk yetkililer S-400’lerin ‘iç güvenlik nedenleriyle’ satın alındığını açıkladı
Okunma : 5 Yorum

Al-Monitor: Türk yetkililer S-400’lerin ‘iç güvenlik nedenleriyle’ satın alındığını açıkladı…

Türkiye’nin Rus yapımı hava savunma sistemini satın alması, ABD ile ilişkilerinde önemli bir gerilim sebebi oldu. S-400 füzelerinin 2019’da Ankara’nın hemen dışına getirilmesi ile bu gerilim tırmandı. Washington, radarlarının NATO savunma altyapısı için tehdit oluşturduğuna dair endişelerini gerekçe göstererek, Türkiye’yi defalarca S-400’leri topraklarından çıkarmaya çağırdı.

Al monitor, bu uyarılara ve çağrılara karşın Türk yetkililerin füzelerin iç güvenliği desteklemek için gerekli olduğunu savunduğunu ifade etti.

Türkiye’nin bu ısrarlı tavrı ülkenin NATO’nun F-35 savaş uçağı programından askıya alınmasına yol açtı. ABD, daha sonra Aralık 2020’de Türkiye’ye yaptırımları uyguladı.

Amerika Birleşik Devletleri, 2014’ten beri İslam Devleti’ni Suriye’nin kuzeydoğusunda ortadan kaldırmak için YPG güçleriyle birlikte çalışıyor.

Al monitor, Türkiye Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın Salı günü Hürriyet gazetesine verdiği röportajda, Washington’un YPG’ye desteğini yeniden değerlendirmesi halinde Ankara’nın Rus füzeleri konusunda uzlaşmaya istekli olabileceğinin sinyalini verdiğini öne sürdü. Hürriyet’e konuşan Akar, “ABD ile ilişkilerimizdeki en hassas konu, ülkenin PKK’nın Suriye’deki kolu YPG’ye verdiği destektir” dedi.

“ABD ile yaptığımız görüşmelerde S-400’lere bir çözüm bulabiliriz ancak YPG ile ilgili gerçekleri görmelerini bekliyoruz. [YPG konusunda] bir çözüm bulamazsak, ABD ile ilişkilerde hiçbir yere gidemeyiz. ”

Açıklama, Ankara’nın S-400’leri satın almasından bu yana türünün ilk örneği oldu ve bu tür müzakerelerin bir dizi konudaki şikayetleri yatıştırmak için bir yol sunup sunmayacağı konusunda spekülasyonlara yol açtı.

Ancak Türkiye uzmanı Aaron Stein, Al-Monitor’a “çok öfkeli bir Kongre’yi tatmin etmek” için Ankara’nın daha fazlasını sunması gerektiğini söyledi.

YORUMLAR (5)