Son Dakika Haberler

Alamos Gold’un devletten tazminat alarak çekildiği Kaz Dağları’na Cengiz Holding giriyor

Alamos Gold’un devletten tazminat alarak çekildiği Kaz Dağları’na Cengiz Holding giriyor
Okunma : Yorum Yap

Cengiz, bu defa Kaz Dağları’na ‘koyacak’: Alamos Gold’un devletten tazminat alarak çekildiği Kaz Dağları’na Cengiz Holding giriyor


Alamos Gold, kendi masraflarını da devlete ödeterek sıyırdığı canlı toprağı dahi yerine dökmeden sahadan çekildi. Doğaya verdiği zarar yetmezmiş gibi bir de devletten tazminat aldı.


Tarım Orman-İş Sendikası Başkanı Şükrü Durmuş, Kaz Dağları’nda maden arayan Alamos Gold’un önceki gün itibarıyla devletten tazminat alarak sahadan çekildiğini açıkladı. Sendika heyetiyle bölgede incelemelerde bulunan Durmuş, “Ruhsat süresi bir yıl uzatılan ve ruhsatı yenilenmeyen şirket, sahayı teslim alırken taahhüt ettiği koşulları yerine getirmeden sahayı teslim etti. Maden sahasının eski halini alması yıllar sürecek. Alamos Gold uluslararası tahkim yasası gereği tazminat alarak sahayı terk ediyor. Yani kendi masraflarını da devlete ödetiyor, sıyırdığı canlı toprağı dahi yerine dökmeden gidiyor. Verdiği zarar yetmezmiş gibi, tazminat alması kabul edilemez” ifadelerini kullandı.

CENGİZ HOLDİNG VEYA KOZA MADENCİLİĞE DEVREDİLECEK İDDİASI

Cumhuriyet’ten Sena Yaşar’ın haberine göre, maden sahasındaki şantiye binaları ve iş makinelerinin tamamının saha içindeki şekliyle teslimatının yapıldığına dikkat çeken Durmuş, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Alamos’un böyle bırakıp gitmesi düşündürücü. Bu sahaya yakın yerlerde Halilağa Bakır Madeni projesi için Koza Madencilik ve Cengiz İnşaat’ın ruhsat alanı olması, Alamos’un çekildiği sahanın Cengiz veya Koza’ya devredileceği söylentilerini artırdı. Kaygımız, millete küfreden adamın, burayı alarak mahvetmesi.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)