Son Dakika Haberler

Alevi kadınlar “Bir’lik” istiyorlar

Alevi kadınlar “Bir’lik” istiyorlar
Okunma : Yorum Yap

Alevi kadınlar “Bir’lik” istiyorlar


Mayıs ayında 17 Alevi kadının gerçekleştirdiği ‘Alevi Kadınlar Bir’likte’ çağrısı, Türkiye, Avrupa ve Kıbrıs’tan pek çok kadının da desteğiyle birlikte Alevi Kadın kurumlarına ve Alevi kurumlarında çalışan kadınlara sunuldu. 17 imzacıyla kamuoyuna duyurulan metinde Alevi Kadın örgütlenmelerindeki Analara ve kadınlara seslenilerek, bir “Alevi Kadın Buluşması” örgütleme çağrısında bulunulmuştu.

17 imzacıyla kamuoyuna duyurulan çağrıya Türkiye, Avrupa ve Kıbrıs’tan, aralarında Canan Yüce (Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi – SYKP Eş Genel Bşk.), Cansu Özdemir (Almanya- Hamburg Sol Parti Grup Eş Başkanı), Dilşat Canbaz (HDP İstanbul Milletvekili), Ela Kaya (Demokratik Aleviler Birliği – DAB Eş Başkanı), Gülistan Koçyiğit (HDP Muş Milletvekili), Selver Kaya Kıbrıs (Pir Sulta Derneği Eş Başkanı), Sibel Arslan (İsviçre Federal Parlamento Milletvekili – Yeşiller Partisi), Tülay Hatimoğulları (HDP Adana Milletvekili, Halklar ve İnançlardan Sorumlu Eş Gn. Bşk. Yardımcısı), Zeynep Altıok Akatlı (CHP Eski Milletvekili) ve pek çok Alevi kurumu, kadın örgütü ve STK aktivisitinin de olduğu yüzlerce kadın destek verdi.

Çağrı metni destek imzalarla birlikte “Alevi Kadın Buluşması” talebi Alevi Kadın kurumlarına ve Alevi kurumlarında çalışan kadınlara iletildi. Çağrıda, “Türkiye’de, Avrupa’da ve Kıbrıs’ta bağımsız ya da Alevi kurumlarımızın çatısı altında, birleşik ya da tek örgütlenen pek çok Alevi kadın örgütlenmesi çalışmalarını sürdürmekte. Şimdi bu sürekleri yan yana getirme, birikimlerimizi, deneyimlerimizi buluşturma, cemal cemale sorunlarımızı konuşma ve ortak çözümler yaratma zamanı” denildi.
Ayfer Düzdaş, Aylin Arslan, Ceren Ataş, Dilek Odabaş Bakır, Gülfer Akkaya, Gülseven Medar, Kelime Ata, Maviş Güneşer, Seval Ünlü’nün de aralarında olduğu 18 kadın imzacının bulunduğu metinde, “Türkiye’de, Avrupa’da ve Kıbrıs’ta bağımsız ya da Alevi kurumlarımızın çatısı altında, birleşik ya da tek örgütlenen pek çok Alevi kadın örgütlenmesi çalışmalarını sürdürmekte. Şimdi bu sürekleri yan yana getirme, birikimlerimizi, deneyimlerimizi buluşturma, cemal cemale sorunlarımızı konuşma ve ortak çözümler yaratma zamanı” denildi.

Bu toprakların hasret kaldığı büyük buluşma zamanı


“Bu tarihsel buluşmaya imza atacak kurumlarımız Bacıyan-ı Rum’dan, Anadolu Bacıları’ndan bu yana bu toprakların hasret kaldığı bir büyük buluşmaya hizmet etmiş, imza atmış olacaklardır” denilen açıklama şöyle:

“Binbir sürekten gelerek birleşen Yol’umuzun çiçek demetleri, Türkiye’deki, Avrupa’daki ve Kıbrıs’taki Alevi Kadın örgütlenmelerimizdeki Analarımız, kızkardeşlerimiz; Biz aşağıda imzası bulunanlar Yol’un binbir süreğinden birinde gücümüz, aklımız yettiğince emek veren Alevi kadınlarız. Bu Yol’un ilmini, irfanını bildiğimiz kadar taşını turabını da bizzat kendi yaşamlarımızdan bilenlerdeniz. Aynı bahçede renk renk açan Alevi kadınlar olarak pek çok deneyim biriktirdik. Ne mutlu ki bu emek, deneyim ve birikimlerimiz, Türkiye’de, Avrupa’da ve Kıbrıs’ta vücut bularak Alevi Kadınlar için büyük önem taşıyan kıymetli örgütlenmelerinizi meydana çıkardı. Bu örgütlenmeler ve tek tek hepimizin katkısıyla, kadıncıl bir inanç olan Aleviliğin içeriden ve dışarıdan erkekleştirilmesine karşı önemli direnç mevzileri oluşturduk. Ancak siz de takdir edersiniz ki, etrafımızı saran siyasal İslamcı kuşatmayla, kurumlarımıza, evlerimizin içine hatta bilinçlerimize dek ulaşan erkek egemen zihniyetle baş edebilmek için bundan daha fazlasını yapmaya ihtiyacımız var. Farklı coğrafyalarda, farklı süreklerde olsanız da, Alevi Kadınları içerden ve dışardan kuşatan tehlikelere karşı iyi bir başlangıç yapabilmek için üzerinde yükselebileceğimiz en güvenilir ve doğru zemin bu dönem sizlerin emekleriyle çalışmalarını sürdüren Alevi Kadın örgütlenmelerimizdir.

“Cemal cemale sorunlarımızı konuşma ve ortak çözümler yaratma zamanı”

Türkiye’de, Avrupa’da ve Kıbrıs’ta bağımsız ya da Alevi kurumlarımızın çatısı altında, birleşik ya da tek örgütlenen pek çok Alevi kadın örgütlenmesi çalışmalarını sürdürmekte. Şimdi bu sürekleri yan yana getirme, birikimlerimizi, deneyimlerimizi buluşturma, cemal cemale sorunlarımızı konuşma ve ortak çözümler yaratma zamanı. Hepimizin kolektif emeğiyle oluşan kadın örgütlenmelerimizle yürümek bizlere güven ve umut veriyor. Ancak şimdi sizlerin, bizlerin önünde bu ayrı duruşları yan yana getirme görevi bulunuyor. Mevcut Alevi Kadın örgütlenmelerimize, Türkiye’de, Avrupa’da ve Kıbrıs’taki bütün Alevi kadınları ve onların örgütlenmelerini yan yana getirecek bir “Alevi Kadın Buluşması” örgütleme çağrısında bulunuyoruz.Bu tarihsel buluşmaya imza atacak kurumlarımız Bacıyan-ı Rum’dan, Anadolu Bacıları’ndan bu yana bu toprakların hasret kaldığı bir büyük buluşmaya hizmet etmiş, imza atmış olacaklardır. Ve biz aşağıdaki imzacılar olarak, alacağınızı umduğumuz bu kararın hayata geçirilmesinde, değil elimizi, tüm benliğimizi bu taşın altına koymaya hazır olduğumuzu bilmenizi isteriz. Kadıncıl Aşk ile…”

NEDEN BİR’LİKTE?


Açıklamada, Bir’liktenin anlamı da şöyle belirtildi:

“İsimimizdeki “Bir’likte” ile iki şeye gönderme yapıyoruz. Biri kadınların birlikte mücadelesinin kadınları güçlendirmesi. Diğeri de Alevilik inancında mevcut olan Bir’in kendisine gönderme var. Yani Hakk dediğimiz, Bir’e gönderme var. Bu bir kelimeye, kadınlar birlikte güçlü ve Alevilikteki Bir’i, Bir olmayı, diri, iri ve güçlü olmayı sığdırmaya çalıştık.”

Alevi Kadınlar Bir’likte metninin ilk imzacısı kadınlar şöyle:

Ayfer Düzdaş, Aylin Arslan, Belgin Ayrancı, Canan Canlı, Ceren Ataş, Dilek Odabaş Bakır, Eylem Enül Yorulmaz, Evrim İnan, Gülfer Akkaya, Gülseven Medar, Kelime Ata, Makbule Türk, Maviş Güneşer, Nilgün Mete, Ruken Bayram, Seval Ünlü, Yüksel Kapıkıran.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)