Son Dakika Haberler

Alevi kadınlar: Katliamı AK’layanları bu toplum affetmeyecek!

Alevi kadınlar: Katliamı AK’layanları bu toplum affetmeyecek!
Okunma : Yorum Yap

Alevi kadınlar: Katliamı AK’layanları bu toplum affetmeyecek!

“Türküleri yapanlar yasaları yapanlardan güçlüdür”

17+Alevi Kadınlar feminist hareketi, bu yıl 27. yıl dönümü olan Sivas-Madımak katliamı dolayısıyla bir açıklama yaparak katliamın gerçek sanıklarının yargılanmamış olmasına ve katliamcıların ‘ödüllendirilmesine’ tepki gösterdi.

“Katliamı AK’layanları bu toplum affetmeyecek” denilen açıklamada şunlar ifade edildi:

“Türküleri yapanlar yasaları yapanlardan güçlüdür”

“Bu yıl, 2 Temmuz 1993 yılında Sivas Madımak Oteli’nde yapılan katliamın 27. yıldönümü. Katliamın yaşandığı günden bugüne yani 27 yıllık süreç boyunca katliam ile ilgili bir arpa boyu yol alınmadığı gibi, bu katliamın sorumluları, katliamcılar peş peşe devlet ve iktidarlar tarafından zaman aşımı ve siyasi af kararları ile ödüllendirildiler. Katiller ya serbest bırakıldı, ya yurt dışına gitti ya da Sivas şehrinin merkezinde, karakola yakın bir evde yaşadığı ortaya çıktı.

Bu katliamı savunanlar, sahiplenenler siyasi partiler kurdular, iktidara geldiler, milletvekili, bakan oldular.
Alevileri her daim kontrol altında tutmayı amaçlayan devlet bunu sistematik katliamlarla yapmayı amaçladı. Bu nedenle Alevilere yönelik birçok katliam tertip edildi.

Bu katliamlar için dönemine göre ya Türk İslamcı politikalar ya da İslamcı Türkçü politikalar uygulandı. Netice olarak bugün iktidarda bulunan İslamcı Türkçü iktidar Madımak katliamı ile ilgili katliamın tutuklu son sanığını yaşlılık ve sağlık nedeni ile cezaevinden çıkartarak ikinci bir “Hayırlı olsun” kararı verdi.
Ancak bu karar da tıpkı diğer kararlar gibi hukuksuzdu ve toplum vicdanında kabul görmedi. Çünkü insanlığa karşı işlenen suçlar zaman aşımına uğratılamaz ve affedilemez. Madımak katliamı sadece Alevilere karşı değil, insanlığa karşı işlenmiş bir suçtur. Onu AK’layanları bu toplum affetmeyecek.

Bizler Sivas Madımak katliamını unutmadık, unutturmayacağız!
Katliamlara ilişkin toplumsal hafızanın önemini bir kez daha anımsatarak talep ediyoruz; Madımak Oteli müze yapılsın. Yurt içindeki ve yurt dışındaki katiller yeniden yargılansın.

Sivas’ın ışığı sönmeyecek, Madımak’ta katledilen 33 canımız için adalet istiyoruz.

Türküleri yapanlar yasaları yapanlardan güçlüdür.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)