Son Dakika Haberler

Alevi temsilcisi, Peker’in “Cemevine saldırı planı” iddiasını doğruladı: Bir gün önce güvenlik güçlerinden dostlarımız uyardı

Alevi temsilcisi, Peker’in “Cemevine saldırı planı” iddiasını doğruladı: Bir gün önce güvenlik güçlerinden dostlarımız uyardı
Okunma : Yorum Yap

Sedat Peker’in “Cemevine saldırı planı” iddiasını Alevi temsilcilerinden Celal Fırat doğruladı: “Bir gün önce güvenlik güçlerinde görev yapan bazı dostlar ‘Bazı sıkıntılar olabilir. Dikkat etmemiz gerekir’ uyarısında bulundu”…

Alevi Dernekleri Federasyonu Başkanı Celal Fırat, dikkatli olmaları konusunda güvenlik güçlerinde görev yapan dostlarından uyarı aldıklarını öne sürdü.

Organize suç örgütü liderliğinden hüküm giyerek bir dönem cezaevinde kalan ve şu an bazı suçlar nedeniyle aranan Sedat Peker’in paylaşımları tartışılmaya devam ediliyor. Video konuşmalarında sık sık Aleviliğe atıfta bulunan Peker, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda bunun nedeninin “Derin Mehmet’in adamları tarafından geçmişte Gaziosmanpaşa’daki kahve saldırısından çok daha büyük bir eylem yapılıp, ülkede kaos çıkarma planlarını boşa çıkarabilmek” olduğunu öne sürdü.

Independent Turkce’den Ali Kemal Erdem konuyla ilgili bazı Alevi önderleriyle konuştu.

Erdem’in ulaştığı Alevi Dernekleri Federasyonu Başkanı ve Küçükçekmece’de bulunan Garip Dede Cemevi Dedesi ve Başkanı Celal Fırat, Peker’i doğrulayan bir bilgi paylaştı.

“‘Bazı sıkıntılar oluşabilir, dikkat edin’ uyarısı geldi” 

Habere göre; Sedat Peker’in tweetinden bir gün önce güvenlik güçlerinde görev yapan ve kendileriyle uzun süreden beri dost olan arkadaşlarından telefon aldığını kaydeden Fırat, “Bazı dostlarım beni arayarak ‘Senden rica ediyorum Dede. Cemevleri giriş çıkışlarında dikkatli olun’ dediler. Bazı sıkıntılar oluşabilir. Dikkat etmemiz gerektiğini bana söylediler” diye konuştu.

“Açıkçası bu uyarıdan tedirgin oldum”

Geçmişte zaman zaman rutin uyarılar aldıklarını belirten Fırat, “Ancak bu farklıydı. Uyarıyı yapanların bizimle dostlukları olduğu için dikkate almamız gerektiğini düşündük” dedi.

Fırat, ayrıca kendilerine yapılmış herhangi bir resmi uyarının olmadığını belirtti.

“Aleviler, kimsenin hesaplaşmasına kurban edilemez”

Her dönemde Alevilerin hedefe konmasının bir insanlık suçu olduğunu belirten Fırat, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Derin devletin Alevi katliamlarında büyük rol aldığını iddia ediliyor. Bu senaryoları daha önce Maraş’ta Sivas’ta Çorum’da ve Gazi’de gördük. Türkiye artık bu konularla yüzleşmeli. Aleviler kimsenin hesaplaşmasına kurban edilemez. Burada birinci görev siyasi iradenin.”

“Uyarının Peker’in açıklamasından bir gün önce yapılması önemli”

Fırat, cumhuriyet savcılarını göreve çağırarak, “Bize bu uyarının Sedat Peker’in açıklamasından bir gün önce yapılması aslında Aleviler üzerine kurulan oyunların tedirgin edici bir boyutta olduğunun önemli bir göstergesidir” iddiasında bulundu. Bu yaşananların siyasi iktidarın tavrından kaynaklı ortaya çıktığını ve bunun hesabının hukuk çerçevesinde en acil biçimde sorulması gerektiğini belirten Fırat, sorumluların yargılanması ve siyasi iktidarın sorumluluktan kaçmamasını talep etti.  

Alevi kurumlarını dikkatli olmaya çağırdı

Fırat ayrıca Twitter hesabından “Herhangi bir cemevimize saldırı olursa sorumlusu devlettir” diyerek Alevi toplumunu dikkatli olması konusunda uyardı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)