Son Dakika Haberler

Aleviler tepkili: Yakanları da aklayanları da affetmeyeceğiz

Aleviler tepkili: Yakanları da aklayanları da affetmeyeceğiz
Okunma : Yorum Yap

Aleviler tepkili: Yakanları da aklayanları da affetmeyeceğiz …

33 kişinin katledildiği Madımak katliamı nedeniyle ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla cezaevinde bulunan Ahmet Turan Kılıç’ın Erdoğan’ın özel affıyla hapishaneden çıkarılmasına Alevilerin tepkileri sürüyor. Alevi örgütleri bu affa tepki göstererek “yakanları da aklayanları da affetmeyeceğiz” dedi.

1993’te Sivas Madımak Oteli’nin önünde toplanan gericiler oteli ateşe vererek 33 kişinin yanarak ölmesine sebep olmuşlardı. Oteli yakanlar arasında bulunan Ahmet Turan Kılıç, Resmi Gazete’de yayımlanan kararlarla affedildi. Alevi dernekleri bu affa tepki göstermeye devam ediyor.

Pir Sultan Abdal Derneği Antalya Şubesi, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla cezaevinde bulunan Kılıç’ın kalan cezasının sağlık sorunları nedeniyle kaldırılmasına tepki gösterdi. Attalos Heykeli önünde toplanan üzerinde ‘Yakanları da aklayanları da affetmiyoruz. Madımak için adalet’ yazılı pankart açan ve ellerinde Madımak katliamında hayatını kaybedenlerin fotoğrafları bulunan grup basın açıklaması yaptı.

‘KARARI TANIMIYORUZ’

Af kararının başta Aleviler olmak üzere tüm çağdaş, demokrasi ve laiklik yanlısı milyonlarca insanın vicdanına indirilmiş bir darbe olduğunu ve bu kararı tanımadıklarını belirten Pir Sultan Abdal Derneği Antalya Şube Başkanı Hasibe Akpınar, “Resmi Gazete’de yayımlanan kararda, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası almış Ahmet Turan Kılıç’ın affedildiği bildirildi. Bu karar başta Alevilere olmak üzere tüm çağdaş, demokrasi ve laiklik yanlısı milyonlarca insanın vicdanına indirilmiş bir darbedir. Serbest bırakılan affedilen bu zat, semah dönen çocukların, sanatçı, yazar ve aydınların yakılarak katlinden bizzat sorumludur. Aileler ve örgütümüzün 27 yıldır sürdürdüğü adalet arayışı devam edecektir” dedi.

MADIMAK KIRMIZI ÇİZGİMİZ

Madımak’ın milyonlarca Alevinin kırmızı çizgisi olduğunu vurgulayan Akpınar, “Milyonlarca insanın vicdanında asla affedilmeyen bu katliam kadar bu katliamın üstünü örtmeye ve katilleri aklamaya çalışanlar da tarihin karanlık sayfalarında yerlerini çoktan alacaklardır. Madımak katliamını affetmek hiç bir vicdana sığmaz. Madımak milyonlarca Alevinin kırmızı çizgisidir. Bir devletin yapması gereken, adaleti sağlamaktır. Madımak, Cumhuriyet tarihinde yapılan en ağır ve en alçak katliamdır. Bu karar ile birlikte 27 yıldır sönmeyen ateş daha da büyütülmüştür. Madımak Katliamı bir insanlık suçudur. Bu insanlık suçu insanlık vicdanında kapanmaz ve unutulmaz bir yara açmıştır. O yüzden bu katilin bir oldu-bitti ile affedilmesini kesinlikle kabul etmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Fotoğraf: Serçin ÇILDIR

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)