Son Dakika Haberler

Alevilerden İmamoğlu’na: Aleviler kendilerine gösterilen iyi niyeti de, art niyeti de görebilecek bilinçte bir toplumdur

Alevilerden İmamoğlu’na: Aleviler kendilerine gösterilen iyi niyeti de, art niyeti de görebilecek bilinçte bir toplumdur
Okunma : Yorum Yap

Alevilerden İmamoğlu’na destek: Aleviler kendilerine gösterilen iyi niyeti de, art niyeti de görebilecek bilinçte bir toplumdur

Büyükşehir Belediyesi’nin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla çocuklara gönderdiği kitapçıkta yer alan Alevilerle ilgili ifadeler konusunda Gazi Eğitim ve Kültür Vakfı Cemevi Genel Başkanı Hıdır Karadaş’tan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na destek geldi.

Gazi Eğitim Kültür Vakfı Gazi Cemevi Başkanı Hıdır Kadaraş, “Anayasamızın ikinci maddesi Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletidir” hatırlatması yaparak “Anayasamızın ikinci maddesinde 82 milyon yurttaşımızın yaşamsallığını net ve açık bir şekilde tariflendirirken, ne yazık ki pratikte çok ciddi sorunlarla karşı karşıyayız” dedi. Son günlerde yaşananların ‘tiyatro oyunu olarak’ değerlendiren Karadaş, “Son günlerde yine bir tiyatro sergilenmektedir. İnancımız üzerinde en son yorum sahibi olması gerekenler bizi tariflendirmeye ve anlamlandırmaya çalışmaktadırlar. Yıllarca meşruluğumuzu tanımayanlar, her seçim arifesinde vaat verip unutanlar, bizim adımıza ahkam kesen troller perdeyi açarak oyun sergilemektedirler” dedi.

Karadaş tuzağa düşmeyeceklerini belirterek açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Bizleri ayrıştırmaya çalışan bu tuzağa düşmeyeceğiz. Amaç belli son dönemlerde Alevilik inancının meşruluğunu kabul eden belediye başkanlarımız ve meclislerimiz üzerine farklı argümanlarla işi farklı yerlere çekerek engellemek istemektedirler. Bunun en son örneği İstanbul Büyükşehir Belediyesinin paylaştığı demokrasi broşürü. Öyle ki Alevi literatürünü hazmedemeyenler bunun üzerinden farklı çıkarımlar türetmek için elinden geleni yapıyorlar. Oysa ki yerel yönetimler tam da yapılması gerekenleri uyguluyorlar. Anayasanın ikinci maddesinin tam da pratik ve somut karşılığını dil, renk, inanç ve etnisite farkı gözetmeksizin eşitlikçi, demokratik ve çağdaş yaklaşım sergiliyorlar. Sonuç olarak, kendi içimizde ayrışmayı bırakmalı ve ortak hedeflerimiz için bir araya gelmeliyiz.

ALEVİ BEKTAŞİ FEDERASYONU DA AÇIKLAMA YAPTI

Alevi Bektaşi Federasyonu’nun açıklaması şu şekilde:

“Alevileri görmekten neden bu kadar rahatsız oluyorsunuz? Alevi-Kızılbaş inancı, ritüelleri, erkânları, ibadet şekliyle diğer inançlardan farklılıklar göstermektedir. Biz Alevilerin ibadeti CEM, ibadethanesi CEMEVİ’dir. Cemimizi PİR, DEDE ve ANA’lar yürütür. Aleviliğin kendi esasına uygun HAKK’A YÜRÜME erkânı vardır.

Son günlerde İBB’nin 23 Nisan vesilesiyle çocuklara dağıttığı kitapçık üzerinden bugüne kadar Alevilere saldıran çevrelerce bir saldırı başlatılmış ve Aleviliğin içinden bazı kişiler de bu tartışmaya müdahil olmuştur. Oysa ki, resimde gösterilmeye çalışıldığının aksine, Alevi Dedesine bir temsiliyet verilmesi doğru ve yerindedir.

Biz Alevi kurumları bugüne kadar Alevileri ve Aleviliği yok sayılmasına karşı mücadele ettik.

Çeşitli kurumların Alevileri tanıması hiçbir samimi Aleviyi rahatsız etmez.

Kaldı ki kitapçık; demokrasi, cumhuriyet değerleri ve insan haklarının önemini vurgulayan bir kitapçıktır. Bu yönüyle de yapılan saldırıların niteliği anlaşılmaktadır.

Diğer yandan; Alevi Bektaşi Federasyonu olarak, bu tartışmaların Aleviliğin İslamın içinde-dışında tartışmasına evrilmesine izin vermeyeceğiz. Olayı bu yönden tartışmak kötü niyetlilikle açıklanabilir.

Alevi inancı ve Aleviler ilk defa bu önemde kurumlar tarafından tanınmış, temsiliyetleri önemsenmişti. Devletin yapması gerekeni yapmadığını demokrat belediyeler yapmaya çalışmaktadır.
Alevilerin yaralarını, eksiklerini elden geldiğince iyileştirmeye çalışmaktadırlar. Bu anlamda da bizler için sadece aranmak, halimizin sorulması ve bir metinde anılır olmak bile değerli ve kıymetlidir.

Aleviler kendilerine gösterilen iyi niyeti de, art niyeti de görebilecek bilinçte bir toplumdur.

Bizlerin bunca yıldır sürdürdüğü “Cemevleri ibadethanemizdir” mücadelesinde kimlerin “evet” kimlerin “hayır” dediğini unutmadık. Bu tartışmalardan anlıyoruz ki; Aleviliğin tanınması hala bazı kesimler tarafından kabul edilememektedir. Hâlbuki biz 72 millete bir nazarla bakan, herkesin eşit haklarda yaşaması gerektiğine inanan bir toplumuz. Birileri bizi yok sayınca bizler yok olmuyoruz. Yüzyıllardır inancımızı bu şartlarla bugünlere getirdik. Ancak bizlere doğru atılan adımın da kıymetini bilerek, İBB ve Alevi inancına temsiliyet hakkı veren; ibadet ve ritüellerimizi tanıyan tüm belediyeler ve yapılar bizim için değerlidir.

Biz şerbet içmeyiz dolumuz vardır Çağırma meclis-i riyaya bizi
Biz mezhep bilmeyiz yolumuz vardır Sorma be birader mezhebimizi “

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)