Son Dakika Haberler

Alevilikte Ocaklar Gerçeği / Turabi SALTIK

Alevilikte Ocaklar Gerçeği / Turabi SALTIK
Okunma : Yorum Yap

Alevilikte Ocaklar Gerçeği

Aleviliğin temel kurumları vardır. Bu kurumlar Dedelik, Pirlik makamı ve Ocaklardır. Alevilik Ocakların, Dedelerin, Pirlerin, taliplerin yetki ve tasarrufundadır. Dedeler, Ocaklar yoluyla Aleviliği günümüze taşıdılar.

Dede Ocaklarını, Dedeler soy yoluyla getirdiler. Ocaklar; Sarı Saltık, Baba Mansur, Abdal Musa, Kureş Baba, Cemal Abdal, Devis Cemal, Sehy Hasan, Ağu içen, Karadonlu Can Baba, Şah Kulu, Karaca Ahmet, Hıdır Abdal gibi Ocaklardır.

 

Ocaklar ne zaman ortaya çıktı? Bu konuda farklı 4 görüş vardır:

1-Ocaklar Hz. Ali’den önce vardı.
2-Ocakları Hz. Ali’nin soyundan gelen aileler o zamanlarda kurdular.
3-Ocaklar Hacı Bektaşi veli zamanında kuruldu.
4-Ocaklar Şah İsmail’den sonra kuruldu.

 

Alevi Kızılbaş Ocakları dörde ayrılır:

1-Mürşit Ocakları
2-Pir Ocakları,
3-Rayber Ocakları
4-Düşkün Ocağı

Alevi Ocakları arasında hiçbir ayrım yoktur. Onlar ayrımcılığa yer vermezler. “Eri erden ayıran kördür” derler. “El ele el Hakk’a” diyerek hizmeti bölüşürler. Mürşitlik, Rehberlik, Pirlik bağıyla birbirlerine bağlıdırlar. Her Dede, her Pir ailesini kendini bağlı saydığı Dede, Pir ailesinin talibi sayar.

Ocaklardan bazıları başka Ocaklara bağlı kalabilir. Bağlanan Ocak Mürşit Ocağı, bağlı Ocak Pir Ocağıdır. Rehberlikte bir başka Ocağın hizmetini paylaşır. Böylece tüm Ocaklar birbirlerine bağlı olurlar. Hizmeti paylaşırlar. Bunun için paylaşıma “El ele el Hakk’a” denir. Düşkün Ocağı ise Hıdır Abdal Ocağıdır. Düşkünlerle ilgili başlarda farklı uygulamalar vardı. Her Ocak, kendi içinde sorununu çözüyordu. Ocakların tümü böyle birbirlerine bağlıdırlar.

Alevi Ocakların 9’u Dersim’de, 2’si İstanbul’da, 1’i Antalya’dadır. Alevilerin temel baş Ocakları 12 Ocak’tır. Ayrıca Ocaklar ikiye ayrılır.

1-Bağımsız Ocaklar
2-Hacı Bektaşi Çelebilerine bağlı Ocaklar.

 

Turabi SALTIK

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)